Doctor Manhattan se vrátil

Doctor Manhattan se vrátil

15.12.2019 22:44


Osmá epizoda je za námi a celý její děj se soustředil na očekávaný návrat Doctora Manhattana. Pojďme si shrnout nejzajímavější události celého dílu a navnaďme se tak na blížící se finále.


Rhapsody in Blue

Když se Manhattan prochází po ulicích Saigonu a nakonec sebere masku ze země, v pozadí slyšíme hrát kultovní skladbu Rhapsody in Blue od George Gershwina. Je to ironický a svým způsobem zajímavý fakt, který určuje, kam se bude epizoda ubírat a upozorňuje na Manhattanovu barvu kůže.

Manhattan si na schůzku s Angelou vezme masku. Foto: HBO


Ostermanovo dětství

Při rozhovoru s Angelou se Manhattan pohybuje ve více časových rovinách. Nepřekvapí, že se načas přeneseme i do třicátých let, kdy Jon Osterman jakožto židovský chlapec uprchl s otcem do Británie. Zde vidíme jeho život na překrásném panství, které následně v budoucnu celé přemístil na Europu. Rovněž jsme se díky tomuto „flashbacku“ dočkali i utvrzení toho, kdo jsou oni obyvatelé Europy koexistující s Veidtem. Co je možná nejzajímavější, když si malý Jon prohlíží bibli, vidí na jejích stránkách kresby připomínající stylem ilustrace Davea Gibbonse, jednoho z koproducentů seriálu a také spolutvůrce komiksové ságy Watchmen.

Malý Jon byl nucen s otcem prchnout z nacistického Německa. Foto: HBO

Adrian Veidt a jeho antarktická základna

Roku 2009 se Manhattan vypravil do pevnosti geniálního Adriana Veidta, která se stejně jako v komiksu nacházela v antarktické pustině. Jon v rozhovoru se svým spolubojovníkem zmínil i to, že se jej Adrian pokusil zabít, čímž opět odkázal na komiksovou předlohu. Veidt pak dostal od Jona možnost usídlit se na měsíci Europa, čímž jsme se konečně dozvěděli, kde celou tu dobu pobýval.

Europa

Manhattan stvořil život na velmi příhodném místě, neboť na galileovském Jupiterově měsíci Europě by mohly mimozemské organismy skutečně existovat pod zamrzlou hladinou oceánu. Když zde Osterman tvořil život, inspiroval se svými dětskými zážitky, proto jeho první lidé vypadali jako pán a paní onoho britského panství, kde prožil část svého dřívějšího života.

Manhattan se pro obyvatele Europy stal bohem. Foto: HBO

Ozymandiasova pojistka

Když Adrian voperuje svému příteli zařízení potlačující jeho vzpomínky a schopnosti, zmíní se krátce o pojistce, jež se aktivuje v ohrožení života. Tím jsme se zpětně dočkali vysvětlení Calvinova a Angelina přežití útoku členů Kavalerie ze třetího dílu. Cal totiž nevědomky využil svých božských schopností.

Po návratu k Manhattanově božství si Osterman nechal Calvinovu podobu. Foto: HBO

Manhattan zase zabíjí Rorschacha

V závěru epizody se Angela vrhla do boje s členy Sedmé kavalerie a i když vyrazila do přestřelky dobře vyzbrojena, brzy se dostala do nevýhody. Na pomoc jí ale přispěchal Manhattan, který kosil muže v maskách Rorschacha podobným stylem, jako kdysi zabil jejich předobraz.

Manhattan sice zabil několik Rorschachů, svému zajetí ale nezabránil. Foto: HBO

Po finále vám přineseme zbývající postřehy.


Jít na Watchmen | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!