Poznejte Bažináče: Kdo je králem bažiny?

Poznejte Bažináče: Kdo je králem bažiny?

2.6.2019 20:14


V následujících týdnech se streamovací služba DC Universe pokusí oslovit diváky uplatněním modernizovaných témat a motivů s prvkem klasického hororu v příbězích o zeleném monstru. Kam sahají Bažináčovy kořeny a jak se mu povedlo vymanit z močálu, vám shrneme v tomto článku.


Komiksový svět představil Bažináče poměrně netradičním způsobem. Když se psal rok 1956 a stříbrný věk komiksů vystřídal zlatou éru, společnost DC Comics se rozhodla nastoupit na náročnou pouť s experimentálními počiny, které by zaujaly nové čtenáře a rozkvetly by vedle maskovaných hrdinů, jež se stali hlavní vlajkovou lodí vydavatelství. V listopadu 1956 začaly vycházet mysteriózní komiksy s titulem House of Secrets, jež byly koncipovány jako antologie hororových povídek.

Zájem o sešity zpočátku nebyl nikterak velký. Přestože série přinášela nový temný koncept, stala se terčem Comics Code Authority, jež se zasadilo o zavedení přísných cenzurních pravidel. Povídková série začala šlapat hrdinným osobnostem na paty až o pár let později, kdy organizace přestala cenzurovat a zasahovat do obsahu komiksů a uvolnila pravidla s ohledem na vyobrazení nestvůrných monster. V červenci 1971 se na světlo podívalo devadesáté druhé číslo House of Secrets od novátorského dua Lena Weina a Bernieho Wrightsona, které zavede čtenáře na okraj bažiny. DC univerzum představuje prvního Bažináče.

Děj je zasazený do dvacátého století a vypráví příběh Alexe Olsena, který se svým přítelem Damianem pracuje na největším vědeckém projektu všech dob. Damian začne vůči Alexovi pociťovat zášť a závidět mu milostný vztah s Lindou, a proto jednoho dne v laboratoři pozmění klíčové přísady, aby se mohl zbavit svého nejlepšího kamaráda, jenž pro něj představuje překážku. Alex výbuch laboratoře přežije, ale Damianovi nedělá problém se zbavit bezvládného těla tím, že ho pohřbí do bažiny. Damian touto „nenásilnou“ cestou získá srdce ovdovělé Lindy, která posléze začíná mít jisté podezření. I když Damianovi na Lindě hodně záleží, jeho vlastní krk je pro něj důležitější, a tak se pokusí svou milovanou zabít. Plán mu překazí Alex, jehož bažina proměnila v nestvůru, a z Damiana vymačká život. Přestože se Alex znovu shledává se svou milovanou, není schopný skousnout Lindin vyděšený výraz a říct jí pravdu a v tichosti se tak vrátí na jediné místo, které je mu přívětivé – do bažiny.

(Obálka devadesátého druhého čísla House of Secrets.)

Bažináčův příběh se stal nejprodávanějším komiksem, dočkal se nadšeného přijetí ze strany čtenářů a překonal v tržbách i ty největší hrdiny, tudíž jedno bylo jisté – z Bažináče se musela udělat komiksová série. Tvůrci se k příběhu Alexe Olsena odmítali vracet, protože ho pokládali za uzavřený, a tak oblíbenou nestvůru přenesli do moderní doby, pozměnili jména a připravili si půdu pro zrod nového Bažináče, Aleca Hollanda. Tento zelenáč svádí boj s čaroději, s démony či s živými nemrtvými, ba dokonce se postavil Golemovi a samotnému ďáblovi. Pozadí příběhů se nenápadně zaměřuje na ekologické problémy.

Scenáristické kormidlo později přebral inovátor Alan Moore, který do komiksů o Bažináčovi přidal myšlenku ztraceného lidství, po němž neustále pátrá zelený elementál. Mooreovy komiksy se posléze dostaly do českých regálů a vyšly v šesti knižních svazcích. Sága o Bažináčovi čím dál více oslovovala starší čtenáře, které nebaví vyhledávat příběhy o hrdinech s nadlidskými schopnostmi. Úspěch přiměl DC k založení řady Vertigo, jež je určená pouze dospělým čtenářům.

Mooreovy sešity se zaměřují na vědátorskou dvojici, která v louisianské bažině vyvíjí bioregenerační přípravek, jenž by prudce urychlil růst rostlin všeho druhu. O přípravek se nezajímají pouze manželé Hollandovi, ale také zločinecká organizace Sunderland Corporation, která by s pomocí této chemické látky ovládla celý obchodní řetězec. Zločinecká sebranka proto vnikne do laboratoře Hollandových, kam nastraží bombu. Následkem exploze Linda umírá a Alec je vystaven zázračnému přípravku, jenž mu přepíše DNA a promění jej v Bažináče. Ve skutečnosti Alec není Bažináčem, protože po výbuchu zemřel v močálu. Okolní rostlinstvo totiž pohltilo jeho ostatky, a v těch se probudilo vědomí doktora Hollanda. Jeho družka takové štěstí neměla.

Když se Bažináč dopátrá pravdy, stáhne se do svého vědomí a v kalných močálech zakoření. Pravdy o Bažináčovi se dopátrá dvojice Abby Arcaneová a Matt Cable. Ten si myslí, že je zodpovědný za smrt manželů Hollandových, které měl chránit, ale novým podezřelým se později stává nestvůra, kterou se Matt snaží dopadnout. Během svého honu za spravedlností narazí na Abby, do které se zamiluje. Oba milenci se s Bažináčem posléze sblíží a stanou se jeho nejbližšími přáteli. Matt se s Abby ožení, ale jejich manželství postupně začne upadat. Abby je jediný člověk, jemuž se povede Bažináče probudit a uvědomí si, že jen on jí může dopřát šťastný život plný klidu a míru. Matt se později zhroutí a získá telekinecké schopnosti, jimiž ohrozí svou milovanou.

(Jediná osoba, kterou si Bažináč pustí do bažiny.)

Moore také přišel s nápadem, že na světě v různých stoletích existovalo několik Bažináčů a každý z nich bojoval za nadpozemskou Zeleň. Do robustního těla zelené příšery se například převtělil německý pilot Albert Höllerer, který byl během druhé světové války sestřelen. Bažináče si postupně začaly všímat hrdinské týmy, ale byť je samotář, stal se členem týmu Justice League Dark.

Jako ostatní hrdinové i Bažináč objevuje své schopnosti postupně. Zprvu využívá svou sílu pouze proti nezvaným návštěvníkům bažiny. Jeho tělo je tvořeno zelenou flórou, a tak se nemusí vázat na své tělo, které umí vytvarovat do jakékoliv podoby. Orgánů se zbavuje a nemá žádná slabá místa, avšak jeho kryptonitem jsou chemikálie a oheň. Mimoto jej chrání příroda, z níž čerpá sílu. Čím dál je od čisté přírody, tím je slabší. Jeho tělo se nedá zničit, dokonce dokáže opustit své vědomí, čili celý hmotný svět, a stáhnout se do nadpozemského Zelena, které mu umožňuje nechat vyklíčit nové tělo kdekoliv na planetě. Jako astrální bytost může navštívit peklo, a čelit tak magickým útokům.

Komiksy o zeleném obrovi se nesmazatelně zapsaly do historie. Bažináčovy příběhy se staly námětem k hororovým filmům Msta příchozího z močálu a Návrat muže z bažin z osmdesátých let, kde si Aleca Hollanda střihl herec Dick Durock. Filmové zpracování značce Bažináče nikterak nepřispělo, a to se pokusil napravit seriál Swamp Thing, jehož tři série odvysílala americká stanice USA Network. Zde Hollanda opět ztvárnil Durock. O šestadvacet let později se streamovací služba DC Universe rozhodla bažinatého giganta oprášit a přidat mu nový rozměr. Doufejme, že producentům, kteří stojí za úspěšnými hororovými filmy, se povede oslovit jak novou generaci, tak i toho nejnáročnějšího diváka.

Foto: DC Comics


Jít na Swamp Thing | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!