Čtvrtá série Gothamu očima redaktorů Edny

Čtvrtá série Gothamu očima redaktorů Edny

13.6.2018 9:07


Jak se nám líbila čtvrtá řada komiksového Gothamu? Přečtěte si hodnocení několika našich redaktorů, kteří si předposlední sezónu vesměs hodně užili.


@KevSpa

Tvůrcům nedochází dech ani ve čtvrté řadě a od samého začátku to neskutečně rozjíždějí. Na scéně se objevují noví záporáci, ať už je to nápadně zvrácený Pyg, nenápadně zvrácená Sofia Falcone či navrátivší se šílený Jerome Valeska. S ním je spojen jeden z největších zvratů čtvrté série a samozřejmě očekávané zrození Jokera, jehož jméno ovšem v seriálu nikdy nezazní. Při sledování Gothamu si divák dávno zvykl na to, že je to občas hotový blázinec a byť je toho šílenství v některých dílech už přece jen moc, tvůrcům se stále daří balancovat na té tenké hraně příčetnosti, aniž by seriál spadl do parodie, což při řadě záměrně komických scén hrozí. Postavy opět prošly nějakým tím vývojem. S Brucem Waynem po část sezóny pěkně cloumala puberta i vnitřní boj, zda se stát ochráncem Gothamu. Harvey Bullock trochu nezvládal, což vedlo k tomu, že se Jim Gordon konečně stal policejním kapitánem. Finále bylo opět úchvatné, ale vůbec mě netěší, že budeme čekat na poslední sérii až do příštího roku. A netěší mě ani fakt, že se s Gothamem budeme muset nadobro rozloučit.

@DarthRevan

Čtvrtá série Gothamu začala vlažně a nudně, postupně však přerostla v prozatímní vrchol celého seriálu. Na rozdíl od svých předchůdkyň se totiž vyvarovala dlouhých a nudných dějových linek a nebála se přijít s něčím originálnějším a svižnějším. Konečně jsme se i posunuli kupředu a zbavili se některých vyloženě špatných postav. Tvůrci se nebáli ve velkém odkazovat na komiksovou tvorbu a nakonec přišli s parádním cliffhangerem navozujícím atmosféru podobnou Snyderovu dílu. Pohled na Jamese Gordona stojícího v klasickém postoji u světelného signálu byl krásnou tečkou za povedenou podívanou. Možná mohl být i koncem celého seriálu, neboť tato scéna vyloženě vybízela k zakončení, ovšem FOX se rozhodl pokračovat. Příští řada to tedy bude mít hodně těžké, rozhodně je co překonávat.

@Lucifrid

Gotham je od své druhé řady jednou velkou jízdou, která kombinuje přesně takový mix akce a hlášek, že divák vždy epizodu zhltne a napjatě očekává tu další. Perfektně vykreslené postavy, které scenáristé neváhají zabít a zase oživit, jsou jednou z největších deviz seriálu. Tučňák pobaví v každé scéně, nejvíc však když hysterčí. Alfred by si zasloužil samostatný seriál (my o vlku, škoda jen, že si neužijeme více Seana Pertweeho). Jim si letos taky prošel zajímavou proměnou a když slyším jeho batmanovský chraplák, můžu se vždy potrhat. Harvey je zdrojem nikdy nekončícího proudu hlášek a překonává ho snad jen Victor Zsasz, který by si zasloužil mnohem víc prostoru. Čtvrtá řada opět přinesla přesně to, co jsem čekala – skvělou zábavu, pár nových zajímavých postav, pár ikonických momentů (hlavně závěr finále) a hlavně neustále se dopředu sunoucí děj. Kdepak, u Gothamu se nudit nebudete. Jeho jediným mínusem je, že se další, bohužel poslední, řady dočkáme až příští rok na jaře.

@gongis

Čtvrtá série Gothamu je za námi a je třeba zhodnotit, zda si seriál stále drží svoji kvalitu, nebo jestli nastal čas k důstojnému zakončení. Jsem v tomto ohledu hodně na rozpacích. Začátek sezóny byl skvěle našlápnutý příchodem Sofie Falconeové a Pyga, jejichž příběh ovládl celou první polovinu série a do velké míry rozvíjel i osudy hlavních postav v podobě Jamese Gordona a Harveyho Bullocka. Druhá polovina mi naopak přišla rozvleklá, na mnoho postav se zapomnělo a rozvoj jiných se poněkud zastavil. Až s opětovným příchodem Jeroma Valesky na scénu začal být děj opět živý a pro diváka poutavý. Dějová linka, která se točila okolo Ra's al Ghula, Barbary a Bruce Waynea mi už přišla mírně přitažená za vlasy, dokonce bych ji popsal jako nezábavnou a pro příběh zbytečnou. Ra'sův návrat v podstatě hodil do koše celý Brucův vývoj po Ra'sově smrti a nastalo pouze kolečko, kde se toto téma ždímalo stejným způsobem jako v předchozí řadě. Závěr série byl proto milým překvapením s odkazy na nolanovskou trilogii a dobrým základem pro ohlášenou zkrácenou řadu. Tento způsob mi přijde k zakončení seriálu adekvátní. A jaké mé tužby a naděje se po zhlédnutí čtvrté série vyplnily? Bruce sice ještě mutovat nezačal, ale kapitánu Gordonovi narostl knírek alespoň v jednom díle. To mi bohatě stačí.

@Kubc6a

Většinou se stává, že komiksovým seriálům po čtyřech letech dochází dech, ale Gotham předvedl úplný opak. Děj nabral v každé epizodě na takových obrátkách, že jsem si všechny odkazy na komiksy a vývoj na tolika frontách nestíhal užívat. Zpráva o konci této pecky mě tedy hodně zklamala. Nejvíce bych chtěl pochválit Camerona Monaghana, který perfektně ztvárnil Jokera tak, jak si představuju. Tímto dostal Gotham úplně nový rozměr a ono perfektní finálové vyvrcholení by mi klidně sedělo na rozloučení s celým seriálem. Letošní padouchové jsou vážně špičkoví a Pyg po boku Ivy by byla pořádně vražedná kombinace. Největším zklamáním byl pro mě příběh Lee a Eda, kteří v doprovodu Gordona představovali pouhou výplň. Ten chlap je jako šváb, přežije nemožné a ani krvežíznivá a pomstychtivá Sofia s výborným potenciálem nemá šanci přetvořit gothamskou smetánku ke svému obrazu. Už se těším, co nám předvede poslední kapitola.

A jak se líbila čtvrtá série Gothamu vám? Podělte se o své dojmy v komentářích.

Foto: FOX


Jít na Gotham | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!