Druhá řada je od půlky prosince za námi, tak se pojďme podívat, jak se pánům Filonimu a Favreauovi povedla. Šlo znovu o čistý fanouškovský servis, nebo o skvělý příběh s výborným tahem na branku? Vše rozebereme v naší recenzi, která se tomuto tématu bohatě věnuje.
První řada navrátila fanouškům Star Wars téměř ztracenou naději. Už to totiž vypadalo, že studio Disney není schopno produkovat skvělé filmy a seriály. Když je ale mají na starosti ti správní lidé, tak to přeci jen jde. Jon Favreau a Dave Filoni si tedy vzali z první řady to nejlepší, co tam zafungovalo, a aplikovali to i do řady druhé.
Hned zpočátku je vidět, že už nebylo potřeba utrácet za příšerně drahou technologii LCD obrazovek, které nám nasimulují pozadí různých lokací, takže nyní konečně zbylo více peněz na kostýmy, hudbu, komparz a masky. Star Wars svět je opět bohatý, pestrý a různorodý tak, jak ho známe z filmů. Právě výprava je jedním z nejsilnějších článků druhé řady, protože některé lokace a triky vypadají daleko lépe, než na co jsme zvyklí i v dnešních filmech (zvlášť v porovnání s nedávnou WW84 od DC, kde film trikově značně zaostává).
Někdy tedy stačí se uvelebit v obýváku a zkrátka si užívat tu nádhernou výpravu. Místy to byla opravdu pastva pro oči, především se povedly tropická planeta Morak a ledová planeta s kryknami, ale velkým vylepšením prošla i planeta Tatooine. Ludwig Göransson na sebe znovu upozornil poutavým soundtrackem, kdy dokázal vymyslet nové hudební motivy, které do Star Wars světa skvěle pasují.
I hudba postupem série graduje. Zatímco v první polovině je pár hluchých míst, tak v té závěrečné si Göransson dostatečně vyhrál. Ostatně právě skladby k poslednímu dílu jsou dost možná tím nejlepším, co jsme za poslední dobu slyšeli (především skladby A Friend, Open The Door a The Sword). Göransson si poměrně hlasitě znovu říká o nějaké akademické vyznamenání.
(Do seriálu zavítali i Mandaloriani z animovaných seriálů. Foto: Disney+)
Jak to ovšem dopadlo s příběhem? Favreau a Filoni se utrhli ze řetězu a prakticky každičký díl nám servírují, co už jsme někde jinde ve Star Wars viděli a vlastně na celé sáze tak milujeme. Oba pánové mají veliký cit pro danou věc a někdy to zkrátka vypadá, že rozdávají dávno ztracené hračky dětem, které po nich zoufale touží už pár dlouhých let. Navíc Favreau a Filoni propojují různá multimédia, takže už nestačí sledovat pouze filmy.
Fanoušci seriálů The Clone Wars a Rebels si přijdou na své, ale ošizeni nezůstávají ani milovníci knih. Například román Aftermatch díky Cobbu Vanthovi dostává úplně jiný rozměr. Svým způsobem je druhá řada poctivým fan-servicem, který jsme viděli třeba už v Epizodě IX. Zatímco v závěrečném dílu Skywalker ságy jsme byli svědky toho, jak se to dělat nemá, tak tady je tomu přesně naopak.
Lze pochopitelně polemizovat o tom, jak moc si (ne)fanoušek animovaných seriálů, knih a her užije druhou řadu. Budou totiž na něj vyskakovat postavy a odkazy, které zkrátka nezná a nemá k nim žádný vztah. Požitek to bude o poznání menší, zvlášť když k tomu připočítáme určitou lineárnost a jednoduchost vyprávění, kterou Favreau a Filoni pro celý seriál zvolili. A vypadá to, že se do budoucna nic měnit nebude.
(Kvůli sněžným scénám se už nemusí jezdit do skandinávských zemí. Foto: Disney+)
Druhá řada má opět osm epizod a příběh je jasně daný od začátku do konce. Je načase, aby Grogu našel nový domov a byl konečně předán Jediovi. Ostatně takový úkol dostal Din Djarin na konci první řady a o tom je celá druhá sezóna. Nic víc v příběhu nehledejte. Favreau a Filoni ví, jak příběh vyprávět tak, aby nás rozesmál, chytl za srdce i rozbrečel.
Řemeslně je navíc vše zvládnuto na jedničku, takže případné chyby lze poměrně rychle odpustit. A když už seriál právě chválíme, je nutné se podívat i na ty alarmující případy. Seriál The Mandalorian rozhodně není bez chyb, ale svým způsobem je poněkud jednodušší je přehlížet než třeba u sequelové trilogie, která schytává mínusové body za jakoukoliv sebemenší nelogičnost či blbost.
Vraťme se k epizodě The Believer, která je učebnicovým příkladem. Hrdinové chtějí lokalizovat imperiální křižník. Jakmile souřadnice získají, vydávají se za Gideonem. Když pomineme fakt, že nedává naprosto žádný smysl, že existuje pouze jeden z mála terminálů na Moraku, a ten vám mimochodem podá informace o nejvýše postaveném imperialistovi v Impériu, aniž byste byli jeho členem, tak přece získat souřadnice lodi, která je neustále v pohybu, je poněkud nelogické, protože křižník může být za pár minut na druhé straně galaxie.
(Tatooine vypadá v porovnání s první řadou o třídu lépe. Foto: Disney+)
A bohužel takových situací je v seriálu víc, jen se o nich nemluví. Nechceme druhou řadu nikterak hanit, protože byla opravdu skvělá, ale je nutné si uvědomit, že ani tento seriál není bezchybný. Dalším problémem do budoucna je styl vyprávění. Někdy zkrátka máte pocit, že sledujete svého mladšího sourozence, jak mastí hru na Playstationu, sem tam plní vedlejší mise, pobije pár příšerek a následně si jde pro odměnu.
Inu, v seriálu to zatím funguje, nicméně i my se občas divíme, jak jsou právě tyto herní zápletky seriálu lehce odpouštěny. A zde může nastat problém do budoucna. Nyní tyto zápletky tak nějak fungují. Jenže to skoro v každém seriálu, který je teprve v začátku. Nemyslíme si, že za dvě tři série budou fanoušci nadšení, když příběh bude opět o tom, jak zabít nějakou ještěrku ukrývající se v jeskyni. Fanoušci spíše odpouštějí přešlapy v prvních pár řadách, ale jsou nekompromisní, když dostanou výplňovku v pozdější fázi seriálu. Taková je realita.
Naštěstí když pomineme toto varování, tak druhá řada dopadla více než dobře. Příběh odsýpal, byli jsme od začátku do konce přilepení k obrazovce, kochali se nádhernou výpravou a uronili několik slz v naprosto famózním finále, které považujeme za jednu z největších seriálových událostí v posledních pár letech. Takto se skutečně fanouškům plní přání.
Hodnocení: 85%
A jak hodnotíte druhou řadu vy? Co se vám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Mě osobně ty „side questy“, či jak to mám nazvat neskutečně baví a serial jen zpestřují. Za mě se o žádnou umělou výplň rozhodně nejedná. Za mě 90%!!
Dávám zasloužených 90% a za epizody s Bobem a Lukem jasných 100% :-)
#7 DHARMA4,8: Na Youtube jich je milion…
#12 zabijakptak: nuz ovladnutie planety a cely pribech o dark saber sme uz videli v rebelsoch. Velmi dobre urobene a som zvedavy, ako budu tvorivo pokracovat v tretej rade. To ze ma serial odklad pre mna znamena, ze potrebuju cas :)
Druhá řady byla rozhodně lepší než první. Druhá epizoda byla pro mě nejslabší. Na další sérii se rád podívám.
Jako divákovi pouze Mandaloriana a SW filmů mě vždy dokonale doplnily obzory informace k jednotilivým dílům a jsem rozhodně pro dokončení k posledním dvoum dílům této série.
#3 Lex Luthor: Naprosto s Lexíkem souhlasím!!
Jako člověk, který nemá nakoukané animované seriály, nehrál žádnou z SW her a o knihách jenom slyšel musím říct, že jsem si seriál zamiloval. A to i přesto, že nemám tušení, kdo je Grand Admiral Thrawn a úplně netuším ani u pár dalších postav na které se tam odkazuje. Nové postavy byly představeny dostatečně na to, aby je člověk nemusel znát a že sem tam zmíní někoho jiného, tak co, třeba pochopím, až se jednou dostanu k anim. seriálům. :)
Počítám s tím, že třetí série už nebude o cestování z bodu A do bodu B a že se více zaměří na konflikt mezi Mandaloriany. Přece jenom nám zde zůstává problém s Darksaberem.
#16 MilwikBol potrebny takyto SW serial. Atmosfera na vybornu, efekty a vyprava super a hudba perfektna. Serial urobili pre fanusikov a takym westernovym stylom. Aj ked je to jednoduche, ale funkcne a zaujimave s dorazom na malickostiach. Edvin pise, ze nulovy rozvoj Manda? Prave to, ze si dal dole kus oblecenia je malickost, ale sakra velky rozvoj Manda :D Sam som zvedavy, kam sa posunie tretia seria :)
Za mna 90%. Bolo by to za 100% nebyt niekolkych hluchych momentov a uplne zbytocnej Passenger (2×02) epizody.
„Někdy zkrátka máte pocit, že sledujete svého mladšího sourozence, jak mastí hru na Playstationu, sem tam plní vedlejší mise, pobije pár příšerek a následně si jde pro odměnu.“
Velmi dobře řečeno, taky jsem měl podobný pocit, při sledování celé druhé série.
70% Víc tomu dát nemůžu.
Oproti první sérii, nenabízí žádnou inovaci a ačkoliv se rozpočet navýšil, tak se vyprávění spíše zhoršilo než zlepšilo. Ty hromady nelogický detailů bych jim klidně odpustil, ale absenci hlavní příběhové linky už ne. Co vlastně o Mandovi víme? Je to sirota a k tomu gremlinovi pocítil sympatie, jelikož se v něm tak trochu viděl. Celé dvě série byly prakticky pouze o tom, že ho opakovaně zachraňoval a snažil se najít někoho, komu by ho mohl dát na starost. Jak Tom99 řekl, v první sérii je normální, že „drobné“ nedodělky snadněji odpouštímě. Ale v druhé sérii byl prakticky nulový rozvoj postavy Manda, který pořád dělal jen to samé.
Rád bych věřil, že se té zelené krysy konečně zbavily, ale něco takového by jim marketingové oddělení Disney nikdy nedovolilo. Jeho panenky jsou po HODNĚ dlouhé době zase hračka, co se skutečně prodává a postava je EXTRÉMNĚ populární u ženských a malých děcek.
#7 DHARMA4,8: Zvažoval jsem to, ale nevím, zda by o to byl dostatečný zájem s takovým odstupem. Asi si řekněte vy…
Budou vydány postřehy pro poslední dvě epizody druhé řady? Nejspíš nebudu sám, koho by zajímaly. Děkuji.
#8 tom99 #17 EifelZa mě 100% Bylo to ještě lepší Ve třetí sérii se přidá k těm ostatním mandalorianům a pomůže jim proti impériu.
Za mě 90 %. Bylo tam pár chybiček a nesrovnalostí, ale ty se samozřejmě dají odpustit vzhledem k tomu, jak byla celá sezóna nabušená. Jen tak dál!
Asi jsem od toho čekal víc, první půlka docela nuda (Kraytský drak, dobrý, ale to je tak všechno). Začalo mě to bavit až někde u šesté epizody, když unesli Groga, ale to už byl skoro konec série. Doufal jsem v trochu dospělejší pojetí, jediná scéna kdy jsem cítil nějaký emoce byla závěrečná tříminutová rozlučka (a odkazy na všechny možný SW sr*čky to nezachrání). Rád se podívám i na další pokračování, pokud v něm bude pořád hrát Pedro. 70%
Dávám 80% potěšila Ahsoka, Bo Katan dokonce i Boba Fett a jako třešničku na dortu jsme na konci spatřili mladého Jediho, který vše završil. Menší chybičky zde rád přehlédnu.
#14 EvanZa mě minimálně 90%. I přes všechny chybičky úžasná záležitost
Za mě 65–70%.