Týden uběhl jako voda a my vám dnes proto přinášíme druhou část našich postřehů z první řady seriálu Daredevil. V ní si rozebereme jednotlivé seriálové odkazy na svět Marvel Cinematic Universe a také naznačené zápletky, kterým by se seriál mohl věnovat ve své druhé řadě.
Pokud jste ještě nečetli první část našich postřehů, ve kterých jsme si rozebrali jednotlivé postavy a jejich komiksové předlohy, přečíst si ji můžete zde.
Co Avengers nadrobili…
To musí Daredevil sníst. Hned v první epizodě tohoto seriálu jsme se dočkali několika náznaků na první marveláckou týmovku Avengers z roku 2012. A právě v těchto náznacích Daredevil nejlépe ukázal, jak se od ostatních projektů světa Marvel Cinematic Universe liší. Zatímco například seriál Agents of S.H.I.E.L.D. na bitvu o New York z finále Avengers reagoval nacházením různých artefaktů, které po bitvě zbyly, Daredevil se soustřeďuje na její dopady z mnohem řekněme přízemnějšího úhlu pohledu.
(bojovat s newyorským podsvětím dokáže být stejná fuška,
jako bojovat s armádou mimozemšťanů; FOTO: Marvel Studios)
Místo aby totiž Daredevil řešil filmové hrdiny a jejich hrdinské činy, řeší to, co po nich zůstalo. To, jak zničení části New Yorku pomohlo Wilsonu Fiskovi upevnit svou moc skrze kontrakty na znovuvybudování města, díky kterým si mohl ve velkém prát peníze. To opravdu není něco, čím by se jednotlivé filmy zabývaly, právě v tom ale tkví kouzlo Daredevila.
Napříč celou první řadou jsme se dočkali odkazů na některé z filmových hrdinů jako Thora nebo Iron Mana. Zmínění těchto hrdinů v seriálu se však záměrně zdálo jakoby z úplně jiného světa, protože i když Avengers zachrání Zemi před mimozemskou invazí, na problémech organizovaného zločinu, prodeje drog nebo obchodu s bílým masem to nic nemění. Daredevil by se proto místy mohl opravdu zdát jako z úplně jiné planety než filmoví Avengers, právě tím ale jejich sdílenému světu zároveň dodává na určité hmatatelnosti a uvěřitelnosti, která ve filmech obzvlášť v poslední době zoufale chybí.
Od kdy do kdy
Co se ale týče propojení s filmy, nabíledni je otázka, jak první řada Daredevila do světa filmového Marvelu zapadá časově. Víme, že bitva o New York proběhla už před pár lety, o tom se zmínila například i realitní agentka prodávající Mattovi a Foggymu jejich kancelář, a v jedné epizodě bylo navíc ukázáno, že Ben Urich psal do Daily Bulletin nejen o bitvě o New York, ale i o zničení Harlemu z filmu Neuvěřitelný Hulk.
A přestože k tomu bohužel nemáme nic konkrétnějšího, dá se předpokládat že seriálový Daredevil dodržuje jistou dějovou návaznost na filmy a že jeho první série se odehrává po filmu Captain America: Návrat prvního Avengera a před Avengers: Age of Ultron. Zajímavější by spíš bylo vědět, kdy se Daredevil odehrává v návaznosti na seriál Agents of S.H.I.E.L.D., k tomu nám ale první řada žádné indície nenabídla. Nehledě na to, že vlastně ani nevíme, jaké časové rozpětí tato série vůbec pokrývala.
Odkazy a zajímavosti
Konkrétních odkazů na svět Marvel Cinematic Universe, kromě těch, které jsme si už zmínili, nebylo mnoho. Fanoušky seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. však mohlo do očí nejvíce praštit zmínění Carla Creela alias Absorbing Mana, který se v boxerském zápase utkal s Mattovým otcem Jackem „Mlátičkou“ Murdockem. Creel se objevil v několika epizodách v úvodu druhé řady Agents of S.H.I.E.L.D., kde vykazoval superschopnost změnit svou povrchovou strukturu v libovolný materiál, jakého se dotkne.
Můžeme předpokládat, že v době jeho souboje s Jackem Creel tuto schopnost ještě neměl (jinak by zápas dopadl podstatně jinak), vedle toho však menší problém nastává s Creelovým věkem. Jeho představiteli Brianu Patricku Wadovi je dnes 36 let, což znamená, že v době Creelova zápasu s Jackem (odehrávajícím se zhruba 20 let před událostmi seriálu) by mu muselo být kolem šestnácti. Pokud bychom však uznali, že Creelovi v Agents of S.H.I.E.L.D. je už kolem čtyřiceti (klidně může díky svým schopnostem stárnout pomaleji), už by mohlo sedět, že s Jackem bojoval zhruba ve dvaceti. Sami komentátoři zápas konec konců popisovali jako střet mladého Creela se zkušeným Jackem Murdockem.
(Carl Creel alias Absorbing Man v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D.; FOTO: ABC)
V jedné z epizod, v rámci právního sezení ve firmě Landman & Zack, byla zmíněná i komiksová společnost Roxxon, která určitou roli hrála i v seriálu Agent Carter. Více si o ní můžete přečíst v těchto postřezích. A informace o tom, že Matt po smrti jeho otce vyrůstal v sirotčinci u svaté Anežky, navíc nechala vzniknout teorii s možným budoucím spojením se seriálem Agents of S.H.I.E.L.D, o kterém si můžete přečíst zase v postřezích těchto.
Jeden easter egg v první řadě Daredevila nám ale ještě pořád chybí. Co obligátní štěk Stana Lee? Legendární praotec Marvelu si svou cestu skutečně našel i do tohoto seriálu, avšak v nesčetném množství všech jeho jednorázových vystoupení je zrovna tohle přitom to nejnenápadnější. Stan totiž do Daredevila zavítal pouze skrze fotografii na policejní stanici.
A přestože je pochopitelné, že tvůrci zvolili tuto formu štěku, aby své diváky zbytečně nevytahovali z příběhu, má tato volba bohužel jednu smutnou pointu. Dnes dvaadevadesátiletý Stan Lee tu totiž s námi nebude věčně a dřív nebo později bude právě tento formát nepřímých štěků tím jediným, skrze který se se Stanem v budoucích filmech a seriálech budeme moct setkat.
Co nás může čekat ve druhé řadě?
Tato část postřehů se bude zaměřovat na témata naznačená v první sérii, která by se mohla více rozebírat v sérii druhé. Mějte proto na paměti, že cokoliv, co si v následujících odstavcích přečtete, může vyústit v potenciální spoiler pro druhou řadu.
Minulý týden jsem v první části těchto postřehů naznačil tajemnou minulost Karen Page, o které se v seriálu zmínil Ben Urich. Pokud by se druhá řada rozhodla téma minulosti Karen více probádat a zároveň se držet komiksové předlohy, co bychom od toho mohli zhruba čekat? V komiksech nejde ani tak o temnou minulost Karen, jako spíš o temné období mezi jejími různými odchody od Daredevila, o kterých jsem psal v předchozím článku. Když Matt odhalil Karen svou tajnou identitu, Karen se bála o jeho bezpečí. Jakmile ale zjistila, že Matt boje se zločinem jen tak nenechá, rozhodla se odstěhovat do Kalifornie, začít s čistým štítem a sledovat kariéru herečky.
Její kariéra se zprvu rozjíždí dobře, po čase však Karen začne být závislá na heroinu a v nouzi o finanční prostředky brzy přejde k natáčení pornografických snímků (tyhle komiksy se psaly v 80. letech, tak se moc nedivte). A když jí nakonec dojdou i peníze, potřebnou dávku heroinu získá výměnou za informaci o skutečné identitě Daredevila, která se nakonec dostane až ke Kingpinovi.
Pokud si tedy tvůrci seriálu nevymyslí vlastní minulost pro Karen, je možné že využijí právě její závislosti na drogách a jiné necudné praktiky. Zároveň ale nezapomeňme ani na to, že Karen se v seriálu zmínila Wesleymu, že by to nebylo poprvé, co v životě někoho zabila, s čímž tvůrci jistě plánují pracovat rovněž.
V prvních postřezích jsme si také rozebírali Mattova mentora Sticka. Stick je totiž mimo jiné i členem bojového řádu Chaste, který chrání svět před zločineckou organizací Hand (která je jakýmsi protipólem Chaste). Právě střetu těchto dvou skupin bychom se měli dočkat ve druhé sérii. S tím totiž velmi úzce souvisí finální scéna epizody Stick, ve které se záhadná postava ptá Sticka, zda Murdock „bude připraven, až se brány otevřou“.
Touto záhadnou postavou byl nejspíš Stone, Stickův nejnadanější a nejoblíbenější učedník. Stone je tedy v podstatě kladná postava, stejně jako Stick však postrádá jisté morální zásady, které uplatňuje Daredevil. Tím se také dostáváme k hlavní pointě oné epizody, ve které Stick zabil tajemné dítě, které do Hell's Kitchen v kontejneru přepravil Nobu (který je sám nejspíše členem organizace Hand).
V samotné epizodě bylo toto dítě označeno jako ničivá zbraň jménem „Black Skye“. Tento pojem však nemá žádné zjevné kořeny v komiksech a přestože můžeme předpokládat, že se jedná o součást komplexnější mytologie, která by se ve druhé řadě mohla oklikou vrátit k nějakému tradičnímu komiksovému tématu, zatím musíme bohužel tápat. A jinak tomu není ani u „otevřených bran“ a dalších záhadných otázek ohledně Sticka.
Různých menších odkazů bylo napříč seriálem samozřejmě ještě několik. V jednom z flashbacků se Foggy například zmiňoval o Mattově bývalé „řecké“ přítelkyni, která by teoreticky mohla být komiksovou Elektrou Natchios, již ve filmovém Daredevilovi ztvárnila Jennifer Garner, která si později vydobyla i vlastní filmový spin-off, a které bychom se snad také mohli dočkat ve druhé řadě (někteří fanoušci dokonce spekulují, že Fiskovým sniperem v jedné z epizod mířícím na Daredevila byl klasický komiksový záporák Bullseye, ve filmové verzi ztvárněný Colinem Farrellem). Hned v několika epizodách byla navíc zmíněna i Mattova matka, která v komiksech trpí duševní poruchou, kvůli které se Matta nakonec zřekla (něco podobného bylo trochu znatelné z Jackova telefonátu těsně před jeho soubojem s Carlem Creelem). I s ní bychom se tedy ve druhé řadě mohli teoreticky setkat.
A teď už jen taková hezká tečka za tím naším případem. Vzpomínáte si, že jedna z kratochvílí madam Gao během jejího pobytu v New Yorku byla pašování heroinu? Tak právě tyto balíčky heroinu z její dílny měly na sobě konkrétní symbol, který v komiksech patří jistému Steel Serpentovi, superpadouchovi a úhlavnímu nepříteli Iron Fista. A když se opět odkáži na své první postřehy k první řadě Daredevila, tak v nich jsem zmínil spojitost madam Gao právě s Iron Fistem, který se od Netflixu rovněž dočká vlastního seriálu. Je tedy příjemné sledovat, že Daredevil si během své první řady připravoval půdu nejen pro vlastní pokračování, ale zároveň začal lehce pomrkávat i po ostatních hrdinech netflixovské týmovky Defenders.
A aby těch postřehů nebylo málo, už zítra se na našem spřízněném webu můžete těšit na postřehy z finálního dvojdílu druhé řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D..
FOTO: Netflix
#8 Lumo: ako napísal Hurley Iron Fist to isto nie je mna skorej napadlo že by to mohol byť Romulus
#13 Hurley: No hlavně s ohledem na dosud představené „skupiny“ v MCU mě teda jiná varianta nenapadá, leda by to právě byla nějaká novinka.
#12 téčko171: Jako… Asi není nic, co by si s tím zatím protiřečilo. :)
#14 téčko171Mohlo by to dítě „Black Sky“ být Inhuman?
#13 Hurley#9 Hurley: #10 dAw3: Ale Captaina tam právě taky zmiňovali, jenom jsem si nepamatoval, kde přesně, tak jsem napsal jen toho Thora s Iron Manem.
V 9. dílu Foggy zmínil Capa: „I could say I'm Captain America but that doesn't put wings on my head.“
#11 TheDarkKnight#8 Lumo: Ne.
#6 TheDarkKnight: Jo takže on to byl Thor a Iron Man… I když teda prašť jako uhoď. :)
#11 TheDarkKnightNemohol by ten „Stone“ byť práve Iron Fist?
#9 Hurley #15 Save41#6 TheDarkKnight: No jasně! Úplně mi to vypadlo…Díky.
#5 venalce: „Kdyby měl železný oblek nebo magické kladivo…“ – Wesley
#7 venalce #9 HurleyKde byla v Daredevilovi zmínka o Thorovi a Kapitánovi? Nějak mi to uniklo…
#6 TheDarkKnightDíky za vyčerpávající postřehy :)
S tím, jak o tom dítěti mluvil, to vypadalo na démona či něco podobného.
Špičkový postřehy, díky moc :)
Skvělé postřehy jako vždy, díky za ně :)