Doktor s Clarou se vydávají na magický svět prstenců Akhatenu, plný mnoha různých mimozemských kultur a propracované mytologie. Jediné, co takovému světu ale bohužel chybí, je pořádný příběh, který by ho zaplnil.
Začněme ale pozitivně. Epizoda The Rings of Akhaten je vizuálně skvostná. Nejde konkrétně jen o digitální efekty, jejichž vysoká kvalita je důležitým standardem pro každý díl, ale především o desítky umělých masek pro desítky různých mimozemských ras. V tomhle ohledu, když se Doktor s Clarou procházejí po mimozemské tržnici, The Rings of Akhaten docela připomíná epizodu The End of the World, první výlet do budoucnosti, na který vzal devátý Doktor Rose. Obě epizody jsou ale zároveň i v docela jiném poměru – schválně si je dnes porovnejte, je to velmi dobrý příklad toho, jak se nový Doctor Who za posledních osm let vizuálně vyvinul.
Stejně tak výborný je v téhle epizodě i herecký výkon jedenáctileté Emilie Jones v roli Merry Galel, a když říkám herecký výkon, myslím tím zpěv. Atmosféra The Rings of Akhaten stojí převážně na dané mytologii a kultuře zpěvu. Kdyby jinými slovy písničky v téhle epizodě nefungovaly, všechno by šlo do kopru, místo toho ale nejen že fungují, ale jsou na celé epizodě tím pravděpodobně nejzajímavějším. Do kopru tak ale bohužel jde všechno ostatní.
Scénář k epizodě The Rings of Akhaten napsal Neil Cross, tvůrce britského krimiseriálu Luther, který po celém světě sklízí mnoho pozitivních ohlasů i prestižních cen. Cross, od kterého nás v sedmé řadě čeká ještě její desátá epizoda s názvem Hide, tak rozhodně není žádný amatér a konkrétně z The Rings of Akhaten je vidět, že si s promyslením svého nového světa pro Doctora Who dal opravdu záležet. Problém je ale v tom, že tento svět ničím pořádným nevyplnil.
Všechno pozitivní, co lze na účet The Rings of Akhaten říct, tak bohužel padá kvůli Crossově scénáři, který šel bez problémů vměstnat do dvaceti minut. Místo toho Cross první polovinu epizody představuje svůj svět a jeho mytologii, aby se něco začalo dít v polovině druhé, kdy už na nějaký větší příběhový vývoj není čas a celá zápletka se tak točí kolem jedné cesty do chrámu a zase zpátky.
Příběhu The Rings of Akhaten by možná víc seděl formát dvojdílu, kdy by se v první epizodě ustanovil svět a jeho mytologie a ve druhé by se rozuzlila zápletka, to je ale pořád až moc velké „možná“. Neil Cross by v takovém případě musel do celého příběhu zavést více vedlejších postav, vypracovat podstatně komplexnější zápletku a přestat využívat sonický šroubovák jako univerzální udělátko na každý problém. Pokud by se to ale povedlo, bylo by to obrovským zadostiučiněním dechberoucímu hereckého výkonu Matta Smithe ve finále epizody, které jinak stojí osaměle uprostřed ničeho.
#7 phoebess: No to je jedno :) já si počkám! Ale děkuji :3
#6 TruTru: no, podle mě bude ke stažení asi až vyjde nějaký OST k téhle sérii…
#8 TruTruDotaz: Nevíte, kde by se v MP3 dala stáhnout Wake up (song for god?) Na youtube jsem ji našla jen s podzvukem seriálové verze…
#7 phoebess#4 banrun: Vidíš to,já zase díly 11.Doktora vyjmenuju i pozpátku,zatímco díly 9. a10.Doktora jsou pro mě španělská vesnice.
V týhle serii jsou ty příběhy divný…nejdřív se nic moc neděje a pak se to docela rychle vyřeší…Tahle epizoda vypadala ze začátku dobře…až na hnidopišské detaily jako proč tardis nepřekládala „štěkání“ když ostatní jazyky překládala…ale pak se to zase nějak zvrtlo…jedenáctý doktor má podle mě smůlu na scenáře…až na výjimky jako The Doctors Wife nebo The Pandorica Opens jsou dost slabý. Některý díly jako například ten s pirátama si ani nepamatuju o čem byly…to s devátym a desátym doktorem si pamatuju všechno, což podle mě o příbězích taky dost vypovídá.
#5 Katlucha#2 alexis: Trapný ti to být nemusí. Já bych byl radši, kdyby se mi to taky líbilo.
Já většinou díly vzešlé za vlády Moffata kritizuju, ale tehle se mi opravdu líbil. Je mi to až trapné:-) No, dějově to bylo prostčí, ale vyvážila to atmosféra, která byla poetická a tajemná, ačkoliv mohla snadno zklouznout do trapné kýčovitosti (ten sborový zpěv v chrámu), a již zmiňovaný výkon Matta. Ten byl vážně strhující, a to ho až tak moc nemusím. Ale tady ze sebe ty emoce konečně vymáčkl,
#3 HurleyNaprostý souhlas! Skvělá recenze :)