První řada vůbec prvního hraného Star Wars seriálu je za námi. Osm dílů uteklo jako voda, tak se pojďme ohlédnout, jak se povedl příběh, nové postavy, jak si tvůrci poradili se seriálovým rozpočtem a hudbou, která je ve všech filmech tak důležitá. Jaký je tedy verdikt?
O hraném Star Wars seriálu několikrát přemýšleli i George Lucas a producent Rick McCallum, kteří si nebyli jistí, že doba došla tak daleko, aby seriálový rozpočet dokázal unést tak rozsáhlé a propracované dílo, o než si svět Star Wars říká. Nyní máme ale rok 2019 a konečně jsme se hraného seriálu dočkali. Ovšem už pod taktovkou studia Disney.
Na starost ho dostali Jon Favreau a Dave Filoni, dlouholetí fanoušci celého universa, kteří mají s tímto světem bohaté zkušenosti. Připravili si pro nás osm svižných dílů zasazených devět let po bitvě o Yavin 4. I když už vládne Nová republika, Impérium se tak úplně nevzdalo a v určitých teritoriích stále působí. A právě od něj tajemný Mandalorian přijme lukrativní zakázku, která změní celý jeho život.
(Některé postavy byly zcela vedlejší. Foto: Disney)
Příběh celého seriálu je rozhodně poutavý a vrací se k tomu nejlepšímu vypravěčskému stylu, na jaký jsme zvyklí z původní trilogie. I když je v seriálu hodně odkazů na všechny možné Star Wars filmy a seriály, nic není nucené a rozhodně se nejedná o nostalgický výlet do předaleké galaxie, jak ostatně mnozí smýšlejí o celé nové trilogii, která právě završila svou cestu v kinech posledním filmem The Rise of Skywalker.
Postavy jsou sympatické. A to toho za epizodu nemusí ani tolik říct. Mandaloriana si lze lehce oblíbit po prvních minutách, Kuiil je ta správná vedlejší postava na správném místě, IG-11 přináší do universa nevšední uvažování droidů a třešničkou na dortu je Baby Yoda. Tajemná postava, o které nevíme vůbec nic, ale dokáže bavit každou epizodu a nejde ji nemilovat.
Nelze říci, že by se nějaká postava nepovedla. Což je už samo o sobě veliký úspěch. Když se podíváme právě na novou trilogii a třeba i prequely, vždy se tu najde někdo, koho fanoušci do morku kostí nenávidí (Jar Jar Binks a Rose Tico zdraví). Favreau a Filoni si ovšem s postavami poradili výborně. A možná i proto lze příběhu leccos odpustit, protože celý svět a postavy v něm jsou zpracované na jedničku.
Příběh je zcela jinou kapitolou. Neurazí, ale ani nenadchne. Prakticky hned po prvním díle lze tušit, kam celá zápletka spěje. A někdy je až moc jednoduché předvídat, co se stane v dalších pár minutách. Příběh by si zasloužil větší péči či nějaký zvrat, ale vše ostatní funguje na jedničku, takže vám ani určitá přímočarost epizod nebude až tolik vadit.
(Některé scény opravdu stály za to. Foto: Disney)
Je sice pravda, že v osmi dílech bylo hned několik epizodních, které na sebe nikterak nenavazují. Po zhlédnutí finále ale právě tyto na první pohled výplňové díly dostanou význam. Favreau a Filoni moc dobře věděli, co dělají. Někdy to i vypadá, jakoby četli fanouškům myšlenky a dávali jim přesně to, po čem tak dlouho toužili. Ne nadarmo je právě The Mandalorian tak oblíbeným seriálem.
Šlo si s něčím poradit lépe? Určitě ano. Tvůrci sice vymačkávají ze seriálového rozpočtu, co se jen dá, ale přeci jenom některé CGI záběry nebyly úplně dokonalé. Zatímco TIE stíhačky jsou stejně skvělé jako ve filmech, pohyb droida IG-11 v posledních dvou epizodách byl značně křečovitý a nepřirozený. Takové maličkosti se dají seriálu ale hravě odpustit.
Seriál někdy působí prázdným dojmem. Z filmů jsme zvyklí, že ulice měst jsou plné různých mimozemšťanů, tady v seriálu najdete i poloprázdnou kantýnu a nutno podotknout, že to působí trošku zvláštně. Právě ona prázdnota působila nejvíce rušivě a kazila dojem z celého seriálu. Početnější komparz by dodal seriálu šťávu a určitou uvěřitelnost celého světa, nicméně se dá pochopit, že mít k dispozici X různých kostýmů a masek je pro seriálové účely prakticky nemožné.
Co už se odpouští hůře, jsou někdy až amatérské výkony epizodních herců. Zvláště uprostřed sezóny je hned několik skřípavých momentů, kdy tyto výkony praští do očí snad každého diváka. A někdy se bohužel nedaří ani hercům již ostříleným. Párkrát jsme roli nevěřili ani Carlu Weathersovi (Greef Karga) či Gině Carano (Cara Dune). Zvlášť když je pak vidíte po boku vždy precizního a šarmantního Giancarla Esposita (Gideon).
(Baby Yoda si krade seriál pro sebe. Foto: Disney)
Ludwig Göransson připravil líbivý soundtrack a hned několik skladeb stojí za to. Nemůžeme se ale zbavit pocitu, že se někdy tvůrci měli opřít i o Williamsovu hudbu. Dělalo se to i v případě The Clone Wars či Rebels a fungovalo to skvěle. Zvláště u scén, kdy Baby Yoda používá Sílu, by se nějaký známý motiv hodil. Göransson si dal velkou práci, ale i on pracoval s omezenými zdroji.
Ne nadarmo se říká, že polovinu úspěchu filmu dělá hudba. A ta je v případě jakýchkoliv Star Wars vždy výrazná. The Mandalorian má ale bohužel celou řadu tichých scén, především těch povídacích, kdy v pozadí opravdu nic nehraje. A působí to zvláštně. Pokud jsme byli někdy na vážkách, zda jsme, či nejsme ve Star Wars světě, byly to právě tyto tiché scény, které snad do budoucna budou eliminovány.
Zhodnocení
The Mandalorian je rozhodně příjemným překvapením, které nás vrhne do známého světa a dává divákům přesně to, co od Star Wars očekávají. Plným počtem lze rozhodně ohodnotit všechny postavy, které se povedly. Příběh je určitě poutavý a drží diváka v napětí, i když trochu ví, kam bude směřovat. I tak se ovšem jedná o seriál, který má stále veliký potenciál.
Hodnocení: 80%
A mě se seriál líbil moc! Vůbec mi nevadilo, že to nebyl nějaký ultra propletený příběh plný zvratů, kde všechno souvisí se vším a epizodický charakter jednotlivých částí mi naopak vyhovoval. Nudné mi to nepřipadalo a že se tam málo mluvilo, mi taky nevadilo. Ale mě bavilo i Twin Peaks: Return ))
The Witcher – 95 % The Mandalorian – 75 %
I have spoken.
#24 Marwf: Je to lightsaber… jen trošku unikátní, ale lightsaber to je!
70–80% souhlasí, poslední díly byli super, první byli takové nemasné. Příběh celkem simple, ale aspoň byl konzistentní a „úplný“ že jo witchere, leč mám zaklínače rád, mandalorian mi přišel konzistentnější.
Někdy je v jednoduchostí síla, baby yoda je ukázkou jak dokáže mazlíček obohatit seriál. Podobně jako ve hře Fallen Order BD-1 byl taky cute. :)
Jen je docela smutné že seriály mnohdy nakopou zadnice filmům a není to jen mando . Altered Carbon hrál taky jinou ligu než třeba „legendární“ Blade Runner. Irčan zas nemůže jít proti Harlemu a Birminghamu. To jsem trošku odbočil. :D
lenze neodkazuje len na star wars sú tu odkazy aj na mlaďšieho brata Indiana Jonsa and the Last Crusade druhá epizoda, nemohol som sa zbavyť pocitu že tu v druhej epizóde Jawovia viac rozprávaju ako Mimoni z Fimov Despicable me a The Minions.
#22 MCRondra: ani lighsaber ani motorovka :)
https://starwars.fandom.com/wiki/Darksaber
a myslim, ze bude hrat jeste velkou roli. videl bych to na to, ze gideon bude chtit podvoleni Manda a on ho vyzve na souboj atd.
#27 Monkeyskunkvedle toho odpadu witcher, je toto zlatý seriál na konec roku: 9/10
Souhlasím i nesouhlasím… :) Jako vstup do hraných seriálů SW je laťka svinsky vysoko…
Celkově ta celá série?
Chtěl bych dát 100%, ale protože chci mít prostor na to říct na podzim: „Jo je to ještě lepší“ dám jen 90% :D
#24 MarwfKdyž člověk vidí tu shocktrooperku, tak už chápe,proč Henry Cavill začal před lety tak šíleně sypat.
Křečovitý pohyb u droida mi připadá naprosto přirozený. S hudbou nejsem spokojen. A ve filmmech a seriálech nemůžou být pořád zvraty, to tomu dodává (za mně) seriálu uvěřitelnost. Jinek některý scény jsou opravdu nabytý. Baby Yodu jsem si oblíbil. Za mně bych dal tak 85%
Ty výtky vůči prázdné kantýně a prázdným ulicím jsou dost WTF. Děj se odehrává na okrajových zapadlých planetách, kde by takřka nikdo dobrovolně žít nechtěl. Připadá mi přirozený, že po pádu Impéria a v tom chaosu, co nastal, se bytosti zkrátka rozprchli, jelikož nebyl důvod se nadále skrývat po takových zapadákovech pro „scum & villainy“. Každý fanda SW musí být u vytržení, že tu máme první hraný seriál. Vidět znovu to staré dobré univerzum. I když některé epizody byly epizodní až moc, tak se vždy našlo něco, co mě potěšilo a zápory smazalo. Například AT-ST.
Jinak v tý poslední epizodě mě to krapet zklamalo i s tím kanónem na návsi, s kterým je chtěli vystrašit. Nevím proč, ale připomnělo mi scénu z Indiana Jonese, kdy tam ten nacistický hotentot taky skládá něco strašně důležitýho na mučeníčko… a nakonec seskládá ramínko na hadry.
#16 garvon: Ale ten seriál je postaven na pomalé atmosféře (a jako celek ujde, aspoň podle mě). Nelze říct, že se tam přímo neděje (mluvit o chybě apod.). I když takhle, já to jako chybu nevidím, proto mne to zarazilo. Ale chápu, že na to lidé mohou mít jiný názor. K těm penězům: hodně jde na efekty a herce, takže nelze očekávat, že to bude mít rozpočet seriálu The Flash apod. A výsledná stopáž okolo 240 minut za 100–125 milionů dolarů od Disneyho je něco normálního. Jinak, pokud ti tam chyběl komparz a více kostýmů, tak to bude určitě z jiného důvodu než kvůli penězům. Nemyslím si, že Disney by na tomhle zrovna „šetřilo“.
#13 RiniX: Jasne. Ze serialu co jsem videl letos bych 80% a vic dal temhle serialum: The Loudest Voice, The Boys, Chernobyl, Catch-22, Warrior, Bodyguard, Bez vědomí, Good Omens.
Tady je asi hodne videt, co ruzny lidi povazuji na serialech za dulezity. Ja bych treba nemohl dat vysoky hodnoceni serialu, kterej ma epizody, kde se nic nedeje. Nejsem ochotnej prekousavat vyplnovaci pasaze jenom proto, ze ostatni jsou docela dobry. Bud je ten serial dobrej celej a nebo je celej spatnej a dal se na nej nedivam.
Taky mi prijde absurdni, jak se v tehle recenzi obhajuji problemy rozpoctem. Tenhle serial mel $15m na epizodu. To je prece strasne moc, obzvlast na tak kratky epizody. Vytvorit z tolika penez takovej vysledek jenom jeste vice dokazuje neschopnost tvurcu a jenom za to bych jim to hodnoceni srazil. Ze si za ty penize nemuzou dovolit komparz a vice kostymu je prece uplna blbost. Dobre serialy s nizsimi rozpocty takovy problemy vubec nemaj. Proboha, vzdyt zadnej ceskej film nikdy nestal zdaleka tolik penez jak jedna tahle uboha epizoda. Stejnej rozpocet na epizodu mela i 8. rada Game of Thrones. Kolik tam meli komparzu, jakou tam meli hudbu a kostymy? Jaky sakra omezeny zdroje?
#17 RiniX#13 RiniX: Za mě osobně nejvíc propracovaný seriál, který jsem zatím viděl, byl Breaking Bad, pokud bych tomu měl dát 100 %, tak Mandalorianovi bych musel dát tak 60 %, ale protože jsem v otázce Star Wars těžce zaujatý člověk, souhlasím s 80 %. Přičemž kdyby ty prachy místo osmi dílů, z nichž 4 měly stopáž animáku a víceméně nic se v nich nedělo (viz např. 2. epizoda) raději vrazili do 4 plnohodnotných hohdinových epizod se zaměřením na hlavní děj, klidně bych s ohledem na své zaujětí i těch 100 % dal.
Súhlas s recenziou. Je vidieť rozdiel, keď vec robia SW fans (aj keď pod Disneym) a bavia sa pri tom a korporátna feministická ochechuľa, ktorej primárnym úmyslom SW podojiť (a ako bonus tam pretláčať svoju agendu).
#12 garvon: A máš něco na porovnání? Abych se mohl podívat, čemu jsi dal 80%-100%.
#15 téčko171 #16 garvonOpravdu tohle nekdo povazuje za rozsahle a propracovane dilo? Ja si celou dobu rikal, ze to je nejmin rozsahlej a propracovanej serial co jsem kdy videl. Cely by se dal narvat do jednoho dilu, vzdyt se tam celou dobu nic zajimavy nedeje. Moc nechapu jak s tema vsema negativama co jsou v tehle recenzi vyjmenovany tomu muzete dat 80%. Vzdyt to jsou vsechno hrozne zasadni veci. Ja tomu davam 30%. Je to stejne spatny jako filmy a jeden z nejhorsich serialu, ktere jsou tuto sezonu videl.
#13 RiniXThe force is strong with this one!!!
s recenzí se vcelku dá souhlasit,jen co se zvratů týče či více zahuštěného děje,tak to bude vždy úkol filmů a seriál bude vhodným doplňkem. A pokud bude kvalita dál pokračovat v duchu Mandaloriana,tak hurá a máme se na co těšit.
#7 mmmm: No bude to znít překvapivě, ale seriál jsem viděl taky… a četl jsem každý článek tady… Upřímně nevím, ale já raději vidím chudší seriál, než ten ve kterém je až moc věcí. Když chci vidět to jak vypadá zbytečně moc efektů na obrazovce, tak stačí nová trilogie, možná proto je tak mizerná, že mají až moc peněz na film a taky to tak vypadá, že na všem plýtvají a úroveň se ztrácí… když je člověk omezen snaží se to udělat, tak nějak na úroveň, ať jsou všichni spokojeni, tak to vede k dalšímu úspěchu… Ale je to jenom můj názor.
Seriálu dávám 80%, ani o chlup víc, ani o chlup míň. Kdyby tam nebyl Baby Yoda, tak to bude jen 70%. Pořád mi to neštimuje s tím, že jedna epka prý stojí neuvěřitelných 15 megadoláčů. No to je kurva hodně velká hromada peněz, a dopadne to kvalitativně „jen“ takhle? Celé se to tváří hodně často vysloveně chudokrevně, jako kdyby to byl snad jen nějaký fanfilm. Primitivní zápletky, málo herců, atd.
#6 GrindyCZ25: No až na to, že Pedro v celý první sérii hrál všehovšudy asi 10 sekund (odhad), a to v epizodě, kdy si jako Mandalorian sundá přilbu, aby mu IG droid na hlavu nastříkal nějaké léčivo. Zbytek záběrů (v přilbě) logicky odehráli štafleři 3. až 4. kategorie za kus salámu.
#9 GrindyCZ25Jsem si vždycky říkal, proč je mi nehorázně sympatický Pedro Pascal, důvod je to, že má ve stejný den narozeniny jako já a jak jsem se dozvěděl, že bude hrát hlavní postavu v SW, tak jsem skákal radostí, hlavně jsem mu přál lepší osud než v GOT a myslím, že tady je to naprosto skvělé, celkově seriál je mega úžasný, mě se líbí to že je takový lehký není přeplácaný kravinami a samotný Mandalorian je v pohodě postava i lidi okolo, ale to CGI a herci vedlejších postav no… a samotný Gideon jako zaporák se mi líbí není nějak přeplácány a hlavně je sympatický, jinak narážky na ostatní věci v SW tam jsou skvěle ukázané, jinak jak je známo není to SW, kdyby se tam neobjevil světelný meč neboli dark saber, ale jsem rád, že se na něho myslelo, protože viz seriály sehrál svoji roli. Osobně dávám 95%.
#7 mmmmNenadchne ani neurazí. Za mě to není žádné extra dílo. Na můj vkus byl příběh hodně slabý a zbytečně tam bylo moc odchylek od hlavní dějové linky (klidně to mohli odvyprávět za 4–5 epizod). Navíc to na mě působilo celkově jako něco s hodně malým rozpočtem. Animace dobrý ale zbytek za mě ne. Opravdu mi nestačí malej zelenej prcek. 80% je max. Chápu že pro někoho to může být super v porovnání hlavně s novými star wars filmy. Tady bych to ovšem vyjádřil asi jako „mezi slepými i jednooký králem“. Každopádně když něco děláte a zapnete to na pozadí tak furt dobrý.
Za mě taky tka 80%… This is the way
80% je málo – I have spoken. 100% – This is the Way
Serial je dost dobry,no niektore zapletky mi prisli dost plytke,ako keby tomu nieco chybalo,ale asi by som to nevymyslel lepsie,no a i tak Mandalorian vedel prekvapit svojimi momentkami…
Ako ked Mando rozpraval v jazyku /dz/ javov a oni s neho robili srandu a on odpovedal a tomu to uz rozumiete? a pustil na nich plamenomet,no netrafil,hned javovia rozpravali inak.
Naprostý súhlas s recenziou, aj keď ja osobne by som dal o niečo vyššie hodnotenie, niekde na rozhraní medzi 85%-90%. Bezpochyby je seriál The Mandalorian jeden z najlepších počinov, ktorý nám preďaleká galaxia ponúkla. A dozaista ide aj o to nejlepšie, čo Disney doposiaľ vyprodukovalo, iba tento seriál zachraňuje Star Warsu ako takú reputáciu.