Už ve druhé řadě bylo v seriálu The Leftovers naťuknuto téma mesiáše. Kevin Garvey vstal dvakrát z mrtvých a zdá se, že tato skutečnost bude ústředním tématem třetí řady. Zajímá vás, odkud se téma mesiáše vzalo a kdy začali tvůrci dostávat první nápady? Pak čtěte dále.
Damon Lindelof a Tom Perrotta v rozhovoru pro The Hollywood Reporter prozrazují, odkud se myšlenka mesiáše vzala.
Proč jste se rozhodli prozkoumat téma mesiáše?
Tom Perrotta: Tohle přišlo velmi brzy, ale myslím že tahle šou vždycky operovala na velké filozofické a pozemské osobní úrovni. My se jen snažili přijít na to, na jaké úrovni chceme seriál ukončit. Existuje konec, který by posloužil oběma úrovním seriálu? Také jsme museli připravit podklad pro tu spasitelskou část s Kevinem.
Damon Lindelof: Když jsme loni natáčeli epizodu International Assassin (kde jsme viděli Kevina zemřít a pak zase ožít), dostali jsme se v tu chvíli do světa Jona Snowa. Všichni jsme sledovali Game of Thrones. Všichni jsme věděli, že Jon Snow zase ožije. Bylo to trochu jako, „Budou vůbec mluvit o tom, že vstal z mrtvých?“ Takže myslím, že jsme to tak trochu dlužili, protože Kevin umřel dvakrát během 24 hodin a pak řada skončila. Bylo to, jako bychom dlužili to, jaké jsou následky smrti a zmrtvýchvstání. Emocionálně pro něj, ale taky pro lidi kolem. To je prostě něco, o čem nebudou mluvit. Věděli jsme, že to dlužíme, takže jsme už ve druhé řadě mluvili o filmu Monty Python: Život Briana – myšlenka byla, že každý prorok, o kterém slyšíme, se chová stylem, „Čau, já jsem prorok! Promlouvá ke mně Bůh. Poslouchejte mě.“ Nebylo by zajímavé, kdyby se ten týpek choval stylem, „Nechte mě být. Já tímhle být nechci.“ A tato myšlenka neochotného mesiáše byla také potencionálně zdrojem komedie. Měl jsem pocit, jako by mě epizoda International Assassin rozesmívala kvůli tomu, jak Justin Theroux v té epizodě vlastně být nechce a pak řekne, „Ok, tak jsem tu.“ Začal od, „Co je to? Tohle je stupidní,“ ke skutečně emocionálnímu zmatku a tomu, že musel strčit tu malou holčičku do studny. Bylo to jako, „Ten chlap fakt nechce být mesiášem, tak si s tou myšlenkou pohrajme.“
(Foto: HBO)
Tom Perrotta: A třetí řada je o pochopení seriálu, který jsme vytvořili. Myslím, že je tu jistý prvek – tohle není jen o vytvoření seriálu, ale je to i o pochopení seriálu, který jste vytvořili. Šou vždy byla založena na myšlence, že Vytržení je zcela náboženskou událostí a lidé na ni reagují náboženskými způsoby, protože nedokážou pochopit, že pro to neexistuje žádné racionální vysvětlení. Vina přeživších byla jistou verzí náboženství, Svatý Wayne byl verzí náboženství a stejně tak je na tom Miracle v Texasu. Ale pak vidíte první epizodu, kde lidí začínají psát písmo svaté. Najednou nám dochází, že seriál byl spíš o zrození náboženství zahrnující našeho muže.
(Foto: HBO)
Co si myslíte o Kevinovi jako mesiášovi vy? Zaujala vás tato myšlenka a přečetli byste si rádi knihu, kterou o něm Matt píše?
Zdroj: The Hollywood Reporter