Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 5: The Return of the Mandalorian

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 5: The Return of the Mandalorian

30.1.2022 16:00


Přinášíme vám postřehy k seriálu The Mandalorian, teda vlastně k The Book of Boba Fett, i když tentokrát jsme se museli obejít bez našeho Daimya. Mando se vydá hledat informace, které by ho mohly dovést k jeho druhu. Ví, že jeho bývalí Mandaloriani z kultu stále někde jsou.


Návrat Mandaloriana

Dnešní postřehy se budou plně soustředit na Dina Djarina, který si nejen pro sebe ukradl celou epizodu, ale kolem něj se vše točilo a našeho Bobu Fetta jsme kromě rekapitulačních záběrů ani neviděli. Po konci druhé sezóny se Djarin stále živí jako námezdní lovec. Din disponuje ve svém bojovém arzenálu i Temným mečem, který tedy neodevzdal Bo-Katan Kryze, jak se někteří z nás mohli mylně domnívat. Jsme ale i tak zvědaví, jak a za jakých okolností se parta ze závěru druhé řady Mandaloriana rozešla (Bo-Katan musela mít hořko v puse, s Carou Dune jsme se rozloučili už navždy).

Djarin vyhledá Klatooiniana Kabu Baize. Toho může přivést svému klientovi živého či mrtvého. Aneb věta: mohu tě přivést za tepla, nebo tě mohu přivést za studena, je jedna z prvních vět, kterou jsme od Dina slyšeli v premiéře seriálu The Mandalorian. Kaba Baiz se pokouší s Djarinem vyjednávat. Tady krásně vidíme, jak je Djarin věrný svému zákazníkovi. Din má svůj vlastní kodex a nenechal by se přeplatit někým, kdo je zároveň jeho cílem. To nám ostatně bylo ukázáno již v předchozích dílech. Možná malinko škoda, že si Djarina nakonec nenajal Syndikát Pykeů. Námezdní lovec oddaný svému kodexu by musel pro Pyky bojovat a to i proti Fettovi. To by mnozí z nás chtěli vidět. O tuto dějovou linku se ale tvůrci (prozatím) připravili.

(Vrátil se. A to rovnou na celou epizodu. Foto: Disney)

Temný meč

Historii Temného meče jsme rozebírali již několikrát u Mandaloriana, rychlé shrnutí ale snad nikomu nebude vadit i tady. Temný meč je prastarou zbraní, kterou vyrobil její nositel Tarre Vizsla, vůbec první Mandalorian, který byl přijat do řádu Jediů. Když Tarre zemřel, tato nevšední a elegantní zbraň, jejíž jílec je taktéž vyroben z beskaru, byla uchována v Chrámu Jediů. Rodinní příslušníci rodu Vizsla se ale do Chrámu vydali a zbraň nepozorovaně ukradli. Ta se následně u Vizslů předávala z generaci na generaci.

s Temným mečem je ale spojena i zajímavá legenda. Ten, kdo jím vládne, má nárok na planetu Mandalore. Jelikož zbraň byla dlouhá léta pouze předávána u rodu Vizsla, vedení Mandaloru tuto legendu zcela logicky ignorovalo. Během Klonových válek Mandaloru panovala vévodkyně Satine Kryze, sestra Bo-Katan Kryze. Po smrti vévodkyně se k moci dostane bývalý sithský lord Maul. Jeho rukou zemře jak Satine, tak i přímý pokračovatel linie Vizsů – Pre Vizsla, aktuální majitel Temného meče. Maul Vizslu navíc porazí přímo v boji, a tak splní všechny předpoklady, aby planetě mohl vládnout dle prastaré legendy právě on.

(Meč Manda neposlouchá stejně jako Voldemorta Bezová hůlka. Náhoda? Foto: Disney+)

Ani jeho vláda ale netrvá moc dlouho. O pár dní později je Maul poražen opět v boji svým bývalým mistrem Darth Sidiousem. Ten ho sice na chvíli uvězní v separatistickém vězení, ale Maul s pomocí Umrlčí hlídky uprchne a znovuzíská Temný meč. V souboji ale s Palpatinem právoplatně prohrál, tudíž nárok, jak jsme se ostatně dozvěděli z naší epizody, na Mandalore nemá (teď můžeme začít spekulovat, zda po vyhraném souboji má vládnout planetě sám Palpatine, ale o tom si povíme zase někdy jindy). I to je jeden z důvodů, proč Maul Temný meč po svém útěku z žaláře tolik nepoužíval a vrátil se ke své staré klasice – světelnému meči skládajícím se ze dvou čepelí. Maul i tak Temný meč vlastní i po konci Klonových válek, stejně po většinu času během vlády Galaktického Impéria.

Před začátkem Občanské války Maulovi ukradne meč Sabine Wren, která ho následně předá Bo-Katan Kryze. Ta meč získává bez boje, čímž na Mandalore přivolá ohromnou zkázu. I když má Bo všechny předpoklady a vlastně i rodinné právo vládnout svému lidu, nenaplňuje slova legendy. Mandalore je záhy zdecimován imperiálními silami za asistence TIE bombardérů, Probe droidů a bezpečnostních droidů řady KX (Na K2-SO z Rogue One si určitě většina z vás vzpomíná). Jen málokdo přežil tuto Velkou čistku. Pár šťastlivců, kteří se například nacházeli a úspěšně schovávali na měsíci Concordie, se ale přeci jen zachránilo. Impérium zřejmě Mandaloriany vidělo jako hrozbu, kterou je nutné co nejrychleji eliminovat.

Po smrti vévodkyně Satine a Pre Vizsly nepotkalo Mandalore nic dobrého. Můžeme za to vinit Impérium, nicméně na legendu o Temném meči nesmíme zapomínat. Dá se říci, že po souboji Maula a Sidiouse mečem nikdy nevládl někdo, kdo by měl na planetu právoplatný nárok . Maul prohrál a následně meč (střídavě) využíval, Sabine meč ukradla a Bo-Katan byl darován. Až Gideon, který v souboji porazil Bo-Katan, získal meč legitimně. A toho zase porazil Din Djarin. Můžeme tak doufat, že Mandalore čekají lepší časy.

(Škoda kopí, nemyslíte? Foto: Disney+)

Návrat Zbrojařky a Paze Vizsly

Mando najde zbytek svého mandalorianského kultu na prstencové planetě Glavis. Na Zbrojařku a Paze Vizslu si můžeme pamatovat z první řady Mandaloriana. Zbrojařka tak přežila útok přesily stormtrooperů ze závěru první řady. Jedná se tak o dva poslední Mandaloriany, kteří ctí staré tradice svého lidu. Bo-Katan Kryze tento kult v minulosti označila za náboženské fanatiky, kteří se drží starých zásad, které již dnes nikoho nezajímají. Něco na jejích slovech určitě je, ale legenda o Temném meči není smyšlená a neměla by být ignorována.

Jelikož si náš Din Djarin sundal helmu před Migsem Mayfeldem, již není právoplatný Mandalorian. Ještě se ale dá z celé situace vybruslit, pakliže se Din vydá do živých vod pod doly na planetě Mandalore. Tam zřejmě povedou Dinovy další kroky ve třetí řadě (aneb další dílčí úkol jak z herního seriálu). Jakmile se stane znovu Mandalorianem, Dina s tváří Pedro Pascala zřejmě už nikdy neuvidíme. A pod maskou se tak může vždy skrývat prakticky jakýkoliv herec.

Zbrojařka se taktéž zmíní, že právoplatný vůdce Mandaloru může jezdit na Mythosaurovi, což je bájné stvoření z Mandaloru. Pakliže legenda bude naplněna, Din může jezdit na svém Mythosaurovi a Boba Fett na Rancorovi. Tím snad skončí všechny výsměchy nepovedenému projektu The Star Wars Holiday Special, kde Boba Fett mimo jiné taktéž jezdil na obřím dinosaurovi. Hrané seriály na tento vánoční speciál již několikrát odkazovaly.

(Došlo i na staré známé z Nevarra. Foto: Disney)

Galaktická hromadná doprava

Jelikož Din Djarin aktuálně nemá svou vlastní loď, je nucen po galaxii cestovat hromadnou dopravou. To je něco, na co moc nejsme u Star Wars zvyklí. Nesmíme ale zapomínat, že ve filmech sledujeme velké příběhy těch nejdůležitějších postav. A ty mají většinou své vlastní lodě. Drtivá většina osob v galaxii ji ale nemá. Někteří se ze své domovské planety ani nedostanou, což je příklad Peli Motto, zručné mechaničky z Tatooinu.

Když Djarin odevzdává zbraně vítacímu droidovi, jedná se droida série RX. Na ty mohou být fanoušci zvyklí nejen ze seriálu Star Wars: Rebels, ale i třeba ze zábavných Disney parků. Cestou na Tatoooine se nestane nic dramatického. Djarin si ještě prohlíží balíček pro Grogu, který mu hodlá předat co nejdříve to bude možné. Zabalený dárek, ve kterém je nejspíše vyroben řetízkový náramek z beskaru z čerstvě roztaveného hrotu kopí, je svázán do podobizny hlavy Baby Yody. Při scéně hraje stejná hudba z epizody The Jedi, když bylo vůbec poprvé odhaleno pravé jméno sirotka.

(Cesta galaktickou hromadnou dopravou je pro někoho utrpení. Foto: Disney+)

Návrat na Tatooine

Následně Din doráží na naší oblíbenou planetu Tatooine, která je opět plná easter-eggů a fanservis na nás dýchá z každé scény. Peli Motto se již na kratičký okamžik mihla v epizodě The Streets of Mos Espa, teď jsme si ji užili o mnoho více. Stále je obklopena několika svými DUM-droidy, nechybí ani R5-D4 poprvé představený v Epizodě IV, kde se málem stal majetkem Owena Larse a Luka Skywalkera. V epizodě jsme se taktéž dočkali maličkého droida BD třídy.

V minulých postřezích jsme hledali skryté odkazy na hru Star Wars: Jedi Fallen Order. Nyní je téměř jasné, že Jon Favreau rád odkazuje i na tuto povedou hru. Zatímco minule to byla promítaná mapa Jabbova paláce, která připomínala mapy z her, nyní je to BD droid. V tuto chvíli nemůžeme říci, zda se jedná o BD-1, věrného přítele Cala Kestise. I tento droid měl porouchanou nohu stejně jako BD-1, což je jeden z dalších odkazů na tuto hru z roku 2019.

(Peli začíná být stálicí hraných seriálů. Foto: Disney+)

Stíhačka N-1

Největší pozornost na sebe ale bezesporu upoutala stíhačka N-1 známá z prequelových dílů. Tuto starou vykopávku z Naboo ale Peli řádně vylepší, podle jejích slov bude stíhačka rychlejší než Fathier. Fathiery si můžete pamatovat z nepříliš proslulé scény z Epizody VIII, kdy se na nich prohání Finn a Rose po Canto Bight. Vylepšená N-1 nebude potřebovat ani prstenec pro vstup do hyperprostoru, těchto prstenců jsme si dosyta užili v Epizodě II a III.

Ještě před prvním vzletem Jawy Mandovi přinesou kryogenní posilovač hustoty spalování. Přesně tento posilovač zachránil život Hanu Solovi v drtiči odpadků v Epizodě IV. Din se vydává na zkušební jízdu a samozřejmě zavítá do Beggarského kaňonu, kde před více než jednačtyřiceti lety probíhal závod kluzáků z Epizody I. Letěl tudy Anakin Skywalker na svém podomácky vyrobeném kluzáku a nyní tu prolétá i Din Djarin. Mimochodem i jeho stíhačka je podomácku vyrobená (či modifikovaná), takže určité pojítko Dina se Skywalkerem tu je. Cestou kaňonem Din narazí na spícího Womprata, po kterých zase střílel Luke, když chtěl zabít čas.

(Mando má novou stíhačku. Foto: Disney+)

Piloti z Nové Republiky

Nad Tatooinem se Djarin setká s hlídkou Nové Republiky. Opět narážíme na Carsona Tevu, který Djarina zachránil na Maldo Kreis před ledovými pavouky, posléze ještě verboval do svých řad Caru Dune. Všichni ale víme, že tato dějová linka zůstane nedovyprávěna. Caru Dune a hlavně herečku Ginu Carano kvůli jejím společenským názorům neshodujícím se s koncepcí studia Disney již neuvidíme. Druhým republikovým pilotem je nováček Reed, kterého si zahrál mladý herec Max Lloyd Jones. Ten sloužil jako šablona Luka Skywalkera při natáčení závěrečné scény druhé řady Mandaloriana.

A je náhodou, že si Max Lloyd Jones zahrál vedlejší postavu zrovna v této epizodě? Určitě ne. Djarin sám v závěru epizody naznačí, že chce navštívit svého malého přítele. Boba se tak minimálně jednu epizodu bude muset obejít bez pomoci Djarina. Něco nám říká, že v dalším díle opět Boba nebude a my se plně budeme soustředit na Dinovu dějovou linku. Ten nejspíše vyrazí za Lukem, od kterého by se mohl naučit pár nových chvatů s Temným mečem. Ostatně zatím mu to moc nejde. A právě Skywalkera by si opět ztvárnil zmíněný Jones, kterého Favreau využil do malé role právě v této epizodě. Snad jen ten deepfake bude o něco lepší, experty na to už studio má.

(A čekalo nás i malé lákadlo na snad nezrušený seriál Rangers of the New Republic. Foto: Disney+)

Postřehy k epizodě Chapter 1: Stranger in a Strange Land
Postřehy k epizodě Chapter 2: The Tribes of Tatooine
Postřehy k epizodě Chapter 3: The Streets of Mos Espa
Postřehy k epizodě Chapter 4: The Gathering Storm

Jelikož je toho vždy mnoho, mohli jsme něco přehlédnout, určitě nám v komentářích napište, čeho zajímavého jste si všimli vy.


Jít na The Book of Boba Fett | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!