Harry Potter a Kámen Mudrců (1997)

Harry Potter a Kámen Mudrců (1997)

17.1.2016 15:24


První kniha o brýlatém čaroději mapuje jeho cestu do školy čar a kouzel v Bradavicích, kde Harry Potter konečně nachází domov. Uvnitř hradu se ukrývá Kámen Mudrců, který nabízí spoustu možností, a jeden zrádný profesor ho chce ukrást. Je na Harrym, aby mu v tom zabránil.


Základní informace

Originální název: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Český název: Harry Potter a Kámen Mudrců
Rok vydání: 1997
Počet stran: 286
Žánr: Fantasy
Nakladatelství: Albatros

Oficiální synopse

Harry Potter, který celý svůj život vyrůstal u nudných Dursleyů, zjišťuje, že je slavný čaroděj, kterého zná celý kouzelnický svět. Harry za sebou nechává svět mudlů a vydává se do školy čar a kouzel v Bradavicích, kde čelí své nelítostné minulosti. Zjišťuje pravdu o smrti svých rodičů a dozvídá se o tajemném Vy-víte-kom. Harry hned v prvním ročníku odhaluje spiknutí, které se odehrává uvnitř Bradavic, a musí odhalit zrádce v profesorských řadách.

Zajímavosti

Spisovatelku J. K. Rowlingovou napadl příběh o brýlatém čaroději, když jela vlakem a usla. Během krátkého snu se jí zdálo o brýlatém čaroději v současném světě. Ihned poté začala psát knihu s názvem Kámen Mudrců. Rowlingová v té době byla chudou učitelkou a chodila psát do kavárny blízko jejího domu, kde bylo alespoň teplo a měla klid na psaní. Dnes je jednou z nejbohatších žen v Británii.

V roce 2001 se Kámen mudrců dočkal i filmového zpracování. Na natáčení dohlížela právě Rowlingová, která schvalovala scénář a obsadila dokonce pár jejích oblíbených herců do filmu. Film věrně kopíroval knižní předlohu a pouze pár scén bylo vynecháno, doplněno či upraveno. Největší změnou prošel samotný Harry Potter, který má v knižní sérii zelené oči, zatímco ve filmu má modré.

Více o filmu Harry Potter a Kámen Mudrců se můžete dočíst zde.

Ostatní knihy v sérii

Harry Potter a Kámen Mudrců (tato kniha)
Harry Potter a Tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a Ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a Princ dvojí krve
Harry Potter a Relikvie smrti


Jít na Harry Potter | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře