The Crown

The Crown


První britské drama Netflixu je výjimečné hned v několika ohledech. Získalo objednávku rovnou na šest sérií a na první dvě řady dostalo sto miliónů liber. Bude pojednávat o životě britské královské rodiny a především královny Alžběty II.

Hlavních rolí se zhostí Claire Foy jako královna Alžběta II. a jedenáctý Doctor Who Matt Smith jako Filip, vévoda z Edinburghu. V první sérii si také užijeme Johna Lithgowa jako Winstona Churchilla. Claire je divákům známa hlavně svou poslední rolí Anny Boleynové ze série o Thomasu Cromwellovi a Jindřichovi VIII. Wolf Hall, kde skvěle sekundovala Damianu Lewisovi. Matt Smith si mimo jedenáctého Doktora zahrál v posledním Terminátorovi s podtitulem Genisys a Johna Lithgowa snad ani netřeba představovat. Jmenujme alespoň jeho otce-zabijáka Arthura Mitchella, který proměnil čtvrtou řadu Dextera v jednu z nejlepších.

Z dalšího obsazení zmiňme Jareda Harrise (Mad Men, The Expanse, Fringe), Jeremyho Northama (The Tudors), Eileen Atkins (Robin Hood, Cold Mountain), Alexe Jenningse (The Queen, Babel), Vanessu Kirby (About Time, Me Before You, The Frankenstein Chronicles) a Bena Milese (Dracula).

Trailer

Thumbnail Play icon

Scénář má na starosti Peter Morgan, který stál za oscarovým intimním pohledem na britskou královskou rodinu v The Queen. Za tento snímek získala Oscara Helen Mirren a film si vysloužil ještě pět nominací, mimo jiné pro Petera Morgana za původní scénář. Morgan sice Oscara nezískal, ale Zlatý glóbus ano, a k tomu také Cenu newyorských a losangeleských filmových kritiků.

Peter Morgan se specializuje na životopisné a historické filmy, uveďme alespoň The Last King of Scotland (cena BAFTA za scénář), Frost/Nixon (opět oscarová nominace za scénář) či The Damned United. Režie se chopil Stephen Daldry, jenž natočil například Billyho Elliota, The Hours nebo The Reader – za všechny tři filmy byl nominován na Oscara. Jedním z producentů bude Andy Harries, který se s Peterem Morganem podílel na The Queen.

Seriál je inspirovaný Morganovou divadelní hrou The Audience a první řada se zaměří na zrod moderní britské monarchie, svatbu Alžběty II., korunovaci a její vztah se sirem Winstonem Churchillem. Od seriálu pak budeme moci čekat hlavně vztahové drama, a to jak mezi (mladou) královnou a jejím manželem, tak mezi Alžbětou II. a jejími ministerskými předsedy, a k tomu šlechtické intriky na úrovni. Motto zní: „Dva domy, dva dvory, jedna Koruna.“loading…