Seriál Ash vs Evil Dead už má za sebou první čtyři epizody, během kterých nám také pomalu ale jistě začal našeptávat, kam bude celá jeho desetidílná první řada směřovat. Přitom však zároveň nestačí hledět jen do seriálové budoucnosti, ale musíme se vrátit i tam, kde to celé začalo.
Pro začátek se sluší zmínit menší upozornění: přestože následující text nebude obsahovat žádné spoilery z nadcházejících epizod seriálu Ash vs Evil Dead, budeme se v něm silně opírat o klíčové události původní filmové trilogie, ze které tento seriál vychází. Pokud jste tedy tyto filmy neviděli, ale chystáte se to v budoucnu napravit, dál radši nečtete. Pokud ale jednotlivé snímky znáte anebo je zhlédnout naopak vůbec neplánujete, ale zajímá vás, jak se pojí s novým seriálem, pak jste tu na správné adrese.
Ztracená sestra
Ještě v průběhu natáčení seriálu Ash vs Evil Dead byla postava Ruby ztvárněná novozélandskou herečkou Lucy Lawless obestřena tajemstvím. Někteří fanoušci se z nepřímých narážek v rozhovorech s tvůrci už tehdy domnívali, že Ruby by mohla mít své kořeny v původní filmové trilogii Evil Dead, vše ale oficiálně prasklo až na letním Comic-Conu, kde Lawless potvrdila, že celé jméno její postavy zní Ruby Knowby a že se tedy jedná o druhou dceru profesora Raymonda Knowbyho. Co to ale vlastně znamená?
Není žádným tajemstvím, že po příběhové stránce si jednotlivé díly trilogie Evil Dead vzájemně nemálo protiřečí. Pro zachování dějové konzistence proto budeme v následujících odstavcích vycházet výhradně z událostí Smrtelného zla 2, ze kterého seriál momentálně čerpá také nejvíc (což je vcelku logické, protože na třetí film nemají tvůrci seriálu autorská práva a jednička jakoukoliv širší mytologii v podstatě postrádá).
Právě ve Smrtelném zlu 2 tedy vystupuje profesor archeologie Raymond Knowby, který spolu se svou ženou Henriettou a dcerou Annie prohledával sumerské trosky dávného chrámu Kandar, z nějž získal Necronomicon – Knihu mrtvých – a kandarskou dýku. Zatímco pak Annie dále pokračovala v bádání, Raymond a Henrietta se uchýlili do izolované lesní chaty, aby mohl profesor knihu ničím nerušen překládat. Když však Raymond vyřkl jistá zaklínadla, probudil tím prastaré Zlo, které ovládlo nejdřív jeho ženu a později i jeho samého.
Další události jsou pak už celkem jasné a v seriálu konec konců i popsané: Ash Williams a jeho přítelkyně Linda navštíví chatu v rámci romantické dovolené, přičemž objeví jak dýku a Knihu mrtvých, tak i profesorův magnetofon obsahující vyřčená zaklínadla, po jejichž přehrání začne Zlo sužovat i tyto nové návštěvníky. Když pak Ash v chatě zůstane sám, brzy dorazí i Annie se skupinou dalších postav a nejdřív se domnívá, že to Ash zabil její rodiče. Když však Zlo začne ovládat její společníky, uvědomí si, že ve skutečnosti jen ona a Ash dokáží tyto temné síly zastavit.
(Bruce Campbell a Sarah Berry jako Ash a Annie ve Smrtelném zlu 2)
A přestože konkrétně o postavě Ruby Knowby nepadla v původních filmech nikdy ani zmínka, v seriálu se dozvídáme, že se jedná o mladší sestru Annie, která viní Ashe za smrt její i jejich rodičů a posledních třicet let se ho snaží najít, přičemž je opatřena dvěma poměrně zajímavými artefakty.
Dýka, která trestá
V úvodu třetí epizody seriálu Ash vs Evil Dead s názvem Books from Beyond jsme zjistili, že Ruby překvapivě vlastní onu původní kandarskou dýku, kterou objevil její otec. A přestože v původních dvou filmech nemá tato dýka na první pohled žádné magické účinky a funguje tedy pouze jako jakási extravagantní zbraň, v seriálu je ustanoveno, že se jedná o speciální dýku na démony a smrťáky, kterým způsobuje nadměrnou bolest.
Ještě zajímavějšího artefaktu jsme se však dočkali v nejnovější epizodě Brujo, v níž jsme zjistili, že Roby vlastní i Ashovu původní pravou ruku. V první epizodě celého seriálu s názvem El Jefe nám sice bylo v rychlosti zrekapitulováno, že ve Smrtelném zlu 2 byla Ashova ruka posedlá Zlem a on si ji proto musel uřezat motorovou pilou, už se tu však nezmiňuje, že poté se z této ruky stal v podstatě jeden z hlavních antagonistů celého filmu, který se Ashe a jeho společníky neustále snažil zabít.
Tím se navíc dostáváme k tomu, jak je vlastně paradoxní, že Ruby z chaty získala právě onu kandarskou dýku a Ashovu ruku. Přestože totiž Ruby ze smrti své sestry stále viní Ashe, byla to přitom právě jeho posedlá ruka, která onou dýkou bodla Annie do zad a tím jí přivodila smrt. Jinými slovy i když se Ruby neustále honí za údajným vrahem své sestry, ty jediné dvě věci zodpovědné za smrt Annie má celou dobu v kufru svého auta.
Ashova ruka by proto mohla představovat mnohem větší nebezpečí, než si Ruby vůbec uvědomuje. Sama sice řekla, že po novém probuzení Zla se uťatá ruka snaží znovu najít svého páníčka, právě to by ale pro všechny zúčastněné mohlo znamenat ještě mnohem větší potíže. Tato posedlá ruka se totiž Ashe nemusí pokoušet jen zabít, ale může v něm například opět probudit Zlého Ashe – tedy tu jeho část, která byla už v minulosti posedlá Zlem, a se kterou se v seriálu tak jako tak pravděpodobně setkáme.
Ohledně Ruby pak vyvstává ještě jedna otázka, a sice proč je v držení konkrétně kandarské dýky a Ashovy ruky, zatímco Ash získal samotný Necronomicon. Tato otázka je ale zároveň poměrně ošemetná, neboť osud Ashe a Necronomiconu po opuštění chaty popisuje až snímek Armáda temnot, na jehož události, jak už bylo zmíněno v úvodu článku, nemají Sam Raimi, Bruce Campbell ani zbylí tvůrci seriálu Ash vs Evil Dead autorská práva.
(Ash posedlý démonickou silou, které se nakonec dokázal vzepřít)
V Armádě temnot totiž zůstává Kniha mrtvých v chatě, zatímco Ash je portálem vtažen do středověku. Zde se sice setká s verzí knihy z této doby, zpátky do současnosti si ji však nebere. Jednou z možností, jak by tedy Ash mohl knihu opět získat, je ta, že by po svém návratu ze středověku opět navštívil chatu, což je ale zároveň nejspíš to poslední místo, kam by se Ash chtěl vracet. Druhou možností pak tedy zůstává, že Ash knihu sám nikdy nezískal, avšak kniha samotná se nějakým způsobem dostala k němu (možná zásahem nějaké vyšší moci utvářející Ashův osud, byť to už je poměrně velký oslí můstek).
Nezbývá nám tedy nic než doufat, že tato otázka bude v následujících epizodách zodpovězena, zároveň je ale klidně možné, že tvůrci budou toto odhalení odkládat, protože třeba sami doufají, že se jim práva k Armádě temnot podaří získat alespoň pro budoucí série a oni tak budou moct přijít s vysvětlením beroucím v potaz i Ashovu cestu do minulosti.
Tam, kde to celé začalo
Hlavním Ashovým cílem v epizodě Brujo bylo zjistit, jak odčinit vše, co s Knihou mrtvých napáchal. A odpovědi na tuto otázku se zřejmě skutečně dočkal, a to konkrétně od jeho halucinační mluvící agamy Elie. Ten Ashovi prozradil, že knihu musí pohřbít hluboko pod místem, kde to celé začalo. A taková odpověď může samozřejmě znamenat jen jediné: Ash se musí vrátit do chaty.
Že se minimálně finále první řady seriálu Ash vs Evil Dead bude odehrávat v původní lesní chatě není žádným tajemstvím, zajímavé na této skutečnosti je ale zároveň to, že do této chaty už jsme se v seriálu svým způsobem vrátili. Fanouškům původních filmů totiž jistě nemohlo uniknout, že během své halucinační poutě se Ash na pár okamžiků skutečně ocitl přímo uvnitř samotné chaty – těsně předtím, než na jeho podvědomí poprvé zaútočil démon Eligos.
Víc než jeden Jefe
Přestože v epizodě El Jefe Pablo Ashovi vysvětloval, že Jefe je jediný člověk, který se dokáže postavit Zlu, v epizodě Brujo si maličko protiřečí, když svému strýci říká, že Ash by mohl být „jedním z nich“, což naznačuje, že těchto „Jefů“ by mohlo být víc než jen jeden. Taková skutečnost nás pak nutí vrátit se k postavě Amandy Fisher, které při její první konfrontaci se Zlem jeden ze smrťáků prozradí, že „ví, co je zač“.
Tomu, že by Amanda mohla být další Jefe, navíc napovídá i to, jakým způsobem se se Zlem poprvé střetla. Zatímco Ashe Williamse jsme v epizodě El Jefe sledovali spíše skrze komediálně-hororové pojetí ve stylu druhého a třetího filmu, první kontakt Amandy se Zlem byl čirou hororovou noční můrou silně připomínající původní Ashovy zážitky z prvního Smrtelného zla. O Amandě tak do jisté míry můžeme uvažovat jako o novém mladém Ashovi, jelikož si musela projít stejnými hrůzami jako právě on. A právě tyto zkušenosti jsou pak možná prvním krokem k naplnění jejího osudu jakožto El Jefe…
Nebo spíše La Jefa?
FOTO: Starz, Renaissance Pictures, Rosebud Releasing
#15 REALITAGLENJEMRTVEJ:
#10 bobby joe: On ale nešel do středověku, ale starověku. Ta kniha byla sepsána v sumery a pokud druhý díl (tedy remake prvního) bereš jako výchozí středobod(což berou i tvůrci seriálu). Má skončit Ash v Sumeru, nikoliv ve středověku(ve dvojce je jasný záběr, že ash je knize nakresen s motorovkou a brokovníci, tedy musel být sumeru) To jak pojali zobrazení sumeru pak odpovídá fantasy stylu, který není v rozporu s dogmaty druhého dílu.
#16 Hurley" Rekapitulace: První díl končí tím, že Ash jako jediný přeživší vyleze z chaty a skoro svítá. Skoro happyend. jenže zlo ještě žije a vrazí do Ashe. Když si odmyslíš prvních cca sedm minut začátku dvojku, kde přijíždí opět do chaty s lindou a blablabla, tak seš zase v tom záběru, kde zlo vráží do Ashe a ash letí přes půl lesa někam do píči. Na konci dvojky se sice dostane do minulosti, stejně jako na začátku Armády temnot, ale docela dost se liší události.Takže si pust jedničku, pak dvojku bez prvních šesti minut a posledních tří minut, trojku taky bez prvních tří minut a máš dokonale navazující velkofilm :) :) " PROTOŽE DVOJKA JE REMAKE TY DEBILE!
a abych dodal následující epizoda vše co jsem tvrdil potvrzuje ;-) opět odkaz pouze na druhý díl.(pasáž kdy se ho ptá co se tam stalo a rekapituluje události)
1)bobby joe, vedle jak ta jedle jsi ty. Jednička a dvojka na sebe vůbec nenavazují. Jak pravil sám Sam Raimy, dvojka je remake jedničky, jak to chtěl natočit kdyby na to měl tenrkát prachy. CHceš mi tedy tvrdit, že Sam raimy lže?
omlouvám se za gramatické chyby, mám jednu ruku dlouhou :)
a je dost možný, že necronomicon si potájí odnesl ze středověku, Ash je sice vesměs kladná postava, nicméně neni nejčestnější
#15 REALITAGLENJEMRTVEJRekapitulace: První díl končí tím, že Ash jako jediný přeživší vyleze z chaty a skoro svítá. Skoro happyend. jenže zlo ještě žije a vrazí do Ashe. Když si odmyslíš prvních cca sedm minut začátku dvojku, kde přijíždí opět do chaty s lindou a blablabla, tak seš zase v tom záběru, kde zlo vráží do Ashe a ash letí přes půl lesa někam do píči. Na konci dvojky se sice dostane do minulosti, stejně jako na začátku Armády temnot, ale docela dost se liší události.Takže si pust jedničku, pak dvojku bez prvních šesti minut a posledních tří minut, trojku taky bez prvních tří minut a máš dokonale navazující velkofilm :) :) :)
Ale no tak. Ty seš právě vedle jak ta jedle. Tohle je právě ten největší klam posloupnosti celé trilogii, v němž sem žil jako malej. Ty díly na sebe navazují úplně přímo, matou začátky filmů.
I když nutno potknout, že třetí díl je presequel 2 dílu tedy prvního, rozumíme si? :D
#3 Kubwajs: taky to máš dost popletený :D
Článek naprosto o ničem, ale alespoň jsem se místy velmi dobře nasmál, autorovi velmi povrchními znalosti filmů a dětské naivitě.
No uvidíme podle,kterého z konců Armády temnot budou čerpat.! Pokud se nebude jednat o post apo konec kdy Ash prospal svoji dobu,nedávalo by to moc smysl. Ve verzi kde zkomolil zaklínadlo,které ho vlastně vrátilo do své doby. A on vypráví svůj příběh v obchodě,se zlo znovu objeví. V seriálu pak Ash stále utíká , což dává smysl…
#5 REALITAGLENJEMRTVEJ#1 Rottero: On mu ale portál nejspíš neotevřel. Podle všeho se měl Ash do svý doby prospat, stejně jako v postapo konci (jen tady nepoplet počet kapek, ale zase zkomolil zaklínadlo).
Jak získal Necronomicon? – Jak to vyřeší v seriálu nevim, ale podle mě to neni vůbec těžká a ošemetná otázka: Do středověku se dostal časovým portálem v chatě, potom mu ten čaroděj opět otevřel portál a Ash se dostal tam odkud přišel – do chaty, potom sebral knihu a šel domu.
#2 Hurley