Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 4: The Gathering Storm

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 4: The Gathering Storm

22.1.2022 16:49


Ticho před bouří. Boba verbuje do svých řad nové posily. Jelikož Jabbova pokladnička je stále plná, bude si moci dovolit i ty nejlepší a nejdražší námezdní lovce. Flashbacky zakončujeme velkolepě a dozvídáme se, co Fett dalšího podnikl během své cesty po Tatooinu.


Skok v čase

Flashbacky se doposud odehrávaly během Epizody VI nebo bezprostředně po ní. Nyní se v čase posouváme, což může být malinko matoucí a ne úplně žádoucí. Boba v minulé epizodě zůstal naprosto sám a stal se z něj pouštní tulák, kterého doprovází pouze bantha. Flashbacky tak dohnaly minimálně první řadu seriálu The Mandalorian, takže jsme se srovnali s časovou osou obou seriálů. Flashbacky a vlastně i náš současný děj se odehrává pět let po pádu Galaktického Impéria, jednotlivé vzpomínkové sekvence od těch současných dělí zřejmě jen pár měsíců.

Pět let se Boba potácel po poušti sám a opuštěn. Během těch pěti let (zřejmě) nepodnikl nic velkého – nepokusil se převzít Bib Fortunovo místo, neukradl si zpět svou loď a ani se nepokusil vlivným lidem v galaxii vysvětlit, že Boba Fett není mrtvý. Reputace je většinou vše, co námezdní lovec na kriminálním trhu nabízí a podle toho je také odměňován. Nějak nám k Bobovi nesedí, že by se vzdal všeho, co doposud znal. A to náhle ze dne na den. Naštěstí epizoda vše vysvětlila o malinko později, k čemuž se za chvíli dostaneme.

A dělo se během těch pěti let na Tatooinu něco zajímavého? Třeba se Fett netoulal po pískách sám, to bychom se ale museli dočkat v příštích dílech flashbacku ve flashbacku. Nesmíme zapomínat, že stále máme slíbené flashbacky z původní trilogie, v minulosti se šuškalo především o vzpomínkách blízké k Epizodě V. Snad se již brzy dozvíme, zda se jednalo o nepřesné informace informátorů točících se kolem natáčení, nebo nakonec se zvěsti potvrdí a na každém šprochu bude opět pravdy trochu.

(Byli jsme ochuzeni o pětiletou Bobovu pouť pouští s věrným banthou. Foto: Disney+)

Cyberpunk se opět vrací

Čtvrtá epizoda nám ale dozajista nabídla poslední vzpomínkovou sekvenci, kterou si je nucen Boba přetrpět, aby se plně uzdravil. A nyní již do bacta tanku chodit nemusí. Ve flashbacku vidíme, jak Boba sleduje záblesk světla v potemnělé poušti a vůbec poprvé v našem seriálu zahraje hudba ze seriálu The Mandalorian, která nám leccos napovídá, co se bude dít dál. Následuje scéna, kterou jsme již zčásti viděli před více než dvěma lety. Fett nalezne polomrtvou Fennec Shand. Že ji nalezne Boba Fett, se ostatně diskutovalo již po odvysílání epizody The Gunslinger.

Boba donese Fennec nedaleko Mos Eisley k jednomu rozparovačovi, který dá Fennec do kupy. Jon Favreau a Dave Filoni zřejmě v minulém roce jako většina z nás podlehli hernímu šílenství a zahráli si Cyberpunk 2077. Po pouličním gangu vedeném Skadem, kteří (možná úplnou náhodou) vypadají jako vylepšení lidé s tím nejmodernějším kyberwarem právě z této hry, jsme se dočkali nyní i rozparovačů, kteří mimo jiné kyberware instalují. A dávají do pořádku ty, co utrpěli velká zranění. O tom by mohl vyprávět jak hlavní hrdina hry V, tak i Fennec Shand. Jejich životní cesta je alespoň v tomto ohledu obdobná.

(Toto je Cyberpunk 2077 jak vyšitý. Foto: Disney+)

Fennec v týmu

Když se Fennec druhého dne probudí, Fett ji dává na povzbuzení černý meloun. Ten jsme viděli i v prvních dílech našeho seriálu. Černý meloun v sobě obsahuje buď vodu či určitý druh mléka. V každém případě se ho hodí mít u sebe na dlouhých cestách pouští, neboť přirozeně potlačuje dehydrataci. Fett v následném rozhovoru Fennec prozradí, že již nechce být námezdním lovcem, ale naopak stojí o to stát se hlavou rodiny.

Fennec za záchranu jejího života Bobovi přislíbí, že mu pomůže ze spárů jeho bývalého zaměstnavatele (nebo spíše sluhy) ukořistit zpět jeho loď – Firespray, což je oficiální název typu lodi, jméno lodi nicméně stále zůstává stejné (Slave I), jak jsme ostatně zvyklí z her, knih a komiksů. Shand posléze vysílá průzkumnou sondu do Jabbova paláce. Ta nám dává vzpomenout na sondu Darth Maula z Epizody I. Sonda následně Fettovi promítne svou cestu palácem v pěkném, modrobílém hologramu. Na obdobné mapy jsme byli zvyklí ze hry Star Wars: Jedi Fallen Order, kde jsme procházeli s Calem Kestisem jednu lokaci za druhou.

(Fennec se konečně osvědčuje. Je dobrá v plánování a i v koncovce. Foto: Disney+)

Znovuzískání lodi

Boba a Fennec se vydávají do bývalého Jabbova paláce, kde se proderou kuchyní, kde nečekaně narazí na problémy s LEP droidem, který v paláci chytá mimo jiné i zatoulané krysy. LEP droidy si můžeme pamatovat již z animovaného seriálu Star Wars: The Clone Wars. Poprvé jsme je mohli zaregistrovat v epizodě Blue Shadow Virus. LEP droid, kterého Boba ušetří, je zřejmě ten samý droid, co mu slouží i v paláci za jeho vlády. Toho totiž můžeme vidět o několik scén později i v ději ze současnosti.

Po sejmutí pár Nikto pirátů a Gamorreanů sloužících pod lordem Fortunou Boba znovuzískává svou dlouho neviděnou loď, na kterých se pět let prášilo v hangáru Fortuny. Proč Bib loď nevyužíval, zůstává záhadou. Hned ale po jejím ukořistění Boba Fennec zdůrazní, že veškeré opravy Slave I si udělá sám. Jeho loď je bezesporu jedinečná a každý znalý lotr v galaxii ví, že patří Bobu Fettovi. Zdá se, že Fett nestojí o pozornost a nechce, aby se lidé dozvěděli, že je stále naživu. Alespoň ne do té doby, dokud nebude mít zpět svou zbroj a nebude v plné polní.

(Čtyři epizody jsme čekali, než Boba opět usedne do Slave I. Foto: Disney+)

Zpět k Sarlaccovi

Když Fett unikl ze Sarlacca, nepamatoval si, že zbroj měl stále na sobě. Zřejmě za to mohla dehydratace a málo kyslíku. Boba tak zcela zapomněl, že ho o zbroj připravil roj Jawů, kteří projížděli kolem propasti mocného Sarlacca. Fett je přesvědčen, že zbroj se stále nachází v trávící soustavě Sarlacca. Jelikož se jedná o beskar, což je nyní konečně po všech různých dohadech potvrzeno, tak nemohla být zničena Sarlaccovým trávícím systémem. Jenže zbroj, jak ostatně my diváci víme, tam pochopitelně není.

Přicházíme tedy o část známou ze seriálu The Mandalorian, kdy Fett získává zpět svou zbroj od jiného námezdního lovce Dina Djarina. Pokud tu mámě nějaké diváky, kteří se dostali k tomuto seriálu a naopak Mandaloriana nesledují, alespoň si pusťte epizodu The Tragedy nebo si v rychlosti přečtěte naše postřehy. Právě v tomto díle jsme se dočkali velkého Bobova návratu a zjistili jsme, jak se Boba po pěti letech blouznění dostal zpět ke své ikonické zbroji.

V poslední části flashbacku ještě vidíme, jak bývalý námezdní lovec srovná skóre nejen s Nikto piráty, které naprosto zdecimuje palebnou silou lodi Slave I, ale taktéž nadobro skoncuje se Sarlaccem. Ten pozná chuť neuvěřitelně silné seismické nálože vydávající ten nejpodivnější a nejoriginálnější zvuk bombových zbraní, jaké jsme kdy ve Star Wars slyšeli. A Sarlacc, který v pískách Tatooinu mohl žít a trávit své oběti klidně dalších tisíc let, definitivně umírá.

(Tam by asi nechtěl spadnout nikdo z nás. Foto: Disney+)

Vítej v týmu, Black Krrsantane

A konečně se dostáváme do současnosti. Ve Svatyni se nalévá Black Krrsantan, který zřejmě stále nemůže pochopit, že ho Dvojčata propustila ze svých služeb. V kantýně vidí taktéž pár Trandoshanů. A jak jsme naznačovali již několikrát v minulých a předminulých postřezích, Trandoshani nemají rádi Wookiee. Konflikt těchto ras je pochopitelně oboustranný. Má to jednoduchý důvod. Trandoshani několikrát v minulosti zotročovali Wookiee a následně je prodávali za největší cenu.

Black Krrsantan plný emocí se vrhne proti Trandoshanům a vyvolá rvačku. I když se Garsa Fwip snaží mohutného Wookiee uklidnit a nechává ho vzpomenout na jeho slavná léta, kdy soupeřil v arénách jako gladiátor, řeč stejně nepřináší své ovoce. Black Krrsantan urve jednomu z Trandoshanů ruku, což je typické chování Wookieů, když je někdo či něco naštve. I všemi známý Chewbacca s tím má zkušenosti. Například ve vymazané scéně z Epizody VII – tam o ruku připravil Unkara Plutta, který de facto zotročoval Rey, což se pochopitelně Chewbaccovi vůbec nelíbilo.

Black Krrsantan se následně na žádost Boby Fetta přidává k jeho týmu, takže jeho účast a využití v seriálu do dalších dílů je snad jasné. Pokud smutníte nad utrhnutou rukou neznámého Trandoshana, nemusíte zoufat. Trandoshani jsou jako ještěři a paže jim dorůstají. Takové štěstí bohužel již neměl zmíněný Unkar Plutt, ale když víme, že ve Star Wars existují rozparovači, asi nebude problém si zakoupit nějakou mechanickou končetinu.

(O tomhle námezdním lovci ještě uslyšíme. Foto: Disney+)

Naverbování ostatních rodin

Boba se sejde se zástupci města Mos Espy, kdy postupně potkává ty nejvyšší představitele Klatooinianů, Trandoshanů a Aqualishanů, kteří ovládají město, jak ostatně víme z minulé epizody od lstivého prodejce vody Lortha Peela. Fett rodinám zdůrazní, že nemá zájem o jejich území. Nechce si ho nárokovat. Pouze je chce naverbovat do svých řad a využít sílu těchto tří silných rodů v boji proti Syndikátu Pyků. Pakliže se ovšem nepřidají, nic se neděje. Fett vyhraje dle jeho slov válku s Pyky i tak. Jediné, co po rodinách žádá, je jejich neutralita v případné válce.

Tady konečně vidíme, jak velkým vývojem si Boba prošel od pádu do Sarlaccovy propasti přes navázání nečekaného spojenectví s Tuskeny, kterého ho navždy změnilo a dle jeho vlastních slov posílilo. Fett vidí za roh a ví, že svaly již vše nevyřeší. Je zapotřebí mozek, jak v epizodě několikrát zmíní, což on rozhodně má. V samotném závěru epizody Fennec zmíní, že Jabbova pokladnička je stále plná blyštivých kreditů, takže Fett si může dovolit najmout armádu či ty nejlepší námezdní lovce na trhu. Podruhé v epizodě zazní hudba Ludwiga Göranssona ze seriálu The Mandalorian. A v příštím díle se bezesporu můžeme těšit na Dina Djarina, který vypomůže Bobovi porazit Syndikát Pykeů.

(Válka se blíží. Je načase jednat, ale i manipulovat aneb Game of Thrones ve Star Wars. Foto: Disney+)

Objeví se někdo další?

Boba Fett, Fennec Shand, Black Krrsantan a Din Djarin. Zdá se, že Favreau dává dohromady další Sebevražedný oddíl. Jenže co Syndikát Pykeů? I ti mohou mít ve svých řadách nějakého známého námezdního lovce. A bylo by skvělé, kdyby se Boba utkal s některým ze svých starých (ne)přátel. Těch jmen, co nás napadají, je hned několik – Dengar, Bossk či Cad Bane. Z těchto tří jmenovaných by největší smysl dával právě Bossk.

Ten Bobu de facto vychovával a působil v minulosti jako jeho mentor. Bossk má navíc zajímavou minulost i s Black Krrsantanem a bylo by škoda nevyužít případně dalšího souboje mezi Trandoshanem a Wookieem. Kromě námezdních lovců ale stále očekáváme Qi'ru a její Crimson Dawn. No a v neposlední řadě i Chewbaccu a Hana Sola. Boj o Tatooine začíná a o tento kus bezcenné skály se určitě utká mnoho známých postav.

(Boba ví, koho přivolá na pomoc. Foto: Disney+)

Postřehy k epizodě Chapter 1: Stranger in a Strange Land
Postřehy k epizodě Chapter 2: The Tribes of Tatooine
Postřehy k epizodě Chapter 3: The Streets of Mos Espa

Jelikož je toho vždy mnoho, mohli jsme něco přehlédnout, určitě nám v komentářích napište, čeho zajímavého jste si všimli vy.


Jít na The Book of Boba Fett | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!