Prasinky jsou čistě kouzelnickou vesnicí, kde nežije ani jeden mudla. Ve vesnici se nachází spoustu obchodů s kouzelnickou tématikou, a do Prasinek vede i nespočet tajných vchodů z Bradavic, které se dají odhalit pomocí Pobertova plánku – velice užitečného plánu hradu.
Čistě kouzelnická vesnice
Prasinky jsou kouzelnickou vesnicí, která je vzdálená od Bradavic pouhou jednu míli. Říká se, že Prasinky jsou jedinou čistě kouzelnickou vesnicí, kde nežije ani jeden mudla. Studenti, kteří jedou do Bradavic Spěšným vlakem z nástupiště 9 a 3/4, mají možnosti si všimnout, že vlak zastavuje i v Prasinkách. Většina studentů se ovšem do Prasinek dopravuje jinak.
Prasinky mají povoleno navštěvovat žáci třetího ročníku a výš. Má to ale jednu podmínku. Musí mít podepsaný velice důležitý pergamen, kde rodič nebo poručník musí schválit, že student Prasinky smí navštěvovat. S tímto problémem se potýkal Harry Potter ve třetím ročníku, kdy mu neochotní Dursleyovi nechtěli povolení podepsat. Stejně tak povolení odmítl podepsat ministr kouzel či profesorka McGonagallová. Harry tak oficiálně celý rok nesměl navštěvovat Prasinky.
Důležitá místa v Prasinkách
Jelikož jsou Prasinky čistě kouzelnickou vesnicí, vyskytují se tu pouze obchodny s kouzelnickou tématikou. Pokud si tedy student chce pochutnat na těch nejlepších sladkostech, vyrazí do Medového ráje. Do Medového ráje zároveň vede z Bradavic tajná chodba, o které neví ani školník Filch. Tuto chodbu využívá Harry ve třetím ročníku, aby se tajně dostal do Prasinek.
V prodejně U Taškáře si může student pořídit celou řadu žertovných kouzelnických předmětů. Asi nejoblíbenější je bomba hnojůvka, která dokáže způsobit spoustu poprasku. Zároveň se ale v obchodě nesmí prodávat nebezpečné předměty. Prodejna U Taškáře byla velikou inspirací pro obchod Freda a George Weasleyovích, kteří si později otevřeli svůj vlastní obchod s žertovnými předměty na Příčné ulici.
(Harry, Ron a Hermiona před Medovým rájem. Foto: Warner Brothers.)
Prasinky jsou domovem i několika hospod. Nejznámější je asi U Tří košťat, který vede madam Rosmerta. Nejoblíbenější místní nápoj, který často pijí studenti, je Máslový ležák, který svou pěnou a celkově barvou připomíná klasické pivo. U Tří košťat se Harry dozvěděl pravdu o tom, jak jeho rodiče svěřili svůj život nesprávnému člověku, a Voldemort je tudíž v Godrikově dole vypátral.
Hostinec U Prasečí hlavy má zcela jiný koncept než U Tří košťat. Schází se zde podivní lidi a celý hostinec působí starým a neopečovávaným dojmem. Hostinec vede Aberforth Brumbál, bratr Albuse Brumbála. U Prasečí hlavy získal například Hagrid dračí vejce, Harry zde vytvořil Brumbálovu armádu a profesorka Trelawneyová tady pronesla osudnou věštbu o Harrym a Voldemortovi.
V Prasinkách se také nachází údajně nejstrašidelnější dům v Británii – Chroptící chýše, o které se povídá, že se v ní straší. Z Bradavic pod Vrbou mlátičkou je možné se tajnou místností dostat do Chroptící chýše. Chýše sloužila ve studentských letech Remusi Lupinovi, kde se budoucí profesor Obrany proti černé magii schovával, když se měnil ve vlkodlaka. Harry se ve třetím ročníku v Chroptící chýši dozvěděl pravdu o Siriusi Blackovi.
Další důležitá místa v Prasinkách: U Džina v láhvi, Čajovně madam Pacinkové, Soví pošta
Pobertův plánek
S Prasinkami v knížní sérii a ve filmech úzce souvisí Pobertův plánek. Jedná se o plán Bradavic, školních pozemků a hlavně tajných vchodů, které vedou právě do Prasinek. Pobertův plánek vytvořili pánové Náměsičník, Tichošlápek, Dvanácterák a Červíček. Byli to ale pouze přezdívky pro Remuse Lupina, Siriuse Blacka, Jamese Pottera a Petera Pettigrewa.
(Harry zkoumá Pobertův plánek. Foto: Warner Brothers.)
Remuse Lupina v mladém věku pokousal vlkodlak Fenrir Šedohřbet, a tak díky tomu se Remus každý úplněk promění ve vlkodlaka. Jelikož ale studoval v Bradavicích, musel se vždy při svitu nejvyššího a nejjasnějšího měsíce někam schovat – vždy se ukryl v Chroptící chýši, kam se dostal přes tajný vchod skrze Vrbu mlátičku. Jelikož James, Sirius a Peter byli jeho nejlepší přátelé, často dlouhé hodiny trávili právě s ním.
A jelikož nechtěli nechat Remuse v problémech sami, rozhodli se, že se stanou zvěromágy – tudíž lidmi, kteří se dokážou měnit ve zvířata. James Potter se měnil ve velkého jelena, Sirius Black na sebe bral podobu černého psa, který mnohokrát mohl připomínat Smrtonoše, tedy zvíře, které když někdo vidí, tak si myslí, že brzo zemře. Peter Pettigrew dokázal na sebe vzít podobu malé krysy.
Všichni čtyři pánové měli Bradavice prozkoumané skrz naskrz a dodnes se hovoří, že nikdo se v hradě nevyzná lépe než oni. Proto se rozhodli vytvořit Pobertův plánek, který mapoval veškeré zákoutí hradu, školních pozemků a tajných chodeb. Plánek navíc ukazoval i lokaci všech osob na hradě, takže všichni čtyři pánově vždy věděli, kdo je v jejich blízkosti. Plánek postupem času padl do rukou školníka Filche.
Odtamtud mu ho ale ukradli raubíři Fred a George Weasleyovi, kterým se plánek velice hodil. Když ve třetím ročníku Dursleyovi nepodepsali Harrymu povolenku do Prasinek, dvojčata Weasleyovi se rozhodli Harrymu Pobertův plánek darovat, protože usoudili, že jemu se bude daleko více hodit než jim. Harry tak mohl ve třetím ročníku tajně navštěvovat Prasinky.
(Při úplňku se jako student Lupin ukrýval v Chroptící chýši. Foto: Warner Brothers.)
Plánek nefungoval jen tak pro koholiv. Pro obyčejného člověka se jednalo jen o prostý kus pergamenu, na kterém nic nebylo. Až při vyřčení slov slavnostně přísáhám, že jsem připraven ke každé špatnosti se na plánku začaly objevovat osoby, plán budovy a tajné vchody. Při vyřčení čehokoliv jiného plánek nefungoval, jak se hezky o tom mohl ve třetí knize přesvědčit Severus Snape. Když někdo chtěl plánek znovu zneviditelnit, stačilo říct neplecha ukončena.
Harry se dostával do Prasinek skrze vchod přes sochu Jednooké čarodějnice. Pomocí kouzla, které otevírá tajné vchody (Dissendium), se dokázal dopravit do sklepení Medového ráje, kde už snadno našel své přátele. Obecně platilo, že cesta skrze tajný vchod trvá déle, než ostatním studentům Bradavic, kteří se do Prasinek vydávají obvyklou cestou. Pobertův plánek Harrymu dobře sloužil i v následujících letech, kdy mu pomohl odhalit spoustu tajných místností na hradě.