Shrnutí a postřehy k epizodě 11:43 to Odessa

Shrnutí a postřehy k epizodě 11:43 to Odessa

22.11.2015 17:35


Čas se krátí a konec světa se blíží. Tommy se musí rozhodnout, zda bude Erice věřit. Haiťan spouští riskantní operaci, aby zachránil Micaha, ale v cestě mu stojí Matt Parkman. Co dalšího jsme se dozvěděli z podzimního finále?


Pokud jste epizodu neviděli, nedoporučujeme vám číst dále. Pokud si chcete připomenout, co se v epizodě stalo, zavítejte do profilu dané epizody, kde najdete přesný popis děje celé epizody 11:53 to Odessa.

Nový Pán prostoru a času

Na konci minulé epizody byl Tommy unesen do domu Ericy Kravidové, která mu připravila večeři na uvítanou, aby se necítil jako vězeň. Druhý den ráno se v domě Tommy probouzí a na zátylku má znamení, že se ho Erica snažila připojit na svůj přístroj pro odebírání schopností. Opravdu je Tommy tak výjimečný, že na něj odebírání schopností nefunguje?


Pokud má Tommy Erice věřit, tak jí nezbývá, než ho dostat na svou stranu. Tommy se chce přesvědčit, zda Erica mluví pravdu, a tak se spolu s ní, Quentinem a Phoebe teleportuje do roku 9972, tedy 7957 let do budoucnosti. Zda mají tato čísla nějaký význam, anebo je Tim Kring opsal při odpolední kávě z obalu od čokolády, to zatím nevíme.

Na to, že Tommy poslední rok po boku své adoptivní matky utíkal právě před Ericou, je poměrně důvěřivý a bez detailnějších informací se zdá, že bude spolupracovat. Situaci ale překazí Miko, která se po osvobození Hira z Pevnosti času dostala také do stejného roku v budoucnosti. Jak a proč zůstává otázkou.

(Tommy má na zátylku stejné znamení jako vězni Matta Parkmana, kterým byla vysáta schopnost.)

Dvě Miko na scéně

Miko dle instrukcí od svého otce, který je příhodně také na místě v budoucnosti, dostává úkol, který je jí zdá se souzen. Znovu zachránit Pána prostoru a času. Divák si může myslet, že uvidíme znovu Hira Nakamuru, ale o chvíli později je jasné, že tento titul přebírá po svém adoptivním otci Tommy. Ostatně k čemu by jí byl Hiro, který aktuálně nemá své schopnosti. Upřímně jsme ale doufali, že se Hiro s Miko jednou setká. Už jenom kvůli společné konverzaci o jejich meči by to stálo za to.

Příběh s Miko nám dal alespoň jednu odpověď – víme, co se stalo s Hachirem Otomem po útocích v Odesse, kdy ve snaze odčinit své chyby vytvořil kopii Miko ze hry Evernow. Brzy poté si pro něj přišel Harris a od té doby jsme Hachira neviděli, nyní je jasné, že byl poslán do budoucnosti. V epizodě jsme taktéž mohli vidět „skutečnou“ Miko Otomo, která je (překvapivě) stále naživu. Uvidíme v příštích dílech dvě Miko v jedné scéně?

(Pravá Miko je uspaná v budoucnosti.)

Naděje pro Quentina a Matta

Quentin se po přepsání časové linie chová jako nemyslící stroj v rukách Ericy. Epizoda nám ale dává malou naději, že v něm zůstalo trochu dobrého. Quentin se svěří své sestře, že cítí vinu za unesení Tommyho. Phoebe má mnohem militantnější postoj a na rozdíl od Ericy by naopak Tommyho raději donutila spolupracovat silou. Možná je to malý naznak toho, že se Quentin ještě přidá ve finále řady na stranu Noaha. Naopak Phoebe je zdá se ztracená a chápe svou schopnost jako prokletí.

Poprvé od webepizod vidíme Micaha, který je držen proti své vůli na Mattově klinice. Haiťan vede misi za jeho osvobození a jedním z osvoboditelů je i měňavec, který se vydává nejdříve za Ericu a později se přemění také na Matta. V tu chvíli jde pravému Mattovi o život, jelikož do místnosti vtrhne Harris a dvojníka zastřelí. K Mattově zděšení si ale vybral náhodně. V tu chvíli vezme Matt konečně rozum do hrsti a přečte Harrisovi myšlenky. Ke své smůle zjišťuje, že není vůbec důležitý, a kdyby Harris zastřelil jeho, bylo by mu to vlastně jedno.

Pozdě, ale přece, se Matt dozvídá, že je nejspíše zase využíván a jde si alespoň ověřit, zda se počítá s přesunutím jeho a jeho rodiny do budoucnosti. S úlevou se dozvídá, že ano. My tak máme aspoň potvrzené, že Janice Parkman a malý Matty junior jsou stále naživu. Harrisovo jednání ovšem jistě zaselo semínko pochybnosti, a Matt si možná uvědomil, že není tak důležitou osobou v plánu Ericy, jak si mohl zpočátku myslet. Zároveň je pravděpodobné, že Matt pomáhá Erice dobrovolně a proto, že uvěřil jejímu plánu jako jedinému možnému pro záchranu lidstva nebo alespoň té části, kterou Erica vybere.

(Až nadejde rozhodující okamžik, vrátí se Quentin na světlou stranu Síly?)

Farah Nazan mezi živými

Překvapením je, že na klinice v panství Sunstone se nachází Farah Nazan, která byla postřelená v páté epizodě The Lion's Den. Malina bude mít jistě radost, že její opatrovnice žije. Farah se pro Matta ukáže jako tvrdá protivnice. Mattovi se nestává často, aby byl někdo tak silný, že ho nepustí ke svým vzpomínkám. Nejspíše za to může vojenský výcvik, nebo tah scenáristů, aby epizoda byla zajímavější?

Na pozadí příběhu se nám také rýsuje vůbec první potenciální pár – Carlos a Farah. V seriálu je prakticky nemožné dát nějaké dvě postavy dohromady, protože když si už myslíte, že by někdo mohl být s někým, dozvíte se, že ty dvě postavy jsou rodina. Stejný problém byl i v první řadě původních Hrdinů, kdy si fanoušci přáli, aby Peter Petrelli skončil s Claire Bennetovou. V podstatě se to i nabízelo po epizodě Homecoming, kdy ji Peter zachránil. O pár epizod dál ale Kring poslal pár k vodě, když odhalil, že Peter je Claiřin strýc. Snad Carlos bude mít s Farah větší štěstí.

(Mysleli jste, že je Farah mrtvá? To neznáte Tima Kringa.)

Dvojí agent

V minulých řadách Matt opravdu silně vypiloval svou schopnost a byl schopný přečíst myšlenky komukoliv. Proto je v epizodě 11:53 to Odessa záhadou, proč se mu to nedaří u Farah. V podstatě je jedno, na co Farah myslí, Matt se dokáže dostat k informacím i tím, že zkrátka bude pátrat po daných myšlenkách. Navíc Farah je zřejmě v zařízení už několik dní a je divné, že Matt za tu dobu nezískal potřebné informace. V ostatních epizodách a řadách mu k tomu stačilo většinou pár sekund.

Samozřejmě se také nabízí možnost, že Matt Parkman je dvojím agentem. V epizodě June 13th (Part 1) Matt pomohl Noahovi a Casparovi utéct a musel si připravit pro Ericu a Harrise výmluvu, kam jeho zajatci zmizeli. Opravdu byste nechali vést člověka zařízení Sunstone, když vám kolem prstů proklouzne jediná osoba, která ví, kde se nachází Tommy a Malina?

Je také možné, že poté, co Matt pomohl Noahovi utéct, se tyto dvě postavy ještě jednou setkaly a Noah z minulosti zasvětil Matta do svého plánu. Jedná se nejspíš o velice nepravděpodobnou teorii, ale stále je šance, že Matt celou dobu spolupracuje s Noahem a Ericu a Harrise vodí pouze za nos. Příští epizody rozhodně napoví.

(Tohle bylo o chlup.)

Podivný Haiťanův plán

Epizoda se zaměřovala na osvobození Micaha Sanderse, pravého Hero Truthera. Taylor přišla poměrně s chytrým plánem, jak infiltrovat panství Sunstone. Schopnost měnit podobu se v původním seriálu už vyskytovala. Možná si vzpomínáte na brilantní Sylarův plán z konce třetí řady, kdy se Gabriel chtěl vydávat za prezidenta, když procházel krizí osobnosti.

Teď už ale zpět k osvobození Micaha. Těžko říct, zda Haiťan věděl, že zařízení má na starost Matt Parkman. Je ovšem záhadou, proč se Haiťan nevydal do zařízení sám. Jeho schopnost blokování ostatních schopností by Matta vyřadila poměrně rychle z akce a celá záchranná akce by mohla proběhnout okamžitě. Z konce epizody se na Haiťana a Taylor řídí stádo Harrisů.

Zde zřejmě dostáváme odpověď na to, že i při blokování schopností Harrisovy vytvořené klony nezmizí. Stejně tak, jak tomu bylo podobně při teroristickém útoku v Odesse, kdy Phoebe Frady snesla svůj obávaný stín na summitu. Stále doufáme, že jednoho dne se Phoebe právě s Haiťanem setkají a poměří, která z jejich blokovacích schopností je silnější.

(Přepadové komando jde osvobodit Micaha.)

Otázka za milion – kam zmizel Noah?

Podzimní finále nepřineslo žádný zásadní cliffhanger, ale můžeme aspoň polemizovat nad tím, kam asi zmizel Noah a kdo ho odvedl. Zcela logickou odpovědí je Tommy, který se zrovna vrátil s Miko z budoucnosti. Je to ale skutečně „náš“ Tommy? Opravdu by Tommy zachránil jen Noaha a svou sestru Malinu by tam nechal na pospas rozzuřenému davu? To na Tommyho příliš nesedí a je možné, že Noaha přemístil zcela někdo jiný.

Druhou možností je Hiro Nakamura, ten ale v současné době nemá své schopnosti a navíc samotná teleportace vypadá u Hira trošku odlišně od té Tommyho. Nabízí se nám poměrně jednoduchá odpověď, kdo by tím záhadným zachráncem mohl být – dospělý Tommy z budoucnosti. V komentářích určitě dejte vědět, zda si myslíte, že se jednalo o Tommyho z budoucnosti. Nebo stále máte naději, že by to mohl být Peter Petrelli?

(Čí ruka zachránila Noahovi život?)

Foto: NBC

Autoři článku: @barahir, @tom99

Shrnutí a postřehy k epizodě Sundae, bloody sundae
Shrnutí a postřehy k epizodě June 13th (Část druhá)
Shrnutí a postřehy k epizodě June 13th (Část první)
Shrnutí a postřehy k epizodě Game Over
Shrnutí a postřehy k epizodě The Lion's Den
Shrnutí a postřehy k epizodě The Needs of the Many
Shrnutí a postřehy k epizodě Under the Mask
Shrnutí a postřehy k epizodě Odessa
Shrnutí a postřehy k epizodě Brave New World

Pokud jste postřehli něco, co nám uniklo, nebo se vám něco nezdá, dejte rozhodně vědět do komentářů.

A co tvůrci říkají na epizodu?

Thumbnail Play icon

Jít na Heroes | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!