Assassin's Creed III je sandboxová akční hra navazující na předchozí díly série. V pořadí se jedná již o pátý titul. Hra vyšla pro PS3 a Xbox 360 31. října. 18. listopadu a jako posledně dorazila PC verze, 20. listopadu. Jejím vydavatelem byl Ubisoft a vývojářské studio Ubisoft Montreal.
Tentokrát se dostáváme do zcela nového prostředí, období a vtělíme se do nového hrdiny. Hra vypráví příběh Haythama Kenwaye a jeho syna Ratonhnhaké:tona (Connora Kenwaye). Děj se odehrává mezi roky 1754 – 1783 a rovněž ukončuje dějovou linku Desmonda Milese.
V únoru roku 2013 byl oznámen nový díl ze série Assassin's Creed, a to Assassin's Creed IV: Black Flag, který vyjde koncem roku 2013.
V Assassin's Creed III se dostáváme do nové mapy v Severní Americe. Hlavní oblast je zde pojmenována Frontier (pohraničí) a z něj pak Connor cestuje do větších měst. Oblast je 1,5krát větší než Řím v Assassin's Creed: Brotherhood a je v ní zhruba třetina misí celé hry. Většími městy, do kterých může Connor cestovat a prozkoumávat je, jsou Boston a New York.
Jelikož jsou nyní lokace velmi rozsáhlé a pohyb po nich by byl pěšmo velmi pomalý, tak se autoři rozhodli do hry implementovat zcela nový, rychlý systém přesouvání se po mapě. Díky tomu můžete odkudkoliv, kdykoliv skrze mapu odcestovat kam potřebujete (samozřejmě v případě že jste místo již objevili).
Assassin's Creed III přidává nové možnosti pohybu. Connor byl obohacen o nové pohyby, jako skákání a šplhání po stromech, útesech a budovách. Pohyby byly navíc nově přepracovány, takže působí realističtěji a věrohodněji než dříve. Dále Connor může proskakovat okny a v některých případech tak proběhnout skrze otevřený dům a také je zde možnost rychlého sklouznutí se do úkrytu, před případnou střelbou.
V Assassin's Creed III byly Connorovi implementovány do výbavy duální střelné zbraně. Nově jsou zde k nim přiřazena následná komba a bonusové body za jejich provedení. Connor má kromě těchto zkázonosných zbraní ve výbavě také tomahawk, který k němu, coby indiánovi neodmyslitelně patří, luk a šípy, dvě skryté čepele a také lana, s jejichž pomocí může nepřítele vytáhnout na strom. V boji může Connor ony čepele využít i jako dýku a navíc s jejich pomocí umí také všemožná zvířata stáhnout z kůže.
Nově jsou v boji také přepracované možnosti jak zaměřit konkrétního nepřítele nebo jej využít coby lidského štítu. Velmi často je po Connorovi ve hře páleno střelnými zbraněmi, zejména mušketami. Toto vše dělá boj rychlejším a efektivnějším než dříve. Zcela nově je v Assassin's Creed III možné nenápadné zabití i dalšími zbraněmi jako je tomahawk nebo bajonet na pušce. Dříve to bylo možné pouze skrze skryté čepele.
Obrovskou proměnou prošly animace v boji. Tentokrát už Connor může využít všelijakých úskoků a efektivních pohybů k tomu aby se zbavil svého nepřítele. Autoři mluví až o 1000 nových pohybů. Nutno podotknout že se mezi ně neřadí ty z předchozích dílů, ale jde o nové prvky. Tentokrát je boj zrychlen zejména díky tomu, že autoři se zaměřili převážně na provádění útoků než na Connorovu obranu.
Naprosto fenomenální novinkou v Assassin's Creed III se stávají námořní bitvy. Hlavní hrdina se zde chopí kormidla lodě s názvem Aquilla. Z Connora se tedy stává mořský vlk. Na námořní bitvy dojde jak v průběhu hlavního příběhu hry, tak také v rámci vedlejších námořních misí. Ty jsou dostupné z přístavu (v jakémkoliv městě), kde si můžete vybrat, jaký typ námořní bitvy svedete.
Aquilla využívá v boji nejrůznější zbraně. Těmi jsou děla, která mohou střílet v několika režimech. Například dělové koule nebo také kotvy, kterými je o to snazší přetrhat nepřátelské plachty. Loď lze také za potřebný obnos řádně vylepšit. Kromě vašich útoků samozřejmě útoky disponují i vaši nepřátelé, kterých je povětšinou značná přesila. Connor tedy může posádce přikázat, aby se skrčila v daný moment, čímž zamezíte ztrátám a taktéž je tato vlastnost důležitá zejména když se na vás řítí ničivá mořská vlna.
Důležitým faktorem při námořních bitvách je také počasí. To značně ovlivňuje rychlost a směr lodi. Mnohdy se budete muset vypořádat s nepříznivým větrem, který bude do Aquilly fičet ze stran. Na lodi můžete korigovat rychlost tím, že dáte buďto pokyn k zastavení, vyplutí anebo k vyplutí s rozvinutou plachtou. V tomto módu plujete nejrychleji, ale zároveň se s lodí velmi špatně manipuluje.
V Assassin's Creed III také nechybí multiplayer, který si odbyl premiéru již s titulem Assassin's Creed: Brotherhood. Tentokrát přináší hra více hráčů nové prvky, které zlepšují hratelnost. Hlavně postavu si můžete přizpůsobit k vašemu obrazu a vrhnout se s ní do jednoho z dostupných módů. Postav je k dispozici 16 a můžete jim upravovat vzhled, rasu, povolání a výbavu.
Základní informace o hře Assasin's Creed: Odyssey
Základní informace o hře Assassin's Creed: Liberation
Základní informace o hře Assassin's Creed II
Základní informace o hře Assassin's Creed: Rogue
Základní informace o hře Assassin's Creed: Syndicate
Základní informace o hře Assassin's Creed: Unity