Harry Potter a Fénixův řád (2003)

Harry Potter a Fénixův řád (2003)

18.8.2012 13:31


Voldemort se vrátil a kouzelnický svět je naruby. Vzniká Fénixův řád, který se pokouší bojovat s Voldemortem a jeho smrtijedy. Harry navíc zjišťuje, že je s pánem Zla daleko více propojen, než si myslel, a bude se muset v pátém ročníku naučít způsoby, ale Vy-víte-komu zabránil vstoupit do mysli.


Základní informace

Originální název: Harry Potter and The Order Of The Phoenix
Český název: Harry Potter a Fénixův řád
Rok vydání: 2003
Počet stran: 799
Žánr: Fantasy
Nakladatelství: Albatros

Oficiální synopse

Fénixův řád je znovu obnoven. Jedná se o skupinu kouzelníků, která bojuje proti lordu Voldemortovi a smrtijedům. Harrymu je kvůli nízkému věku zakázáno do řádu vstoupit, ale mladý Potter si i tak najde cestu, jak se svým rivalem bojovat. Do Bradavic jsou dosazeni lidé z ministerstva, kteří znepříjemňují Harrymu život. Harry navíc zjišťuje, proč se ho jako malého pokoušel Voldemort zabít. Ve všem hraje roli prastará věštba, která předpověděla Voldemortův pád.

Zajímavosti

Pátá kniha je nejdelším příběhem o Harrym Potterovi. Parodicky pátý film je jeden z nejkratších v celé sérii. Proč tomu tak je? J. K. Rowlingová se po napsání Fénixova řádu přiznala, že některé pasáže v něm se příliš vlečou, a pokud by měla znovu možnost, zredukovala by některé kapitoly a ve finále by byla kniha o něco kratší. Filmaři se rozhodli do filmu dát to nejdůležitější a všechny vedlejší linky se rozhodli vynechat.

Znovu tak byl opomenut Dobby, Winky, Hagridovo vyučování ohledně kouzelných tvorů, nemocnice Svatého Munga a spousta dalších scén, míst a postav. V páté knize se objevují všichni předchozí učitelé Obrany černé magie, ale ani na ně nezbylo ve filmu místo. Odbor záhad se dočkal také značného zkrácení oproti knize a finálový boj mezi Siriusem a Bellatrix či Voldemortem a Brumbálem byl zcela jinak koncipován, než popisuje kniha.

Více o filmu Harry Potter a Fénixův řád se můžete dočíst zde.

Ostatní knihy v sérii

Harry Potter a Kámen Mudrců
Harry Potter a Tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a Ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád (tato kniha)
Harry Potter a Princ dvojí krve
Harry Potter a Relikvie smrti


Jít na Harry Potter | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!