Postřehy z Black Panthera

Postřehy z Black Panthera

15.4.2018 15:00


Film o africkém hrdinovi v sobě skrývá možná více odkazů, než jste si původně mysleli. Najdete zde mnoho narážek na komiksy i tradiční černošskou kulturu. Jakých změn jsme se dočkali a co vše Coogler do filmu ukryl? Na to se spolu podíváme v našich postřezích.


M'Baku a kmen Jabari

Jednou z nejvýraznějších postav posledního Marvel filmu je bezesporu M'Baku. Toho znají komiksoví fanoušci spíše pod přezdívkou Man-Ape, která je dle tvůrců dosti rasistická, tak se jí radši vyhnuli. Z komiksového záporáka taktéž udělali spíše antihrdinu, který zpočátku usiluje o Wakandský trůn, ale nakonec se připojí na T'Challovu stranu. Na klanový původ a komiksové jméno však tvůrci poukázali alespoň maskou, kterou M'Baku užil v rituálním souboji.

Samotný kmen Jabari je izolovaný od zbytku Wakandy podobně jako v komiksech. Opice uctívající lidé jsou soběstační a žijí v severní části země. Co se týče náboženství, tak filmová verze se od komiksů krapánek liší. Tvůrci udělali z Jabari uctívače hinduistického boha Hanumana, přičemž komiksovému Ghekre se vyhnuli obloukem.

Klawova ruka

Klaue se ve filmu konečně dočkal své bojové protézy, která jej přiblížila k jeho komiksové předloze. Jelikož je jiná doba, nemá místo ruky pouze sonický kanón nebo velký kovový pařát, ale zbraň maskuje jako obyčejnou umělou náhradu. Skryté dělo samozřejmě emituje zvuk a střílí sonický puls, který ničí vše, co mu přijde do cesty, což odpovídá právě komiksům.

Mnoho fanoušků samozřejmě zaskočilo, že Klaue film nepřežil, ale zase tu máme teorii, která tvrdí opak. Klaue měl podle ní své vědomí přenést do jakéhosi zařízení, které mu umožní vytvořit zvukem tvořený konstrukt podobně jako v komiksech. Připojí se tedy Klaue k padouchům, kteří přežili více než dva filmy, nebo zůstane na hromádce mrtvých a nevyužitých záporáků?

Bucky AKA White Wolf

V potitulkové scéně jsme se dočkali seržanta Barnese, který byl konečně osvobozen z područí Hydry. Přeživší z druhé světové tedy konečně našel klid, aspoň do té doby, než na Zemi zaútočí Thanos. Stoletému hrdinovi místní lidé začali říkat White Wolf, což je krycí jméno úplně jiné komiksové postavy. V komiksech byl jistý Hunter po smrti svých rodičů adoptován T'Chakou, přičemž jej ostatní děti urážely kvůli jeho barvě pleti.

Jelikož věděl, že na trůn nikdy neusedne, snažil se stát aspoň nejlepším možným Wakanďanem. T'Chaka z Huntera nakonec udělal šéfa tajné policie, která byla po králově smrti rozpuštěna. Hunter následně opustil Wakandu a stal se žoldákem, který nosil bílou variantu Pantherova obleku.

Čachry v královské rodině

Jelikož je komiksová královská rodina docela obsáhlá, museli tvůrci učinit několik změn. T'Chaka například nemá více manželek, ale jeho družkou je pouze Ramonda, v komiksech T'Challova adoptivní matka. Králův bratr N'Jobu v komiksech například neexistuje vůbec, ale tvůrci si patrně vzali inspiraci v S'Yanovi. S'Yan byl na rozdíl od N'Jobua věrný trůnu a svého krále nezradil. Skrze novou postavu tak bylo pro tvůrce snazší udělat Erika potenciálním následníkem trůnu.

Příběh samotného Erika pak z komiksů ve velkém vychází, jelikož i jeho předloha vyrůstala v Harlemu a jeho otec spolupracoval s Klauem. Postava Shuri byla naopak změněna ve velkém, o žádnou expertku na vědu vůbec nešlo, i když s ní měla zkušenosti. Shuri opravdu toužila vládnout Wakandě a snažila se získat titul Black Panthera pro sebe. Ten se jí v komiksech nakonec získat podařilo, což možná nahrává tomu, že se tak časem stane i ve filmech.

W'Kabi a Nakia

Kromě královské rodiny se několika změn dočkaly také další postavy. W'Kabi a Nakia si v podstatě vyměnili své role, v komiksech byl W'Kabi loajální králi až do konce, zatímco Nakia stála po Killmongerově boku. Filmový svět to samozřejmě přehodil. Tvůrci potřebovali dát T'Challovi přítelkyni, ale nebylo by dobré, kdyby jej hned zpočátku zradila. Vše se může samozřejmě změnit, pokud někdy v budoucnu přidají tvůrci do univerza Storm, kterou by měl Marvel získat zpátky, až se dokončí vyjednávání s Foxem.

Jelikož je W'Kabi stále naživu, může se stát, že s ním mají tvůrci ještě nějaké plány. Klidně se může stát novým antagonistou, přičemž může přijmout nějaké prvky z Klawovy postavy. Jeho levá ruka má být totiž bionická a schopná emitovat smrtící paprsky. Jak jsem již zmínil, stejně tak může krále v dalších dílech zradit Nakia, která by byla známá jako Malice.

Stan Lee

Nebyl by to Marvel film, kdyby se v něm neobjevil Stan Lee, který pomohl většinu z nám známých postav přivést k životu. Ty by samozřejmě na svět nepřivedl bez Jacka Kirbyho, ale ten se filmového univerza bohužel nedožil. Od prvního Iron Mana vídáme Stana ve filmech již pravidelně, předtím se objevoval pouze příležitostně. Druzí Strážci Galaxie pak roli posunuli na úplně jinou úroveň, když potvrdili, že jde o tutéž postavu, která pracuje pro Pozorovatele. V Black Pantherovi jste si Stana mohli všimnout v korejském kasinu, kde si zahrál žíznivého gamblera.

Vítejte ve Wakandě

Tvůrci si dali při vytváření Wakandy opravdu záležet a nezapomněli nám ukázat nejpodstatnější lokality této bohaté země. Jako první zde samozřejmě diváci navštíví Birnin Zana neboli Zlaté Město, což právě nahrává Klauovu přirovnání k El Doradu. Hlavní město Wakandy jakoby vypadlo z komiksových stránek, hypermoderní mrakodrapy se zde mísí s tradičním stylem, k tomu všemu jsou zde také sci-fi prvky, které nikde jinde ve světě nenajdete. Prohlídka Wakandou nás samozřejmě dále zavede k Válečnickým vodopádům, do Města Mrtvých, kde Panteři mluví se svými předky, k obřímu vibraniovému meteoritu nebo do země Jabariů na severu.

Váleční psi – Hatut Zeraze

Prostoru se ve filmu dočkala tajné tajná policie Wakandy, kterou jsem již zmínil ve spojení s White Wolfem. Jako její členi nám byli představeni Nakia, Zuri nebo N'Jobu, kteří pracovali v utajení, starali se o bezpečí své země a chránili bezbranné lidi. Z toho samozřejmě nevzešlo nic dobrého, protože N'Jobu i jeho syn Erik začali brát černochy jako jakousi nadřazenou rasu a právě skrze tajnou policii ji začali zásobovat zbraněmi.

Zajímavostí rozhodně je, že Váleční psi měli dodat zbraně do New Yorku, Londýna a Hong Kongu, kde se nacházejí také svatyně mistrů magických umění. Jsou snad tato města důležitější, než jsme si mysleli, nebo se jedná pouze o jakýsi easter egg?

Killmongerova maska a Dragon Ball

Maska, kterou Killmonger ve filmu ukradne, skrytě odkazuje rovnou na dvě komiksové masky. První je samozřejmě jeho tradiční maska, kterou záporák nosil na papíře po většinu času. Maska číslo dvě se pak objevila v třicátém sedmém čísle Black Panthera, kde ji Erik nosí na začátku bitvy. Kromě masky v sobě nese odkaz i Erikův kostým, který vychází z hercovy lásky k anime a obecně geek kultuře. Bojový oblek totiž nápadně připomíná výstroj ze série Dragon Ball, kde jí nosil proslulý Vegeta.

Black Leopard

Vibraniový oblek, který na sebe Killmonger ke konci filmu vezme, je také plný narážek na Panterovy komiksy. Jako první si můžete všimnout zlatého přívěšku, který odkazuje na tradiční oblek Black Panthera. Killmonger svůj bojový kostým sice nijak nepojmenoval, ale čtenářům bude jasné, proč má na sobě leopardí motiv. Erik měl v komiksech za mazlíčka leoparda jménem Preyy, který se však do filmu nedostal a hrdinovi by patrně žádné problémy nedělal. Samotný Black Panther si navíc chvíli v komiksech říkal Black Leopard. Takže podobně, jako byl Yellowjacket jinou přezdívkou Pyma, tak i tady se tvůrci inspirovali přímo u jednoho z krycích jmen wakandského hrdiny.

Scény jako z komiksu

Mezi tradiční komiksové scény patří ta, kdy Black Panther bojuje s bílým nosorožcem v příběhu Panthers Rage. Tvůrci si to samozřejmě nemohli nechat ujít a proti mocnému hrdinovi a jeho armádě vyslali několik nosorožců, které vedl zrádný W’Kabi. Na komiksy dále odkazuje scéna, kdy je mladý král poražen a svržen do vodopádu svým rivalem. Tato scéna vychází ze stejného příběhu jako ta s nosorožcem, takže pokud máte chuť číst, máte to pěkně pohromadě. Z komiksů si pak tvůrci vzali také jednu větu, tentokrát z příběhu Time Runs Out. Tam Panter pronesl k Namorovi: „Every breath you take is mercy from me,” což ve filmu řekl směrem ke Klauovi.

Kulturní vložka

Abyste některé narážky pochopili, musíte mít přehled, v tomhle případě v černošské kultuře. Pro začátek se zaměříme na pár tradičních filmů, ze kterých si Coogler něco vypůjčil, a to jsou Návrat do budoucnosti a Star Wars. Na první jmenovaný snímek odkázal režisér botami, zatímco na Hvězdné války účesem Shuri. Film také odkazuje na černošský snímek Moonlight, ze kterého si propůjčil dětského herce na konec filmu. Narážky zde najdete také na kapelu Public Enemy nebo africkou vlajku. Do korejského kasina totiž trojice hrdinů přišla v oblečení, které svými barvami odpovídá právě pan-africké vlajce. Spousta wakandských klanů pak vychází z těch skutečných a mnoho herců se dokonce muselo učit různým dialektům a jazykům.

FOTO: Marvel, Disney, Lucasfilm


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!