Kým jsou inspirované postavy ze ságy Watchmen?

Kým jsou inspirované postavy ze ságy Watchmen?

4.11.2019 23:38


Seriál Watchmen ve třetí epizodě uvedl Laurie Blake aka Hedvábný přízrak a potvrdil identitu Adriana Veidta. Podívejme se proto krátce, podle kterých slavných hrdinů stvořili Alan Moore a Dave Gibbons ty své.


Všechny postavy ságy Watchmen vychází z postav nakladatelství Charlton Comics, které v roce 1980 zakoupilo DC. Alan Moore a Dave Gibbons hrdiny ze stáje Charltonu předělali na své postavy, my si však na následujících řádcích ukážeme, že později se i předobrazy Watchmen dostaly na stránky DC Comics v nové inkarnaci.

Hedvábný přízrak

Slavná bojovnice, která tvořila základní sestavu týmu Watchmen, se dnes v podání Jean Smart objevila ve třetí epizodě jako agentka FBI, jež stojí proti maskovaným hrdinům. Když ještě Laurie Blake vystupovala jako hrdinka, nejvíce ze všech připomínala Black Canary. Dinah Lance totiž podobně jako Laurie působí v týmu hrdinů druhé generace (v tomto případě Justice League) a v jeden čas byla jeho jedinou dívčí členkou.


Black Canary se díky Birds of Prey konečně dočkáme i v hraném filmu. Foto: Warner Bros.

Kromě Black Canary najdeme inspiraci pro Hedvábný přízrak i v komiksech od Quality a Charlton Comics, tedy společností, jež DC absorbovalo v minulém století. Zatímco z řad Quality připomíná Laurie hrdinku Phantom Lady, v rámci Charltonu zase Nightshade.

Nightshade po transakci vystupuje v příbězích DC Comics. Foto: Charlton Comics, DC Comics

Sůva

Dan Dreiberg alias Sůva se zatím v seriálu stanice HBO neukázal, odkazů na něj ale prozatím bylo víc než dost. Sůvův kostým sice připomíná Batmanův z filmu Justice League, s Temným rytířem ale tento hrdina nemá vůbec nic společného. Je totiž založen na postavě Blue Beetla, respektive na jeho prvních inkarnacích.

Warner Bros. podle dostupných informací plánuje Beetleovu sólovku. Foto: DC Comics

První z nich, Dan Garret, debutoval na stránkách komiksů v roce 1939 a jeho příběhy vycházely nejprve v rámci Fox Comics, následně pak Charlton Comics. Jeho odkaz později převzal Ted Kord, druhý Blue Beetle, jehož pro Charlton vymyslel slavný komiksový tvůrce Steve Ditko. Zatímco Sůva létá ve svém sovím letadle, Beetle používá létajícího brouka. Aktuálně v komiksech společnosti DC vystupuje jak Kord, tak nejnovější Beetle Jaime Reyes.

Rorschach

Díky hereckému výkonu Jackie Earla Haleyho se Rorschach pravidelně umisťuje na předních příčkách žebříčků oblíbených komiksových postav, v aktuálním seriálu pak jeho odkaz celkem zdatně udržuje organizace Sedmá kavalerie. Jako předobraz pro tohoto antihrdinu posloužila Mooreovi a Gibbonsovi další postava vytvořená Stevem Ditkem, samotný Question. Ten se, stejně jako Nightshade a Blue Beetle, objevoval nejprve v komiksech od společnosti Charlton Comics a jeho civilní jméno znělo Charles Victor Szasz, zkráceně Vic Sage.

Question byl Ditkovou odpovědí na Batmana, jednalo se tedy od počátku o zkušeného detektiva se schopností rozlousknout jakýkoli případ. Podobně jako Sůva a Rorschach, i Ted Kord a Vic Sage byli v komiksu dobrými přáteli.

Vic Sage debutoval v komiksu roku 1967. Foto: Charlton Comics, DC Comics

Po akvizici Charlton Comics se Vic přesunul do DC vesmíru a tvůrci nejdříve úplně ignorovali Rorschachovu podobnost s ním. Později však identitu Question převzala gothamská policistka Renée Montoya (hrdinka veleúspěšné série Gotham Central). Renée jsme v civilní podobě viděli v seriálu Gotham (v podání Victorie Cartageny), už v únoru se jí pak dočkáme ve filmu Birds of Prey, kde ji ztvární Rosie Perez. Zda se v dalších snímcích na motivy DC Comics změní v Question, zatím není jasné.

Rosie se objeví jako první filmová Renée Montoya. Foto: Warner Bros.

Doctor Manhattan

Nejmocnější bytost v celém vesmíru pobývá v seriálu na Marsu a nejspíše zde plní nějakou svou vlastní misi. Laurie mu občas volá z budky a posílá mu nejrůznější vzkazy. Komiksový Manhattan je, podobně jako tři předchozí hrdinové, kopií slavné postavy z dob Charlton Comics, konkrétně Captaina Atoma (Allena Adama). Další z výtvorů Stevea Ditka se v komiksu objevuje od roku 1960. I Atom měl v charletonských komiksech poměr s Nightshade, podobně jako Manhattan s Hedvábným přízrakem, nakonec ho ale opustila a začala si s Blue Beetlem/Sůvou.

Původní Captain Atom byl druhým mužem ve vesmíru. Foto: Charlton Comics, DC Comics

Captain Atom se objevuje v komiksech DC Comics stále, jeho druhá inkarnace, jejíž jméno zní Nathaniel Christopher Adam, debutovala roku 1987. Captain Atom se ukázal například v sériích Kingdom Come či Flashpoint. Ve druhé zmíněné dokonce způsobí konec světa. Na svůj hraný debut postava stále čeká.

Captain Atom se objevil i ve filmu Justice League: The Flashpoint Paradox. Foto: Warner Bros. Animation

Komediant

Podobně jako Rorschach se i Komediant stal oblíbenou postavou díky svému filmovému zpracování, respektive díky výkonu Jeffreyho Deana Morgana. Zatímco Komediant je ale spíše zápornou postavou, jeho předobraz Peacemaker (Christopher Smith) je brán jako ryzí antihrdina. Peacemaker totiž v komiksech od Charltonu cestoval po světě a nemilosrdně vraždil vojenské diktátory a další kruté vojevůdce. Stejně jako ostatní postavy, i Chris Smith přestoupil k DC, kde se nedávno objevil v sérii Doomsday Clock.

Peacemaker a Komediant si jsou v mnohém podobní. Foto: Charlton Comics, DC Comics

V DC se vedle Smithe uchytili i dva další držitelé této přezdívky, jeden se svého civilního jména dodnes nedočkal, druhý se jmenuje Mitchell Black. Druhého jmenovaného uvidíme za dva roky ve snímku The Suicide Squad, kde si ho zahraje John Cena.

Ozymandias

Adriana Veidta jsme se zatím dočkali ve všech třech dílech, v tom posledním pak postava, kterou mistrně hraje Jeremy Irons, konečně navlékla ikonický kostým. Ozymandias vychází z postavy Thunderbolta, vlastním jménem Peter Cannon. Ten podobně jako Veidt studoval u himalájských mnichů a díky tomu ovládl sílu své mysli. Thunderbolt ale v komiksu nikdy coby postava nevyrostl jako Ozymandias, snad kvůli transferu Charltonu k DC. Nyní se jeho komiksy vydávají pod značkou Dynamite Comics a s Ozymandiasem se snaží nemít nic společného.

Cannon je aktuálně majetkem Dynamite Comics. Foto: Charlton Comics, DC Comics

Kterého z členů Watchmen máte nejraději?


Jít na Watchmen | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře