Harry Potter a Ohnivý pohár (2000)

Harry Potter a Ohnivý pohár (2000)

18.8.2013 13:17


Lord Voldemort pomalu sílí a smrtijedi se dávají dohromady, aby zatopili kouzelníkům i mudlům. V Bradavicích se koná Turnaj tří kouzelníků, kterého se nechtěně zúčastní i Harry Potter, ačkoliv ještě není plnoletý. Kdo hodil jeho jméno do Ohnivého poháru a hlavně proč?


Základní informace

Originální název: Harry Potter and the Goblet of Fire
Český název: Harry Potter a Ohnivý pohár
Rok vydání: 2000
Počet stran: 570
Žánr: Fantasy
Nakladatelství: Albatros

Oficiální synopse

Ještě před začátkem nového školního roku Harry vyrazí s Weasleyovými na famfrpálové mistrovství světa, kde se po čtrnácti letech objeví služebníci lorda Voldemorta – smrtijedi. Harry s Brumbálem tuší, že zlo sílí. Navíc tento rok bude pro Bradavice zcela jiný. Koná se Turnaj tří kouzelníků, kam se ovšem nesmí Harry z důvodu nízkého věku přihlásit. Ohnivý pohár i tak vyplivne jeho jméno a Harry se musí turnaje účastnit. Kdo hodil jeho jméno do ohnivého poháru?

Zajímavosti

Čtvrtá kniha patří k jedněm nejobsáhlejším vůbec, navíc Rowlingová pro čtvrtou knihu zvolila i menší písmo než v předchozích třech knihách, tudíž čtenářovi zabralo daleko delší dobu knihu přečíst. Ohnivý pohár se oproti předchozím knihám věnuje dopodrobna událostem ještě než Harry dorazí do Bradavic. V předchozích knihách se čtenář většinou prokousal pár úvodními kapitolami a děj knihy se začal řešit až s příchodem do Bradavic. U čtvrté knihy je situace opačná.

Čtvrtý film zrežíroval Mike Newell, který zpočátku uvažoval, že snímek rozdělí na dvě části, ale nakonec z nápadu sešlo. Díky obsáhlosti knížky musela být vyškrtnuta celá dějová linka s Dobbym a Winky, Ludo Pytloun se ve filmu také vůbec neobjevil. Úvod filmu musel být taktéž zkrácen, proto se ve filmu vůbec neobjeví Dursleyovi. První kapitoly knihy byly ve filmu prakticky ignorovány.

Více o filmu Harry Potter a Ohnivý pohár se můžete dočíst zde.

Ostatní knihy v sérii

Harry Potter a Kámen Mudrců
Harry Potter a Tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a Ohnivý pohár (tato kniha)
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a Princ dvojí krve
Harry Potter a Relikvie smrti


Jít na Harry Potter | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře