Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019


Vyvrcholení dvacetiletého snažení studia Marvel Studios je tady. Zatímco Thanos vyhubil půlku vesmíru, doma na Zemi jsou hrdinové zlomení a stále se nemohou vyrovnat se ztrátami, které utrpěli. Je tu ale kousek naděje, díky které mohou zachránit své blízké a navrátit vesmíru rovnováhu.

Informace

Originální název: Avengers: Endgame
Premiéra: 25.4.2018
Režie: Anthony a Joe Russo
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Josh Brolin, Karen Gillan, Gwyneth Paltrow, Sebastian Stan, Brie Larson, Evangeline Lilly, Jon Favreau, Paul Rudd, Don Cheadle, Dave Bautista, Katherine Langford, Bradley Cooper, Elizabeth Olsen, Tom Holland, Pom Klementieff, Winston Duke, Michelle Pfeiffer, Stan Lee, Tilda Swinton, Chadwick Boseman, Terry Notary, Maria Z. Wilson, Ty Simpkins, Letitia Wright, Frank Grillo, Benedict Wong a další

Oficiální synopse

Thanos dokázal pomocí kamenů Nekonečna vyhladit půlku vesmíru, což pochopitelně zaznamenalo obrovské ztráty. Zbývající tým Avengers neví, co si má počít. Ztratily své přátele a nemají směr. Jsou ale ochotni pro záchranu svých milovaných udělat cokoliv, a tak se vydávají do posledního zoufalého boje, kdy se pokusí zachránit své blízké a navždy změnit chod celého vesmíru.

Vznik

Už od začátku Kevin Feige plánoval, že příběh Avengers bude zčásti uzavřen ve čtvrtém dílu. Poslední příběh měl být velkolepý, a tak Disney rovnou schválilo dva díly, aby se stačily odvyprávět všechny důležité dějové linky z předchozích filmů. Když bylo rozhodnuto o třetím, tak se již vědělo, že ho bude natáčet režisérské duo Anthony a Joe Russovi, kteří natočí obě části najednou, aby se ušetřilo co nejvíce nákladů.

Přeci jenom tento film měl být kulminací dvacetiletého snažení Marvel Studios a spousta herců stojí nemalé peníze, připočítejte tomu dalších X postav a drahé digitální triky a hned máte na světě jeden z nejdražších projektů v historii kinematografie. Pokud se tedy alespoň někde mohlo ušetřit, byly to právě úspory z rozsahu, kdy se natáčely rovnou dva filmy zároveň.

(Tým Avengers bude hledat ztracené členy. Foto: Disney)

Ještě než se začalo natáčet, tak prakticky žádný herec nečetl scénář. Kolem projektu panovaly extrémní bezpečnostní opatření a studio si zkrátka nemohlo dovolit únik informací na veřejnost. Herci dostávali své repliky po částech, nemluvě o tom, že někteří herci (například upovídaný a velice nespolehlivý Tom Holland) nedostal scénář vůbec, pouze dostal pár svých replik k naučení.

Měl také k dispozici hrubý (ale opravdu hrubý) nástřel scény. Holland v minulosti právě dokázal, že neumí udržet tajemství, a tak studio radši již nic tentokrát neriskovalo. Tvůrci a režiséři se sami nechali slyšet, že natočili několik falešných scén, nejen aby zmátli herce, ale především diváky, protože pár falešných scén bylo uměle vtěsnáno do trailerů. Nikdo tak skutečně nemůže čekat, co se stane.

Jelikož se ve filmu objevuje hromada postav, nebylo praktiky možné všechny dostat v jeden den na natáčení. Běžnou praxí zkrátka bylo, že se točil jeden rozhovor z jednoho záběru a druhý se točil s jinými herci až za několik měsíců. Nejspecifičtější případ v tomto byl Benedict Cumberbatch, který většinu scén točil sám ve studiu, protože byl nejvíce vytížený a zkrátka si nemohl udělat čas jako ostatní herci.

(V sérii se po delší době objeví Hawkeye, nyní Ronin. Foto: Disney)

Vůbec poprvé studio Disney a Marvel Studios trochu ulevili na marketingu. Byli si moc dobře vědomi, že zájem diváků je enormní, že je skoro zbytečné všem připomínat, že se film žene do kin. Trailerů, TV spotů a vlastně i fotografií ubylo, diváci přesto byli hladoví. Hned první trailer bortil rekordy a ostatně i předprodej lístků byla zajímavá. Endgame je jedním z nejočekávanějších filmů celého roku 2019.

Už snímek Avengers: Infinity War byl velice úspěšný a od kritiků si odnesl jen kladné body. Bude velice těžké, aby ho film Endgame překonal, ale režiséři se vyjádřili, že by nikdy nešli do projektu, o kterém by věděli, že nemůže být lepší než ten předchozí. Scénářem si byli jistí, vědí, že Infinity War byl úžasný film, ale Endgame je dle jejich názoru ještě o něco lepší.

Jelikož Kevin Feige zde chce uzavřít jednu velkou kapitolu Marvel Cinematic Universe, tak se dlouho diskutovalo o délce filmu. V dnešní době není příliš populární, abychom v kinech viděli čtyřhodinové bijáky. Tvůrci ale ve střižně zjistili, že film prakticky nemá žádná hluchá místa a musí minimálně trvat tři hodiny. Dobrá zpráva je, že to studiu nijak nevadilo. V kinech se máme na co těšit.

Trailer a galerie


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře