Jednou z nedílných součástí Gilmorových děvčat je pochopitelně hudba. Nefunguje jen jako podkres scén, ale mnohdy i jako téma hovorů. Připomeňte si, které skladby v seriálu zazněly, kdo je autorem „lá lá lá“ popěvků, co je zač městský trubadúr a koho si v seriálu zahrála Carole King.
CAROLE KING
Když někdo vysloví Gilmorova děvčata v souvislosti s hudbou, každého nejspíš hned napadne spojení s úvodní znělkou seriálu. Píseň Where You Lead vydala v roce 1971 americká zpěvačka a písničkářka Carole King (napsala ji společně s Toni Stern) a pro seriál ji nazpívala v duetu se svou dcerou Louise Goffin. Carole King se narodila 2. února 1942 a za svůj život vydala osmnáct alb a s mnohými z nich se dostala na špičky amerických hudebních žebříčků. Ocenění si vysloužila také na hollywoodském chodníku slávu, kde v roce 2012 získala svou vlastní hvězdu.
Carole King je se seriálem spjatá nejen úvodní písní (přezpívala ji také Barbra Streisand), ale i tím, že v něm sama hraje. Carole King je totiž Sophie Bloom, majitelka obchodu s hudebními nástroji a jinými potřebami, od které si Lane koupí bicí a kam chodí Zack tajně hrát se svou bluegrassovou kapelou.
Carole King: Spotify | oficiální web | Facebook
GRANT-LEE PHILLIPS
Městský trubadúr Grant je také skutečný muzikant. Hraje ho kalifornský rodák Grant-Lee Phillips, který nehraje jen na kytaru, ale také na banjo, mandolínu, harmoniku, piano nebo na bicí. Hraje od roku 1987, první album vydal ale až v roce 2000, od té doby jich vydal dalších sedm.
Grant-Lee Phillips: Spotify | oficiální web | Facebook
SAM PHILLIPS
Písničky Sam Phillips nejspíš neznáte, ale její známé „lá lá lá“ nápěvy, které diváky provází celým seriálem, určitě ano. Jejich autorkou je právě tato americká muzikantka, která se narodila 28. ledna 1962. V Gilmorových děvčatech si také sama zahrála, podobně jako další hudební hvězdy. Je držitelkou dvou cen Grammy a vydala pět alb jako Leslie Phillips a dalších deset jako Sam Phillips (jméno si změnila poté, co poznala muzikanta T. Bone Burnetta, kterého si vzala a později se s ním rozvedla).
Další ukázky najdete například v tomto videu a v jeho pokračování.
Sam Phillips: Spotify | oficiální web | Facebook
HEP ALIEN
(Hep Alien. Foto: WB/CW)
Kapelu Lane Kimové ve skutečnosti netvoří skuteční profesionální hudebníci (například Brian původně neuměl hrát na kytaru). Všichni jsou spíše herci než muzikanti, až na jednoho člena: Gila neboli Sebastiana Bacha, kanadského heavymetalového zpěváka a bývalého frontmana kapely Skid Row. Sám natočil tři studiová alba. V kapele Hep Alien nahradil Davea Rygalskiho a doplnil tak stálé trio Lane, Zack a Brian.
Kapela pod Daveovým vedením původně neměla žádné oficiální jméno, což se nakonec změnilo. Název odkazuje na „Hep A“, tedy hepatitidu (nebo chcete-li žloutenku) typu A, ovšem A je tady nahrazeno slovem Alien, tedy mimozemšťan. Ve skutečnosti je ale název kapely anagramem jména Helen Pai, jedné z producentek seriálu a blízké přítelkyně Amy Sherman-Palladino.
OFICIÁLNÍ SOUNDTRACK
(Foto: Rhino Records)
Oficiální soundtrack k seriálu vyšel 1. října 2002 pod názvem Our Little Corner of the World: Music From Gilmore Girls. Album obsahuje 24 písní (z prvních dvou řad), je dlouhé zhruba 60 minut a stále si ho můžete koupit třeba na Amazonu.
Hudbu z epizod si můžete poslechnout, zakoupit nebo stáhnout na webu Tunefind, který přehledně vypisuje všech více než tři sta písní, které v Gilmorových děvčatech zazní. Spoustu skladeb najdete také v playlistech na Spotify. Svůj výběr skladeb poskytuje také uživatel Warner Bros. TV
Nejlepší la la skladba je ta od 5:32. Dokázal bych ji poslouchat celý den.
To desetiminutové video je nejlepší, vždycky jsem chtěla, aby tohle byl soundtrack k mému životu :D