Nejnovější snímek z predátoří série samozřejmě nabídl velké množství pomrknutí na předchozí filmy, crossovery i jiné projekty Shanea Blacka. Těm nejdůležitějším se věnuje náš článek.
Roky 1987 a 1997
Když Casey Bracket jede autem na základnu projektu Hvězdář, informují ji pracovníci o dřívějších predátořích návštěvách na Zemi a zmiňují léta 1987 a 1997. To je samozřejmě odkaz na první dva díly, jež se v těchto letech odehrávaly.
Na Arnoldův boj se nezapomnělo. Foto: 20th Century FOX
Zbraně z AvP
Poté, co se Casey dostane na základnu Hvězdáře, prohlíží si ve vitríně zbraně národa Yautja, které jsou tvořeny z ocasu Xenomorpha. Díky této scéně se tak série Alien vs. Predator definitivně stala kánonem v predátořím vesmíru.
Sean Keyes
Pamatujete na postavu agenta CIA Petera Keyese ze druhého dílu? V novém snímku se jako jeden z vědců projektu Hvězdář objevuje syn této postavy, Sean. Aby to bylo ještě pikantnější, příbuzní jsou i herečtí představitelé, neboť představitel Petera, Gary Busey, je otcem Seana, Jakea Buseyho.
Pojmenování „Predátor“
Přes třicet let jsme čekali na označení rasy Yautja přízviskem Predátor. I když to Casey i vojákům vadilo, toto pojmenování, které vymyslel Traeger, je zde ve filmovém světě zlotřilých lovců zmíněno poprvé.
Casey s označením Predátor nesouhlasila. Foto: 20th Century FOX
Recyklace hlášek
Shane Black dokázal vtipně zopakovat starší hlášky z dřívějších snímků v sérii. Při útěku prvního Predátora tak sice neslyšíme ono pověstné „Get to the Choppers!“, ale uprchlí vězňové nasedají na motorky (tedy choppers).
O další recyklaci se postarala Casey, když Predátora nazvala krásně „One Beautiful Motherfucker“, čímž zopakovala klasickou hlášku Arnolda z prvního filmu, kterou jsme slyšeli z Gloverových úst i ve dvojce.
Nebraskův náhrdelník
Nebraska Williams vypráví McKennovi v autobuse, že vystřelil na svého nadřízeného. Později se ukáže, že oním nadřízeným byl on a na památku toho, že se nezvládl zastřelit, nosí kulku zavěšenou na krku.
Původ Nebraskova náhrdelníku je vysvětlen. Foto: 20th Century FOX
Stále stejná stopáž
I nový Predátor ctí pravidlo stopáže a trvá 1:47:00, čímž napodobil první dva filmy, v nichž se časomíra zastavila rovněž na 107 minutách. Jedná se o náhodu, nebo je to záměr Shanea Blacka?
Odkaz na další Blackovinu
Při přestřelce mezi McKennou a spol. a Traegerovou ochrankou v jednu chvíli šéf Hvězdáře řekne, že má sedm mužů oproti šesti McKennovým. Elitní sniper opáčí „Who taught him Math“, čímž naráží na hlášku z Blackova režijního debutu Kiss Kiss Bang Bang, kterou vyřkl Gay Perry v podání Vala Kilmera.
Black do filmu zamotal hlášku ze své režijní prvotiny. Foto: Warner Bros.
Predátor ve vodě
Predátor se podobně jako v prvním filmu i tentokráte prošel vodním tokem, a to při scéně krátce po boji s McKennovým týmem. Také jste si okamžitě vzpomněli na Arnolda umazaného od bahna?
Coyleova bunda
Postava Coylea, kterou ztvárnil Keegan-Michael Key, se vyznačuje nošením bundy s nášivkou americké vlajky. Stejný outfit nosil v kultovním Taxi Driver i Travis Bickle v podání Roberta De Nira a Keegan si bundu prosadil jako poctu svému oblíbenému snímku.
Coyle je nový Travis Bickle. Foto: 20th Century FOX