Recenze filmu Black Widow

Recenze filmu Black Widow

8.8.2021 16:20


S recenzí jsme si dávali pěkně na čas. Pevně věříme, že už všichni měli čas zajít do kina nebo si film obstarat nějak jinak, takže můžeme snímek rozebrat pěkně bez servítek a i se spoilery. V komentářích nám určitě dejte vědět, jak celý film hodnotíte vy. Jsme zvědaví.


Snímek Black Widow měl opravdu kostrbatou cestu na plátna kin a to nejen kvůli pandemii. Všichni asi tak nějak cítí, že film měl přijít o pár let dříve a prakticky zasazení do minulosti tento fakt pouze podporuje. Dělat film o postavě, která je již mrtvá, je samozřejmě vždy ošemetné téma a film může působit zkrátka navíc.

A ať už vám Kevin Feige či kdokoliv jiný v médiích namlouvá něco jiného, nakonec obavy byly naprosto opodstatněné. Film nejen působí navíc, ale je navíc. Dějově a vlastně i koncepčně patří ještě do třetí fáze MCU, takže jako první výkop fáze následující je i toto označení naprosto vedle. Zkrátka to vypadá tak, že studio a Scarlett Johansson plánovali film tak dlouho, že postava mezitím stačila v sérii zemřít a následně se s tím už nic dělat nedalo.

(Ne, Taskmaster není hlavní záporák, pouze hloupý poskok. Foto: Disney)

Na prequelových filmech není absolutně nic špatného, protože vám pomohou dovysvětlit určité události, které se staly před hlavním filmem. Co si ale budeme povídat. Film se odehrává po snímku Civil War, což byl první film třetí fáze. A vracet se k k filmu a příběhu z roku 2016, kdy Kapitán Amerika je na útěku (kdy jeho příběh byl už hezky ukončen) a Falcon taktéž (a teď už něj máme Kapitána Ameriku) je nejen matoucí, ale svým způsobem naprosto zbytečné, protože s ostatními postavami jsme zkrátka někde jinde.

Film by působil mnohem lépe, kdyby vyšel před třemi čtyřmi lety a troufáme si tvrdit, že by to bylo vidět i na celkovém hodnocení filmu. Teď se ale nemůžeme zbavit pocitu, že i toto byl jen takový výstupní dárek pro Scarlett Johansson za celou její dosavadní práci na MCU. A i to neskončilo úplně šťastně, pokud jste zaregistrovali herečky nespokojenost za zřejmé porušení smlouvy mezi ní a studiem.

Obecně by filmu spíše slušela minisérie na Disney+, kde se nekladou tak velké nároky. A dokonce by možná bylo ještě lepší, kdyby Jeremy Renner dostal svůj vlastní film s Hawkeyem a Johansson pouze seriál. Zatímco Hawkeye má stále jako živá postava v MCU přítomnosti co nabídnout, Johansson dovyprávěla zbytky příběhu, které jsme stejně věděli, tušili či si nějak mohli sami domyslet

(Hlavní postavy jsou sympatické včetně Meliny Vostokoff. Foto: Disney)

Svým způsobem tak film nepřinesl naprosto nic nového a nijak svět MCU neobohatil. Můžeme tak maximálně být vděční za úžasnou Florence Pugh a vždy skvělého Davida Harboura, kteří by se mohli v dalších projektech objevovat častěji. Jinak jsme tu měli opět předvídatelnou dějovou linku, která snad všem byla jasná už při oznámení filmu, opět poměrně nezajímavého záporáka a ještě k tomu trochu zprzněného Taskmastera, od kterého tak trochu všichni čekali asi něco víc.

Na druhou stranu jsme malinko zaujatí, protože již máme za sebou přes dvacet filmů z tohoto universa, v těch nových hledáme přidanou hodnotu, toužíme po propojení a návaznosti na ostatní projekty. Je nutné se ale na Black Widow podívat i očima nového diváka (kterých v čase bude stále přibývat), kteří ještě nemají zkušenosti s tolika MCU filmy. V tomto případě film funguje, pobaví a zřejmě splní očekávání klasického blockbusteru.

MCU filmů bude jen přibývat. Pokud bude někdo nový chtít nastoupit na tento rozjetý vlak, asi dokážeme pochopit, že nebude chtít zpětně zhlédnout desítky filmů a seriálů, takže hodnocení by se mělo odvíjet i od toho, zda lze si film užít jako jednorázovou chuťovku. A v tomto případě je nakonec odpověď kladná, proto ve finále tak mírné procentuální hodnocení k jinak poměrně ráznému textu.

Hodnocení: 70%

P.S.: Všechny řeči před filmem, že film se otře o kauzy MeToo a je poctou feminismu nakonec byly trochu navíc a zbytečné. Neměli jsme pocit, že by film v něčem tlačil na pilu. Byl zkrátka naprosto přirozený a žádná společenská témata neprotěžoval. Pokud to tedy byl důvod, že jste do kina nevyrazili, nemusíte se bát a rychle to napravte.


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!