Adaptace čtvrté kapitoly Krve elfů se dočkala větších změn, kdy se s Yarpenem Zigrinem Geralt setkává v jiném bodě v čase, čímž se také mění jeho podstata. Seriál nám navíc přímo ukázal zrod Scoia'tael, čemuž se kniha věnuje pouze v dialozích právě této kapitoly.
V pořadí čtvrtá kapitola Krve elfů nás přivádí na cestu Ciri, Geralta a Triss, kterou v seriálu zcela změnili. Triss z ní byla vynechána a tvůrci jí nechali usazenou na Kaer Morhen, kde se pak střetla s Riencem, který nějakým způsobem věděl, kde se utajovaná pevnost zaklínačů nachází a vypravil se do ní portálem. V knize je Triss tedy na cestě nevolno, ale s pomocí lektvarů jí zaklínači ulevit nemohou, protože je na ně alergická.
Vzhledem k tomu, že Triss se zaklínačem a dívkou neputuje, nečeká nás ani cesta na strážnici, kde se Geralt dozví, že oblast napadli elfové. Respektive jejich partyzánský oddíl Scoia'tael neboli Veverky. V seriálu vlastně teprve vidíme, jak tento úderný elfí oddíl vzniká, protože prvně chtějí elfové žít v míru v Cintře, kde po nich ale Nilfgaard chce splnit závazky. Když zemře dítě Francescy a Filavandrela, obrátí se elfové proti lidem a sami začnou válčit. Žádné dítě ale dvojice v knize samozřejmě neměla. Samotný setník říká, že se elfové objevili se začátkem války, což seriál vlastně dodržuje, ale jelikož je zde čas rapidně zkrácen, nepobyl Geralt na Kaer Morhen dostatečně dlouho, aby se svět mohl mezitím změnit.
Yarpena jsme sice v seriálu potkali, ale za jiných okolností.
Příběh s elfy byl tedy roztažen na několik epizod a cesta s Ciri byla zjednodušená na střet s černobogem, což je ve slovanské mytologii označení pro jednoho z bohů. Tato démonická příšera Geralta navíc připraví o Klepnu, což se v knize samozřejmě nestalo. Po debatě na strážnici se měl Geralt setkat s družinou Yarpena Zigrina. To ale tvůrci seriálu přesunuli do zcela jiného bodu v čase a my tak trpaslíky vidíme až po setkání Geralta s Marigoldem, kdy spolu jedou pro Ciri.
I v tomto případě je banda trpaslíků utábořena, ale celý rozhovor se nese v jiném duchu. I Yarpenův vrh sekerou je přesunut o chvíli dříve. V seriálu nevíme, kdo ji hodil, ale kniha nám již ukazuje, koho to Geralt vlastně potkal. Na poznámku o tom, že se Lucas Corto oženil a partu opustil, ale dojde, byť knižnímu zaklínači peníze nedlužil. Marigoldovi je zde navíc dána věta, že si na žádného z trpaslíků nepamatuje, což akorát Geraltovi v knize problesklo v hlavě. I zde ale trpaslíci momentálně dělají pro Kaedwen.
Elfům se tvůrci rozhodli věnovat více prostoru, zejména pak Francesce a Filavandrelovi.
Seriálový Yarpen stejně jako ten knižní pracuje s pravidlem, že když jsou na stezce, tak na ní se pomoc neodmítá, i když je zde situace naprosto odlišná. V knize tedy pomáhají Geraltovi s nemocnou Triss a v seriálu zase dají Geraltovi nového koně a pomůžou mu pobít vojáky a zachránit Ciri. I v seriálu ale pracují s prvkem tajemství, kdy Geralt odmítá říct Yarpenovi podstatu své cesty, zatímco v knize nechce Ciri plně odhalit svou identitu.
Postava Wencka v seriálu samozřejmě není a tak jsou i rozhovory s ním vynechány. Celá cesta s kompanií je pro účely adaptace pak velmi zkrácena a my tak nemáme možnost poznat více i ostatní členy jeho družiny, jako jsou Paulie Dahlberg nebo Xavier Morann. V seriálu se tak ani nedozvíme, v jakém pořadí se rasy objevovaly na Kontinentu, kdy před lidmi dorazili elfové, před nimi trpaslíci a původně to zde obývali gnómové. Skrz promluvy se navíc v knize dozvídáme i více o Scoia'tael i elfím původu Cintry, s čímž seriál pracuje ve větší míře. Ke střetu s elfy ale v seriálu nedojde, ten nahradí boj s Nilfgaarďany.
Líbilo se vám seriálové zpracování jednotlivých částí čtvrté kapitoly? Měli podle vás tvůrci seriálu něco zachovat?
Foto: Netflix; Zdroj anotačního obrázku: Netflix
Dialog, který v knize vedla Ciri s Yarpenem, byl vůbec jeden z nejsilnějších, co kdy Sapkowski napsal. A to už něco znamená. Zároveň to byla mimořádně silná a nenásilná kritika rasismu. Ale jemnost není nic pro Američany, ti potřebují kladivem do hlavy.
Ono sa to da nazvat spracovanie 4 kapitoly ked v seriali sa odohrava nieco uplne ine? Ono absolutne ignorovat jednu z najlepsich a emocne najsilnejsich pasazi z Krvi Elfov skoda sa vyjadrovat.
#4 lordbixx: Úspěch Blood Originu předpokládám jen u amerického publika, jinak podle traileru na konci 2. řady jsem se domníval, že jde o jiné fantasy a se zaklínačem to nemá nic společného. Tak to na mě působí, a jestli to chtějí nálepkovat jako zaklínače (,protože prachy) tak si myslím, že sklidí ostrou kritiku a to i bez porovnávání s knihami. (Samozřejmě může ještě mile překvapit, i když o tom dost pochybuju a nejspíš po tom traileru tomu nedám ani šanci.)
#4 lordbixx: Ty menšiny jsem v tomhle případě myslel spíš jako ty elfy. (To, že míchají všechny možné rasy a udělají z toho indický chrám…to už se snad ani řešit nedá.) Na druhou stranu – konflikt elfů a lidí je zase vykreslený černobíle: každý člověk je prostě svině, který se prostě baví týráním mírných, pacifistů elfů. Nějaké úhly pohledu, odstíny šedi, negativní a pozitivní stránky obou stran – nic. O tom, že ani elfové nejsou původní obyvatelé a ten svět víceméně přebrali gnómům a trpaslík se nezmíní vůbec. Odbyté a udělané jedině s účelem zavděčit se menšinám a propagovat Blood Origin.
O úspěch Blood Origin se fakt nebojím. Z toho co jsem viděl v komentářích pod trailery, se to už teď zřejmě moc nelíbí ani lidem, kteří znají jenom seriál a není moc divu. Je celkem jasné, že to bude úplně stejné jako tenhle seriál, akorát bez zaklínačů a o postavách typu Dara, Fringilla a podobně. Knižní svět by to možná ustál, ale jelikož si nedali naprosto žádnou práci s jeho charakterizací nebo tvorbou, je už teď dost očividné, že to bude doslova ta nejgeneričtější fantasy, která kdy byla vytvořena. Je samozřejmě možné, že nás tvůrci všechny překvapí a finální produkt bude promyšlená, srdceryvná epická story s propracovanými postavami, která bude chytrým způsobem popisovat střet dvou rozdílných kultur (jistě taky nezapomenou zohlednit těch tisíc let času a vývoje technologií, které mezi oběma seriály uplynuly). No a my, jelikož nám nejspíš i peklo zamrzne, si hezky zatopíme a užijeme si kvality onoho veledíla a všechny ty „úžasné nápady, které se do hlavního seriálu nevešly“.
Za mě byl Černobog nejlépe vypadajícím monstrem druhé série. Ty tmavé krystaly vypadala perfektně.
#2 Marty.m293: Bingo!
To je další věc v knihám mi právě čarodějky přišly nezávislé a silné, které ovládají krále a tvoří politiku takže nechápu tu potřebu je měnit… co se menšin týče to je přesně ta věc kterou bych zvládl i když ta svatyně Melitelé mě docela dostala. Nakonec se bojím, že bude mít větší úspěch Blood Origin protože to nebude s čím srovnávat a nikdo se nebude divit proč takhle postava dělá něco co je naprosto proti jejímu charakteru z knih. Na druhou stranu je to vlastně jedno, protože se stejně budu na každou novou sezonu těšit a doufat v nejlepší
#7 Marty.m293 #8 Filip Ondrej@Marty.m293
#1 lordbixx: Kdybych měl hádat, řekl bych, že změny budou kombinace touhy Lauren dokázat si, že je (dokonce i jako žena – to jsou mimochodem její slova) úžasná spisovatelka a dokáže z patra vytvořit stejně dobrý nebo lepší příběh, a strachu, že kdyby „obětovali“ třeba jedinou epizodu postavám, tak by dnešní publikum nedokázalo udržet pozornost a okamžitě to vyplo. (V případě, že by ty dialogy psala ona, má zřejmě pravdu.) Do toho je samozřejmě někde nutné vecpat podporu všem menšinám (proto samozřejmě ten jednostranný pohled na elfy) a osobní feministickou agendu, která má zřejmě z nedostatečně rozvinutých, sexisticky vykreslených ženských postav jako třeba Yennefer udělat naprosto úžasné ženy, které nebýt utiskovány všemi kolem, by dokázaly vládnout světu nejspíš jen za pomocí své vnitřní bohyně. Nejspíš jí při tom nedochází, že je to ve skutečnosti mění spíš v generický prototyp feministické Black Hole Sue – nudnou, neuvěřitelnou, přiblblou, na sebe strhávající pozornost, ufňukanou, neustále ublíženou káču, kterou by knižní Yennefer nejspíš rozbrečela jedinou větou a pak si nad ní ještě ostentativně umyla ruce. Nebo jí to dochází a je jí to fuk. Dokonce jí začínám podezřívat, že se v tom dokazování rozhodla zajít tak daleko, že cíleně vzala každou jednu postavu, vztah a místo a obrátila je úplně naruby.
#5 DarnwellJá osobně mám na knižní předloze rád budování vztahů mezi postavami a v tom vidím největší problém seriálu. Upřímně jsem čekal výrazné změny o proti knize, ale stále nechápu proč si museli vymyslet zcela nový děj?? Knihy podle mě mají obsahu na zpracování dost a když přihlédnu k již oznámené Blood Origin kde si mohou psát vlastní příběh nevím proč se nedrží knih se změnami nutným ke zfilmování předlohy. Trpěl jsem u naprosto zničeného vztahu Yennefer a Ciri.
#2 Marty.m293