Harry Potter a vězeň z Azkabanu (1999)

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (1999)

17.8.2014 17:23


Ve třetím dobrodružství zažije Harry potíže a to ve chvíli, když zjistí, že mu jde po krku uprchlý vězeň z vězení Azkaban. Sirius Black, tehdejší stoupenec Voldemorta, chce dopadnout Harryho, který porazil Pána zla. Bradavice podnikávají kroky, aby ochránili své studenty před nebezpečným vrahem.


Základní informace

Originální název: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Český název: Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Rok vydání: 1999
Počet stran: 386
Žánr: Fantasy
Nakladatelství: Albatros

Oficiální synopse

Harry se již potřetí vrací do Bradavic, ale jeho oblíbená škola je zcela jiná, než si jí pamatuje. Školní pozemky hlídají mozkomorové před uprchlým vězněm z Azkabanu Siriusem Blackem, který jako jediný dokázal z tohoto obávaného vězení utéci. Navíc má zamířeno právě za Harrym. Harrymu tak hrozí další smrtelné nebezpečí. Mladý Potter brzy ale zjistí, že celá situace se má trošku jinak, než mu jeho okolí říká.

Zajímavosti

Třetí kniha se stala poměrně temnější knihou než předchozí dvě a sama spisovatelka Rowlingová prozradila, že s přibývajícími knihami vyrůstá i čtenář, proto není nutné se držet zkrátka. Zatímco první dvě knihy se mohly zdát jako zcela epizodní a samostatné, Vězeň z Azkabanu více rozšiřuje svět Harryho Pottera a nutí ve čtenáři vyvolat pocit, že vše má Rowlingová vymyšlené a vše je nějak propojené.

Svých změn se dočkal i třetí film, který dostal na starost režisér Alfonso Cuáron (Mexická jízda), který přivedl do série více temnoty. Zcela změnil školní pozemky, upravil bradavický hrad a přivedl do filmu nové aspekty a změny, které se následně objevovaly až do konce filmové série. Díky obsáhlosti knihy došlo ke značnému zkrácení filmu, především nebylo odhaleno tolik z příběhu Tichošlápka, vynechány byly i důležité famfrpálové zápasy apod.

Více o filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu se můžete dočíst zde.

Ostatní knihy v sérii

Harry Potter a Kámen Mudrců
Harry Potter a Tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu (tato kniha)
Harry Potter a Ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a Princ dvojí krve
Harry Potter a Relikvie smrti


Jít na Harry Potter | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře