Thanos je v komiksovém hitu na pokraji smrti

Thanos je v komiksovém hitu na pokraji smrti

11.11.2019 17:17


Největší padouch marvelovského vesmíru se v sólovém dobrodružství ocitá v situaci, na kterou není zvyklý. Ve spolupráci s Nakladatelstvím CREW vám přinášíme recenzi na knihu Thanos se vrací.


Hodnotí @DarthRevan

O jeden z největších komiksových hitů roku 2016 se postaral talentovaný spisovatel Jeff Lemire, jenž stojí za úspěšnými sériemi Bloodshot Reborn v rámci Valiant Comics či The New 52: Futures End v rámci DC Comics. Kresbu má pak na svědomí Mike Deodato Jr. (Spider-Man Unlimited).

Komiks sleduje Thanose, který už není tou nezničitelnou hrozbou pro celou galaxii, jak tomu bývalo dříve. Částí jeho bývalého impéria se zmocnili nejrůznější kosmičtí gangsteři padouši, vlastní syn se pak spojil se Smrtí a hodlá jej porazit. K tomu si najímá společnost, ve které nechybí Thanosův bratr Starfox či Nebula. Samotný Thanos se ocitá v pasti a musí se pokusit zničit všechny živly, jež jej ohrožují.

V komiksu se ukáže i Corvus Glaive. Foto: Marvel Comics

Snímek Avengers: Infinity War v roce 2018 úspěšně učinil z Thanose hlavní postavu a ukázal nám celý marvelovský vesmír optikou ultrazločince, který si jde za svým a neváhá obětovat celé planety, případně život milované bytosti. Komiksová jednohubka Jeffa Lemirea jej však ukazuje ve zcela jiném rozpoložení. Jeho Thanos není tím mocným a obávaným padouchem, právě naopak. Proti jeho moci se vzbouřili členové Černého řádu a nebezpečí představuje i Shi'arská říše. Lemire staví Thanose proti nejrůznějšímu nebezpečí, zároveň nám ale úspěšně servíruje i marvelovský intergalaktický cestopis, ve kterém s hlavním protagonistou navštěvujeme nejrůznější končiny rozlehlého vesmíru a podíváme se například na Thanosův domovský Titan, i na planetu, kterou ovládl Corvus Glaive.

Kromě Thanose ale Lemire umně rozvíjí i příběh jeho syna Thanea. Ten se svému otci v mnohém podobá a jeho vzestupu napomíná i spojenectví se Smrtí. Lemire úspěšně buduje pozadí jeho skutků a ukazuje jej jako lepšího syna hrozného otce, aby nakonec devalvoval jeho předcházející skutky. Z ničeho nic do příběhu namotá i několik elementů, které by fanoušek v kosmickém Marvelu moc neočekával, což z Thaneova vzestupu dělá nepředvídatelnou podívanou.

První díl Thanosovy uzavřené série je velice povedeným dílem, které v mnohém překonává jeho filmové zpracování. Vidět kosmického titána na dně se jen tak neomrzí.

90%


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!