Redaktoři Edny hodnotí film Captain Marvel

Redaktoři Edny hodnotí film Captain Marvel

11.3.2019 15:10


Před několika dny vtrhla do kin první ženská sólovka od Marvelu, na kterou jsme se vypravili a přinesli vám několik zcela odlišných názorů. Povedl se poslední film před závěrečným bojem nebo spíše patří do té horší poloviny?


@Zira

Na doposud nejsilnější postavu v MCU podle Kevina Feige jsem se těšila už od doby, co to oznámili. Moje nadšení opadlo, když jsem zjistila, že Captain Marvel bude hrát Brie Larson. Už od té doby, co získala Oscara, mi na té herečce bylo něco nesympatického, a to jsem neviděla jediný její film. Nevím proč, ale něco mi na ní nesedělo. Tak nějak jsem si říkala, že i přesto se na ten film podívám, když je to od Marvelu, možná trochu s nechutí, ale říkala jsem si, že to překousnu kvůli příběhu. Jakmile jsem ale v září uviděla trailer, veškerý popud k herečce ze mě okamžitě spadnul. Dostavila se je jen radost a nedočkavost, protože do března ještě byla dlouhá doba. Těšila jsem se na to víc jak na Vánoce.

K samotnému filmu mohu říct, že naplnil moje očekávání. Brie odvedla fantastickou práci, ať už co se týče hraní, tak i bojových scén. Její trénink na tom byl hodně znát. Velká nostalgie přišla i v momentě, co jsem viděla Samuela L. Jacksona a Clarka Gregga. Líbilo se mi, že všechno zapadalo do sebe a jejich příběh jsme mohli vidět tak nějak od začátku. Samo sebou nějaké věci ohledně příběhu byly lehce předvídatelné, ale to už tak u většiny filmů bývá, jelikož ti, co sledují komiksové filmy už nějaký ten pátek a filmy či seriály obecně, dokážou nějaké věci lehce odhadnout. Někdy mi to na filmech vadí, ale tady mě to nijak nepohoršilo. Zvraty ale jistě čekat můžete a nejen to. Dalším plusem byla doba, ve které se příběh odehrával, a i následné vtipy, které mohli ocenit hlavně ti, co se kolem devadesátek narodili.


Mladý Fury patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Foto: Marvel, Disney

Nejlepší pro mě byla hlavní message celého filmu, kterou tu rozhodně neprozradím, ale pokud se půjdete podívat na film, jistě vás hned trkne do očí. Nechybí bojové scény, rozvinutý příběh, emoce a taky humor. Když na film zajdete, po skončení budete cítit, že se kruh uzavřel, přestože nás za měsíc a půl čeká ještě Endgame. Na první film o ženské superhrdince od Marvelu slušná práce, jen tak dál.

Hodnocení: 95%

@Blackhand47XD

Po mnoha letech Marvel konečně vyrukoval se svou první ženskou sólovkou, která rozhodně není tak špatná, jak se předpokládalo. Sám jsem se trochu obával, že film bude jakousi propagandou, jak tvrdily zahraniční weby, ale nic extrémního to vážně nebylo. Všichni jako obvykle dělali z komára velblouda, žádné machinace od filmu nečekejte. Co se týče postav, tak hlavní hrdinka funguje dobře. Sice není udělaná tak do hloubky, jako její kolegové, ale Brie role sedne a jde vidět, že si to užívá. Jude Law, Annette Bening i Ben Mendelsohn herečce skvěle sekundují a vrcholem všeho jsou pak mladý Fury, agent Coulson a chlupatý mazel Goose, jež je jakýmsi ústředním komickým prvkem.

Zasazení do devadesátek nám samozřejmě přináší hromadu popkulturních odkazů a příběh nám nikterak nenarušuje už tak nabitou časovou osu, ale spíše ji skvěle doplňuje. Film jako takový bych určitě nenazval prequelem k Endgame, jedná se spíše o samostatné dobrodružství a divák jdoucí na nové Avengers se bez snímku rozhodně obejde. Berme to spíše jako takové rozšíření k první fázi, které vybrušuje pár nejasných detailů.

Film není žádnou radikální propagandou, jak by se mohlo zdát. Foto: Marvel, Disney

Film nabízí i pár zvratů, ale ty nejsou natolik šokující ani zajímavé, aby to s člověkem nějak hnulo. Jeden z nich akorát přichází s jistou myšlenkou, kterou potvrdil v nedávném rozhovoru i samotný Feige. Abych nic nevyzrazoval, tak jenom napovím, že se týká filmových záporáků. Captain Marvel rozhodně není nejlepší Marvelkovka a není ani nejhorší. Jsou tu věci, které by se daly vylepšit, ale jinak se jedná o kvalitní oddychovku s dostatečnou dávkou vesmírných scén.

Hodnocení: 80%

@tom99

Musím říct, že jsem od filmu vůbec nic nečekal a trošku jsem se obával, že i Kevin Feige si nechá kecat do práce a bude možná ovlivněn tzv. lepšolidmi v Hollywoodu, kteří zkrátka musí plnit sociální kvóty i ve filmech. Bál jsem se, že feminismus bude na mě prskat z každé scény, ale to se naštěstí nestalo. Šlo vlastně o docela příjemný film s hlavní hrdinkou Carol, která pátrá po své minulosti.

První půlhodina s Kree mě vůbec nebrala, film začne dostávat větší podtext, až Carol dorazí na Zem. Tam jsem si jí oblíbil a Brie Larson mi zde dokázala, že umí hrát. Fury v podání Jacksona byl jako vždy fenomenální a Clark Gregg i v takové malé roli potěšil. Hledání sebe sama, což bylo posláním celého filmu, se povedlo a bavilo mě na celém příběhu nejvíce odhalovat původ hlavní hrdinky. A vlastně i zvrat zhruba v polovině filmu byl povedený, jelikož jsem nečetl žádné spoilery k filmu, byl jsem mile překvapen.

Captain Marvel nabízí několik více i méně průhledných zvratů. Foto: Disney, Marvel

Captain Marvel jako další člen Avengerů je na můj vkus moc silná a jak už to u over-powered hrdinů bývá zvykem, akční scény za moc nestály, někdy mi dokonce připadaly poměrně odbyté (a digitální triky leckdy nedodělané, zvlášť v závěru, kdy Carol lítá). Ale o ty bitky tady ve finále ani nešlo. Byl to nakonec fajn příběh a já dostal víc, než jsem čekal. Fakt jsem se bál prvního marveláckého průšvihu, kdy mi někdo bude každou chvilku připomínat, že pozor – máme tady hrdinku a je to žena. Nakonec to byl ale zcela přirozený film, za což jsem velice rád.

Hodnocení: 70%

@DarthRevan

Captain Marvel byla dlouhou dobu prezentována jako první snímek s hlavní ženskou hrdinkou, který Marvel Studios pošle do kin. V tomto ohledu tak současní vládci komiksového filmu zaostali za svými konkurenty od DC, kteří s Wonder Woman vyrukovali už roku 2017. Captain Marvel je prezentována jako svěží origin mocné postavy, prequel ke všem předchozím filmům i pohled na počátky organizace S.H.I.E.L.D.

Z těchto tří hlavních témat logicky nejvíce zaujme poslední jmenované, neboť Samuel L. Jackson se jako Nick Fury vrací ve vrcholné formě a snímek si víceméně krade pro sebe, přičemž dokázal zastínit i všemi vychvalovanou Brie Larson. Bohužel, kromě Furyho scén, které mnohdy pobaví a člověk u nich udrží pozornost, snímek nenabízí nic revolučního, co bychom už v rámci dlouhotrvajícího MCU neviděli. Novému snímku ubližuje i přílišná délka a naprosto nevhodný výběr soundtracku, jenž při několika scénách působí násilně naroubovaným dojmem. Captain Marvel je tak bohužel v rámci originů MCU jednoznačně nejslabším počinem, doufejme tedy, že se další dva snímky v tomto roce povedou o poznání lépe.

Hodnocení: 50%

Souhlasíte s našimi názory? Co se na filmu líbilo a nelíbilo vám?


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!