S01E10: The Black Queen

S01E10: The Black Queen

CZ 23.10.2022 1 850 000 1 hodina


Rhaenyra a Daemon zjišťují, co se stalo s králem Viserysem. Zatímco se Daemon začne připravovat na válku, Rhaenyra je zdrženlivá, protože chce ochránit celou říši.

Základní info:

Režie: Greg Yaitanes
Scénář: Ryan Condal
Hrají: Matt Smith (Daemon Targaryen), Emma D'Arcy (Rhaenyra Targaryen), Rhys Ifans (Otto Hightower), Steve Toussaint (Corlys Velaryon), Eve Best (Rhaenys Targaryen), Harry Collett (Jacaerys Velaryon), Ewan Mitchell (Aemond Targaryen), Bethany Antonia (Baela Targaryen), Phoebe Campbell (Rhaena Targaryen), Anthony Flanagan (Steffon Darklyn), Elliot Grihault (Lucerys Velaryon), Phil Daniels (Gerardys), Roger Evans (Borros Baratheon), Kurt Egyiawan (Orwyle), Luke Tittensor (Arryk Cargyll), Elliott Tittensor (Erryk Cargyll), Jordon Stevens (Elinda Massey), Rosie Ede (porodní bába), Max Wrottesley (Lorent Marbrand), Nicholas Jones (Bartimos Celtigar), Bijan Daneshmand (kněz), Michael Elwyn (Simon Staunton), Megan Barter (Floris Baratheon), Laura Lake (Ellyn Baratheon), Emma O'Hara (Cassandra Baratheon), … 

Hlavní příběhové linie:

Dračí kámen

Lucerys sdělí matce své obavy z toho, že bude brzy muset vládnout Náplavomarce, protože tuší, že Corlys brzy zemře. Rhaenyra ho však ujistí, že bude skvělým lordem Náplavomarky a že mu pomůže zvládnout toto velké břemeno. Následně se oba dozví, že na Dračí kámen přiletěla Rhaenys, která si s Rhaenyrou nutně potřebuje promluvit.

Rhaenyra si myslí, že ji Rhaenys přišla informovat o Corlysově stavu, ale ta jí poví, že zemřel její otec Viserys. Je to pro ni sice velká rána, ale brzy si vyslechne druhou. Rhaenys ji informuje o tom, že zelení korunovali Aegona králem, což není to, co si Viserys přál. Jakmile Rhaenys poví Rhaenyře, že si pro ni zelení brzy přijdou, Rhaenyra začne předčasně rodit.

Zatímco Rhaenyru trápí její předčasný porod, Daemon svolá radu a začne se připravovat na válku. Rhaenyra tuší, že se Daemon pustí do podobných kroků, a tak si k sobě přivolá své syny a informuje je o smrti jejich dědečka. Následně poví Jacaerysovi, aby nikdo nepodnikal žádné kroky, dokud je ona sama neschválí.

Jacaerys ihned navštíví Daemona a poví mu, co si přeje Rhaenyra. Daemona to naštve, a tak Jacaeryse vezme ven a ukáže mu, jak se získává loajalita – skrze výhrůžky. Zatímco Daemon vyřizuje tuto záležitost, Rhaenyra porodí mrtvou holčičku, kterou následně pohřbí. Na jejím pohřbu se objeví ser Erryk Cargyll, který Rhaenyře donese Viserysovu korunu a prohlásí ji královnou. Daemon se ujme koruny a nasadí ji skutečné panovnici.

Rhaenyra se sejde s ostatními u mapy celého Západozemí a Daemon ji informuje o spojencích a velikosti její armády. Daemon trvá na spojenectví s Řekotočím, které je podle něj klíčové. Dále visí otazník nad spojenectvím s rody Baratheonů, Starků a Velaryonů, které se musí ještě vyřešit. Daemon následně začne apelovat na navýšení počtu dračích jezdců. I když mají k dispozici poměrně velké množství draků, stále tu jsou tací, kteří nejsou osedlaní.

Na Dračím kameni se objeví Otto Hightower a někteří členové Aegonovy Královské gardy. Rhaenyra se s nimi setká a označí je za zrádce říše. Otto jí předloží podmínky, díky kterým by mohl být zachován mír, což Daemon zásadně odmítne a ihned tasí meč. Rhaenyra uklidní situaci a řekne Ottovi, že mu svou odpověď poskytne následující den.

Jakmile se rada opět sejde, Daemon stále trvá na tom, aby byla válka. Rhaenyra však všechny informuje o tom, že si nepřeje nic jiného než mír, díky kterému by říše netrpěla. Daemon je stále proti, a tak Rhaenyra pošle všechny pryč, aby si to s ním vyříkala osobně. Jakmile se však zmíní o písni ledu a ohně, poselství, které jí předal její otec, Daemona to naštve, protože on o ničem takovém nevěděl, a začne Rhaenyru škrtit. Poté ji pustí a rozzuřeně odejde.

Corlys, který doplul na Dračí kámen, je na tom už mnohem lépe. Rhaenys mu začne vytýkat to, že odplul a nechal ji na Náplavomarce několik let samotnou. Následně ho informuje o tom, co se v poslední době stalo v Západozemí. Když se zmíní o tom, že říše má nyní krále Aegona a královnu Rhaenyru, Corlys nechce podpořit Rhaenyru, protože se zřejmě podílela na smrti jeho syna. Kvůli tomu si myslí, že chce zničit i celou říši, ale Rhaenys ho informuje o tom, že to právě ona chce mír.

To Corlyse přiměje změnit názor. Proto následně navštíví její radu, poví jí o své loajalitě a sdělí jí plán, který připravil pro své loďstvo. Nyní tedy nezbývá nic jiného než si zajistit loajalitu rodů Baratheonů a Starků. Jacaerys navrhne, ať Rhaenyra ponechá řešení na něm a na Lucerysovi. Rhaenyra souhlasí, a proto Jacaeryse vyšle na Zimohrad, zatímco Luceryse na Bouřlivý konec. Daemon se mezitím vydá do Dragonmontu, kde se setká s mohutným drakem Vermithorem.

Nějakou dobu poté, co nad Bouřlivým koncem došlo k Aemondově a Lucerysově střetu, Daemon navštíví svou královnu a informuje ji o smrti jejího syna. Rhaenyru to sice silně zasáhne, ale následně si uvědomí, že již neexistuje jiné východisko než válka.

Bouřlivý konec

Lucerys přilétne na Bouřlivý konec na svém draku Arraxovi a oznámí strážím, že se chce setkat s lordem Baratheonem. Během toho si všimne, že se u hradu nachází obrovská dračice Vhagar. Jakmile vstoupí do sálu, setká se s lordem Borrosem Baratheonem i Aemondem Targaryenem, který přiletěl na zmiňované Vhagar.

Borros se vysměje Lucerysově zprávě, protože zatímco on mu přišel jen připomenou jeho loajalitu, Aemond ji přišel podložit návrhem sňatku s jednou z jeho dcer. Zatímco ho Borros odmítne, Aemond se začne dožadovat toho, ať si vypíchne jedno oko, protože právě Lucerys mu ho před lety vypíchl. Lucerys ho odmítne, nasedne na své draka a odlétne rychle pryč. Během toho si však všimne toho, že Vhagar už není tam, kde byla.

V bouři ho zničehonic napadne Aemond na Vhagar a začne na něj pořvávat, že chce jeho oko. Lucerys mu sice úspěšně uniká, ale Arrax se naštve a napadne Vhagar, aniž by si to jeho jezdec přál. To Vhagar natolik naštve, že i ona přestane poslouchat svého jezdce a rozkousne Arraxe i Luceryse, kteří již mrtví spadnou do hlubin moře. V tu chvíli si Aemond uvědomí, že za tento čin rozhodně nebude pochválen.

Jak si pamatujete epizodu The Black Queen?

Trailer k desáté epizodě:

Foto: HBO


Thumbnail Play icon


 • Bruce.Kent
  Bruce.Kent 22.2.2024 | 5:51:42

  Výborné ukončení výborné první řady. Nečekal bych že budu takto spokojen.

 • Tatko-Šmolko
  Tatko-Šmolko 31.10.2022 | 13:29:54

  Bože milujem týchto rádoby scenáristov a režisérov, ktorí by to tuto vhodnoteniach spravili úplne celé inak… Diel ako taký bol veľmi obstojný v tom, čo nás najbližšie série čaká. A síce ide o jednoduchší a priamočiarejší dej ako v GoT o to ľahšie sa vňom dá zorientovať a užívať si ho naplno. Len sa odprostiť od toho že “ja by som celý seriál napísal a zrežíroval inak” :)

 • Vencais
  Vencais 30.10.2022 | 0:44:22

  Kdybych přeskočil úvod u prvního dílu, tak bych ani neřekl že to má mít něco společného s GoT. Celkem nezáživný příběh s předvídatelnými zvraty, postavy jako podle šablony a víc porodů než v Porodních sestřičkách. Neustálé skoky v čase a výměna herečky v půlce serie za jinou, která se původní vůbec nepodobá taky moc nepomohlo. Poslední díl jsem si pustil jen proto, abych se dozvěděl který ze dvou synáčků natáhne brka a že to bude jeden z hodňáků bylo jisté. Který to bude bylo zřejmé 10 minut předem, protože překvapení je něco co tu skoro vůbec neexistuje. GoT byla kniha, tohle je spíš komix. No nic, polovina všech seriálů má mizerný line up a za to je lepší považovat celou tuto první serii.

 • RagnarokCzD
  RagnarokCzD 29.10.2022 | 23:29:23

  Kdybych to měl hodnotit jako konec série, tak dostane nulu … ale všichni dobře víme, že to byl záměrně jak brutální cliffhanger a jako takovej ffungoval slušně.

  Trochu škoda je, že za vysoký hodnocení může sotva posledních 10–15 minut ale zbytek epizody si ho podle mě nezaslouží … ten byl při nejlepší vůli maximálně tak průměrnej. :-/

 • jancajanina
  jancajanina 28.10.2022 | 21:59:38

  Asi jsem si ten seriál trochu zkazila čtením knihy, protože jsem si nedokázala užít zvrat na konci jako tu někteří píší. Díky knize jsem to čekala a jen jsem se dívala, jak to zobrazí. Celý děj jsem vlastně znala a tak to pro mě bylo takové… průměrné. Ale baví mě to, dávám sto, protože kdybych to nečetla, asi by to na mě zapůsobilo. Plus větší hloubka postav, lépe to celé chápu… jen holt nebudu překvapená. :-)

 • Gaffík
  Gaffík 28.10.2022 | 0:34:21

  Celá první série byla obrovská zklamání. Konec to trošku zlepšil. Got bylo got…

 • Petulka88
  Petulka88 27.10.2022 | 21:16:05

  Já nevím no. Konec byl fajn( draci) ale nějak tomuto seriálu nemůžu přijít na chuť. Absolutně mě to nebaví, jen samé tlachani o ničem a to už těžce ignoruju černochy s bílýma dredama. Jsem velký fanda Got, ale toto mě vazne nudí. Už i z Daemona udělali poskoka ,,královny,, .

 • shootx
  shootx 26.10.2022 | 23:54:04

  Trvalo to ale konecne ty spravne koleje

 • svätý.šebastián
  svätý.šebastián 26.10.2022 | 20:40:45

  Trochu utahane na posledny diel… Arrax ako jednohubka :)

 • LFC1892
  LFC1892 26.10.2022 | 15:19:13

  Vy co kritizujete porody, zkuste si zjistit něco o předloze. Tam byl třeba nepovedený porod Rhaenyry ještě podstatnější, než v seriálu. První série byla takřka komplet podle předlohy, takže není důvod kritizovat tvůrce, ale přímo autora. Kdyby to scenáristé udělali jinak, zase je to špatně, protože se odklánějí od předlohy a víme, jak to nakonec dopadlo u GOT.

loading…

House of the Dragon(Rod draka)

Po celosvětovém úspěchu seriálu Game of Thrones přichází stanice HBO s jeho prequelem, který se zaměří především na rod Targaryenů a jeho působení v Západozemí.

USA | 2022 | Pauza
vysílání
2 sezóny | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Paddy Considine (Viserys I. Targaryen), Emma D'Arcy (Rhaenyra Targaryen), Matt Smith (Daemon Targaryen), Olivia Cooke (Alicent Hightower), Rhys Ifans (Otto Hightower), Steve Toussaint (Corlys Velaryon), Eve Best (Rhaenys Targaryen), Fabien Frankel (Criston Cole), Sonoya Mizuno (Mysaria)