Pokles kvality, pokles sledovanosti a únik fanoušků: S čím vším se potýká závěrečná řada?

Pokles kvality, pokles sledovanosti a únik fanoušků: S čím vším se potýká závěrečná řada?

2.6.2021 17:56


Máme za sebou jarní finále poslední řady, která asi podle většiny není taková, jakou by si seriál zasloužil. Dech došel snad na všech frontách, což se bohužel ukazuje na všech frontách. A seriál se navíc vrátí až po letních prázdninách, kdy na něj bohužel již většina zapomene.


Vzpomínáte na ty časy, kdy stanice CBS vydala poměrně sympatický seriál Supergirl, který si následně pod svá křídla vzala stanice CW s výbornou druhou řadu? To opravdu stálo za to a byla radost seriál sledovat. Od poloviny třetí řady jde ovšem kvalita neskutečně dolů a nyní je to v podstatě již čekání na konec, který je nevyhnutelný, ale už velice nutný.

Je nutné si ovšem položit otázku – co se tak v průběhu třetí řady pokazilo, že seriál šel tak kvalitou dolů? Odpověď je možná trochu složitější, ale rozhodně se dobereme konce a výsledku. Jednak to je smutná skutečnost, která potkává snad všechny CW seriály současnosti – tvůrci se bojí zabít své postavy, a tak herci musí udělat rozhodnutí za ně a opouští seriál jeden za druhým, protože zkrátka všichni vědí, že takovéto seriály je nikam v herecké kariéře neposunou. Nebojíme se označit, že pro některé herce už bylo zkrátka utrpení v rolích posledních pár let být.

Nejchytřejší asi byla Calista Flockhart, která seriál opustila hned po první řadě, protože nechtěla natáčet v kanadském Vancouveru. Následně se přidal Chris Wood či Jeremy Jordan. Odchod herců by nebyl tak velkým problémem, kdyby seriál dokázal najít nové a sympatické postavy, které by je důstojně nahradily. Jenže to se v tomto případě nepovedlo a troufáme si tvrdit, že už ani nepovede.

(Herci nemají co hrát, už to ale ani neskrývají. Foto: CW)

Nia Nal může být místy fajn, ale zkrátka není to někdo, kvůli komu budete sledovat seriál. A kromě nových postav tady máme těch pár starých, kdy už tvůrci zkrátka tahají za kratší konec, neví, co by si s postavami počali, znásilňují jejich komiksové předlohy a dávají jim do úst naprosto nesmyslné dialogy, u kterých se divák chytá za hlavu.

Ze sympaťáka J'onna J'onzze je tak úplně šedá a nezajímavá postava, z Alex Danvers se stala ubrečená paní s nominací na nejhorší původní komiksový kostým současnosti. A tak by šlo pokračovat snad se všemi postavami. Připočtěte k tomu stále se opakující se hudbu, monotónní výpravu a naprosto šíleně vypadají CGI. Máme snad pocit, že efekty na začátku seriálu byly o chlup lepší než teď.

Ano, rozpočet na digitální efekty se snížil, protože stále větší kus pro sebe získávají zkušení herci. Někdy je ale vyloženě ostuda, s čím tvůrčí tým dokáže přijít a nebojí se s tím prezentovat v televizi v roce 2021. Některé digitální triky snad nemohou myslet ani vážně. Vždyť ty triky jsou na úrovni sitcomové The Big Bang Theory, kde se sem tam Sheldon taky proběhl jako Flash a kvalita byla velice podobná. Zatímco ale v sitcomovém seriálu jde pouze o vtipnou jednu scénu, kdy smyslem seriálu je úplně něco jiného, Supergirl se stále tváří naprosto vážně.

A samozřejmě stanice CW za svou originalitu, původní scénář a výpravu oprávněně sklízí zkažené ovoce. Zahraniční redaktoři se o seriál přestali zajímat a velké weby již o seriálu prakticky nepíšou. Pokles zájmu fanoušků nemusíme sledovat jen na zahraničních webech, ale stačí se podívat zde na hodnocení a na počet hodnocení u nás na Edně. No a v neposlední řadě je tu sledovanost, která se již dlouhodobě plácá pod půl milionem diváků.

(Kostýmy, výprava a kulisy – jedna velká ostuda stanice. Foto: CW)

A věřte, dámy a pánové, že bude ještě hůř. Seriál se vrátí na televizní obrazovky až na konci srpna, což je úplný skalpel pro závěrečnou řadu. Spousta lidí se k seriálu již ani nevrátí, ba ani nebude vědět, zda se jedná o novou řadu či stále pokračuje ta rozjetá z letošního jara. Sledovanost půjde dolů na nějakých 300 tisíc diváků, ne-li víc. Seriál by si zřejmě takový konec nezasloužil, ale dostali jsme sem z dlouhodobé neschopnosti tvůrců, kteří neustále museli řešit aktuální politická témata, nemohli napsat lepší scénář a nemohli přijít s jednodušší zápletkou, která by nevyžadovala tolik CGI.

Stanice CW si zkrátka chtěla získat větší kus koláče pro sebe, ale již dlouhodobě dokazuje, že na to nemá – a nejde jen o finance, příjemný příběh dokáže napsat i začínající, ale talentovaný scenárista. Kdyby stanice nedržela teplá místečka svým tvůrcům, kteří dlouhodobě selhávají, mohlo vše vypadat jinak. Jenže tady jsme nyní a jiné to nebude. Arrow-verse je před rozkladem již dlouho, a jelikož nikoho v průběhu procesu nenapadlo, že je něco špatně, je naprosto správně, že si to nyní stanice celé vyžere.

Jaký máte názor na Arrow-verse vy? Sledujete ještě nějaké CW komiksové seriály? Pokud ano, jak je to tam s kvalitou?


Jít na Supergirl | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!