Sol se pokouší navázat kontakt s Jedii, ale bezúspěšně. Nyní si uvědomuje, že s novinkami bude muset jít za Radou Jediů. Osha se mezitím blíže sbližuje s Qimirem, u kterého pochopí jeho cíl a taktéž odhalí část jeho minulosti. Vernestra se vydává na Khofar zjistit, co se stalo.
Zajímavosti k epizodě – Tajemná lokace
Seriál nám orientaci v předaleké galaxii velice ulehčuje, protože u většiny nových lokací nám nabídne titulek s informací, kde se právě nacházíme. Záhadná planeta, kam jsme zavítali v epizodě Teach / Corrupt a taktéž na kratičký okamžik v úplně první, nám ovšem v tomto vůbec nepomáhá. Titulky byly sice k dispozici, ale co si vzít z popisku „Neznámá planeta“, že. Je zřejmé, že lokace této planety je pro seriál důležitá, a proto nám ji tvůrci nechtějí z nějakého důvodu hned odtajnit.
Kde tedy jsme? Nabízí se planeta Ahch-To dobře známá lokace ze sequelové trilogie, kam se přesunul Luke Skywalker a zahájil zde svůj u fanoušků dlouho probíraný exil. Vegetace, podnebí a celkově vzhled neznámé planety je Ahch-To velice podobný a tato varianta se sama nabízí. Jen ti Porgové nám tam chybí, což by zřejmě byla asi až moc velká nápověda, tudíž nás tvůrci stále drží v temnotě.
(Na jaké planetě se nachází Qimir? Foto: Disney+)
Navíc bylo odhaleno, že Qimir byl kdysi Jedi, resp. měl s řádem Jediů něco společného. Bylo by v celku logické, že se Qimir vydal po stopách jednoho z prvních Chrámů, kde chtěl odhalit praktiky prvních Jediů a porovnat, jak moc se liší s těmi současnými. I v tomto ohledu by lokace dávala smysl. A jelikož je Ahch-To velice těžké najít, tak nám tvůrci naschvál neřekli, kde se nacházíme.
Je tu ale ještě jedna divočejší teorie. Můžeme se taktéž nacházet na planetě Bal'demnic, což je jedna z klíčových lokací románu Darth Plagueis od Jamese Lucena. Planeta Bal'demnic se pro sithského mistra Dartha Plagueise stala cennou díky velkým ložiskům kovu cortosis, který jsme si vysvětlili v jednom z předchozích článků. Navíc výhody tohoto kovu vysvětlil i Qimir v této epizodě. Náhoda? Určitě ne.
Zajímavosti k epizodě – Vernestra a její úloha
Vernestra Rwoh vytvořila pracovní skupinu, ve které v tichosti řeší vraždy Jediů. Nestojí o pozornost Senátu a už vůbec ne Rady Jediů, která taktéž neví o tomto ohavném spiknutí. Zatím můžeme hádat, že Vernestra vidí za roh a jejím cílem je především ochránit řád Jediů od politických tahanic. Jenže je tu i varianta, že je to celé jinak a seriál nám dává naschvál tento politický podtext, ale pravda leží úplně jinde.
V šesté epizodě s názvem Teach / Corrupt se Vernestra osobně dopravila na planetu Khofar, aby zjistila, co se stalo jedijskému týmu, který tam sama vyslala. Celý tým byl pobit v boji s protivníkem, který umí využívat světelný meč. Hlavními podezřelými by tak teoreticky měla být Mae Aniseya, ale i případně její sestra Osha Aniseya a taktéž mistr Sol.
Jenže Vernestra při vyšetřování místa činu razantně odmítla, že by toto mohlo být dílo mistra Sola. Snad to i vypadá, jakoby věděla, že je za tím někdo jiný – daleko mocnější a temnější, který vychyluje misky vah rovnováhy Síly. A nyní se dostáváme ke Qimirovi, o kterém jsme se v epizodě dozvěděli, že býval kdysi Jediem. Jeho mistr ho zklamal, což Qimira přivedlo na zcela jinou cestu.
(Přijde čas Vernestry Rwoh a má na celém ději daleko větší podíl? Foto: Disney+)
Qimir nemá na Jedie zrovna nejlepší vzpomínky, navíc jeho záda jsou zjizvené. Zjizvené tak, jako by ho snad někdo v minulosti bičoval. A takovéto dílo by teoreticky mohl svést i světelný bič, který využívá Vernestra Rwoh v boji (ten jsme na pár sekund dokonce viděli v dané epizodě v akci, což dle našeho názoru není náhoda, pozn. red.). Mistryně Rwoh je známou postavou z knih a komiksů z období Vrcholné Republiky a její rasa Mirialan je dlouhověká.
Kromě svého klasického padawana z knih, Imriho Cantarose, tak mohla za svůj dlouhý život vystřídat celou řadu jiných učedníků. A právě jedním z nich mohl být i Qimir, který sám o sobě tvrdí, že i on je dlouho naživu. Z minulé epizody víme, že umí léčit, tudíž si sám sobě mohl prodloužit život. Qimir může být ztraceným a zatraceným padawanem Vernestry Rwoh, která se na něm mohla podepsat takovým způsobem, že Qimir přešel k temné straně.
Pokud by se seriál vydal takovýmto směrem, najednou by již nebyl o Solovi a Oshě, ale v závěru řady by nám nabídl i konflikt dvou na první pohled vedlejších postav, které dostanou prostor v samotném závěru. Kdyby se tyto věty naplnily, byl by to velký zásah do charakteru Vernestry, která v knihách takovýto rozměr rozhodně nemá. Jedná se pouze o fanouškovskou teorii a za dva týdny budeme vědět, zda jsme byli úplně mimo.
Zajímavosti k epizodě – Svádění na temnou stranu
Kancléř Sheev Palpatine svedl Anakina Skywalkera na temnou stranu Síly, když mu jako jediný nabídl to, co Jediové nemohli – zachránit jeho milovanou Padmé před jistou smrtí a naučit ho takovým schopnostem, o kterým se Jediům ani nesnilo. Sithové jsou velice přesvědčiví a na rozdíl od Jediů vám říkají to, co chcete v danou chvíli slyšet. Taktéž vám nabízí případné východisko a řešení problému, které Jediové ve své omezené slepotě a vlastním přesvědčení nevidí.
V tomto ohledu je temná strana tak lákavá. Zatímco Jediové vás odstřihnou od svých blízkých a případných emocí ze ztráty milovaného, Sithové nabízí vášeň, strach a prožité utrpení, což mohou být charakteristiky, které jsou daleko běžnější i nám smrtelníkům, neboť i my takovéto pocity v našich životech běžně prožíváme. Proto se někdy lépe vcítíme do postav záporáků, kteří nám přijdou mnohem více prokreslenější a uvěřitelnější. Jmenujte nějakého záporáka s červeným světelným mečem, který se ve světě Star Wars nepovedl. Nenajdete ho. Darth Maul, Hrabě Dooku, Palpatine, Vader, Baylan Skoll, Kylo Ren a vlastně Qimir jsou propracované postavy, které vás zajímají.
(Zavedené spojení „svést na temnou stranu“ dostává díky seriálu Acolyte zcela jiný rozměr. Foto: Disney+)
A i poslední jmenovaný dostává zcela jiný rozměr, když velice pomalu odhaluje svůj plán. Býval kdysi Jeidem a cítí se zrazen, tělo má zjizvené a jediné, po čem touží, je svoboda. Jediové nabízejí pouze jeden úhel výkladu Síly a pokud se jim neřídíte, jste jejím nepřítelem. Qimir chce být ale svobodný a Sílu užívat dle své vlastní libosti včetně využívání temné strany, která nabízí zcela jiný pohled na celé umění.
A v tomto ohledu je velice přesvědčivý i vůči Oshe, kterou postupně přetahuje na svou vlastní stranu. Stejně jako Palpatine u Anakina, tak ani Qimir Oshu do ničeho nenutí – nabídne ji přístřeší, jídlo, svou vlastní zbraň a dokonce i loď. Osha stejně jako Anakin dostává ve všech ohledech na výběr a vše spěje ke stejnému konci – stejně jako mladý Skywalker se i ona stane dobrovolně učedníkem temné strany.
Qimirovi techniky jsou ale ještě daleko mazanější, neboť jeho svádění je doslovné. V pravý moment se dokáže Oshy dotknout a prohloubit jejich pouto takovým způsobem, jakým to Jediové rozhodně nesvedou. Jeho koupel v rozbouřeném moři byla taktéž účelná, neboť stál před Oshou tak, jak ho stvořila samotná Síla – zcela nahý. Tento rozměr svádění na temnou stranu Síly jsme tu ještě neměli a je rozhodně vítán.
Teorie – Co tak hrozného asi provedl mistr Sol?
Seriál nám s každým dílem předkládá jednu záhadu za druhou. Čím více se blížíme finále, tím více je jasné, že Jediové tenkrát na planetě Brendok spáchali něco, na co stoprocentně nejsou pyšní. A zřejmě o tom pomlčeli (jak je ostatně v seriálu dobrým zvykem) před ostatními Jedii a hlavně před Radou Jediů, která musí být v tomto období velice nepopulární, když ji nikdo nechce do ničeho zasvětit.
Jenže co se tak hrozného mohlo stát? Jediové pouze usilovali o to, aby Mae a Oshu podrobili svým testům a případně odvedli do Chrámu Jediů. Zmatečná a nepříliš oblíbená třetí epizoda (Destiny) nám ovšem nabídla pohled na vypálenou vesnici čarodějek, kdy ani jedna z covenu nepřežila. Jak se to přesně stalo, se zřejmě dozvíme v příští epizodě.
Pojďme si tedy zaspekulovat, co se stalo. Celý seriál značně zpochybňuje jedijskou víru. Cizinec Qimir jasně naznačoval, že ne každý se chce řídit pravidly Jediů a i jiný uživatel Síly může usilovat o svobodu či svého vlastního učedníka bez dozoru a diktátu Jediů. V podobném duchu by se mohla nést i sedmá epizoda, která nabídne stejnou myšlenku.
Jediové si zkrátka mohou interně vyhodnotit, že čarodějky pod vedením Matky Aniseyi užívají Sílu v ne takové podobě, která se jim zamlouvá. Jejich Síla může mít napojení na tu temnou, jejich praktiky mohou být v rozporu s kodexem Jediů či ještě hůř – čarodějnické umění mohlo vzejít z učení a tradic nějakého Sitha.
(Teorie: Co tak špatného provedl mistr Sol? Foto: Disney+)
Pokud by Jediové na něco takového přišli, mohli by se rozhodnout s covenem čarodějnic ihned skoncovat. A i když se to zdá jako drastická metoda, k něčemu podobnému nás seriál zřejmě dovede. Jediové mohli o eliminaci čarodějek pouze uvažovat, ale jejich rozhovor mohla vyslyšet kterákoliv z čarodějek, která následně na Jedie zaútočila. A posléze již nebylo cesty zpět.
Mohli bychom tak dostat obdobnou scénu jako v Epizodě VIII, kdy Luke Skywalker na kratičký moment zvažoval vraždu svého synovce, ale následně si to rozmyslel. Bohužel při zažehnutí světelného meče se Ben Solo probudil a posléze už nebylo návratu. Jedie na Brendoku by mohl potkat podobný osud, kdy jen rozprava o čarodějkách může odstartovat sled událostí, které již nepůjdou zastavit.
Po nechtěném usmrcení pár čarodějek se tak klidně může stát, že Jediové (resp. mistr Sol) vyvraždí i zbytek vesnice. V traileru taktéž bylo vidět, že minimálně Kelnacca bude pod vlivem covenu a zřejmě bezmyšlenkovitě zaútočí na padawana Torbina, který samozřejmě musí přijít k jizvě, kterou jsme viděli ve druhé epizodě. Ať už se nám to líbí nebo ne, Jediové budou mít s největší pravděpodobností na svědomí smrt všech čarodějnic a hlavní roli v tom sehraje mistr Sol, který toho bezesporu z jedijské čtveřice tají nejvíce.
Sluší se připomenout, že jako jediný zůstal Jediem na Coruscantu. Torbin se oddal slibu barash, Kelnacca studoval umění čarodějnic na Khofaru a Indara se nechala odvelet na zapadlou planetu Ueda, kde měla klid. Zdá se, že jen mistr Sol se s událostmi na Brendoku dokázal vypořádat nejlépe, zatímco ostatní cítili vinu.
I když bez akce, tak zatím druhý nejlepší díl série. Mě se to prostě líbilo. Líbí se mi vábení Qimira k temné straně síly. Dialogy nebyly konečně jen nesmyslný patos. Postavy konečně začínají nabírat nějakou hloubku.
Další naprosto hrozný díl v téhle nepovedené sérii
Sice tam nebyla žádná akce, ale tentokrát dávám plný počet hvězd za scénář a dialogy. Poprvé to nedrhlo a herci konečně ukázali, co v nich je. Qimir a Osha se rozhodně předvedli a jedná se o jejich nejlepší výkon doposud. Dokonce i Sol teď nezklamal. Bylo to takové klasické ticho před bouří před finále (po příští flashbackové epizodě), ale na mě to tentokrát zapůsobilo. Chytře napsané dialogy, kdy Sitha naprosto chápete a Jedie ne. Takhle se to dělá a snad ve finále seriál neztratí dech.