Recenze filmu Eternals

Recenze filmu Eternals

2.12.2021 17:17


Snad i v těchto nelehkých časech si všichni udělali čas, aby se dostali do kin a podívali se na film Eternals. Film rozhodně stojí za návštěvu a pokud ještě váháte, rozhodně do kin zajděte. Taktéž se podívejte na naší recenzi, která obsahuje vše, proč byste film neměli vynechat.


Jak už bylo ostatně řečeno z prvních postřehů, film Eternals je zcela jiným přírůstkem do MCU rodiny a odlišuje se od ostatních filmů ze série. Nicméně něco nového neznamená automaticky něco špatného, jak si mozí stále mylně myslí. Zatímco novináři ze zámoří především film zdecimovali, tak fanouškům se obecně film líbí. A dnes si rozebereme, jak se na film díváme my.

Na první dobrou film nevypadá jako klasický MCU snímek, což vůbec není na škodu. Ať už je to styl vyprávění, hudba, jednotlivé záběry a průlety nad lokacemi – vše působí zkrátka jinak a zde se krásně rýsuje rukopis režisérky Chloé Zhao, která zřejmě dostala maximálně volnou ruku. Možná až ve finále zbyteční Devianti nám připomínají, že se jedná o komiksový snímek jako takový. Pozorní diváci ovšem vědí, že ti nehrají ve filmu hlavní roli a zřejmě by se film dokázal i bez nich zcela obejít.

Co je velkým plus, tak rozmanité herecké obsazení. Veškeří herci byli vybráni s patřičnou péčí a zdálo se nám, že i herecké výkony byly zde o chlup lepší, než jsme u klasického blockbusteru zvyklí. Herci zvládali i pasáže, kde vůbec nemluvili, emoce jim čířili z obličejů. Zvlášť Richard Madden byl v těchto scénách naprosto dokonalý, nicméně dobrou práci odvedli i jeho kolegové. Jelikož nikdo z hlavních herců nepředvedl vyloženě slabší výkon, pochválit lze opravdu všechny.

(Postavy už máme vytvořené, nezapomeňte je ohodnotit. Foto: Disney)

I když ve filmu poznáváme deset nových postav, všichni se nám dostatečně představí. Téměř každá postava má svůj menší příběh v celém filmu a dočkáme se i jejich flashbacků. Možná dvě tři postavy přišly malinko s prázdnou, nicméně v tak rozsáhlém filmu o tolika postavách to vůbec nevadí. Během dvou hodin a půl je tak jednoduché postavy rozlišovat, znát jejich jména a něco o nich vědět. Když to srovnáme třeba s Hobitem a trpaslíky, kteří se nám pletli až do konce trilogie, tak je to zcela neporovnatelné.

Stylem vyprávění je film taktéž něčím jedinečný. Nemáme tu klasického záporáka, kterého je nutné porazit. Spíše tu máme tým, který na Zem přišel z určitého důvodu. Tento úkol byl zčásti splněn a nyní se čeká na návrat domů, který možná už nikdy nepřijde. Celý příběh je o interakci jednotlivých členů týmu, kteří zkrátka hledají své místo ve světě už i v tak ztracené společnosti, a zároveň hledají svůj skutečný úděl, proč byli posláni na Zem.

Závěrečná čtvrtina a zvrat v ději je rozhodně povedený. Pozorní fanoušci samozřejmě něco takového mohli tušit, nicméně troufneme si hádat, že pro většinu z nich se i tak jednalo o hezký, nenásilný a naprosto vhodný zvrat v ději. Ramin Djawadi připravil líbivý soundtrack a těch odkazů (nejen v jeho skladbách, ale v celém filmu) je na Game of Thrones opravdu hodně.

(O vtipné scény se staral především Kumail Nanjiani. Foto: Disney)

Už jen to, když Richard Madden či Kit Harington říkají postavě Sersi (což se v originále vyslovuje jako Cersei), že jí milují, tak to muselo vykouzlit všem fanouškům Her o trůny úsměv na tváři. Znovu bylo zbytečné podléhat jakékoliv mediální masírce, že ve filmu bude hodně sexu, bude se soustředit na diverzitu a upřednostňovat menšiny.

Nic z toho ve filmu není v takové míře, že by to působilo rušivým dojmem. Ano, máme tady jednu zcela nevinnou sexuální scénu a ano, máme tu jednoho gaye, naprosto sympatického týpka žijícího v poklidu se svou rodinou. Na celkový výsledek filmu ale tyto drobnosti nemají žádný dopad a jsou nám představovány v minimální a zcela stravitelné míře. Haló, které se kvůli tomu dělalo před filmem, bylo zcela zbytečné. Kevin Feige zřejmě stále ví, co dělá. A pochopitelně nějak musí reagovat na společenský tlak, ale rozhodně ne v takové míře, aby to zásadně ovlivnilo či narušilo výsledný film.

Co tedy říci závěrem? Eternals je doslova boží film, který se vymyká od všeho, co jsme kdy v MCU viděli. Je originální, má výbornou zápletku a představuje zajímavé postavy. Celý děj je nám nabízen průřezy ze současnosti a z minulosti a skvěle snímek dávkuje napětí a připravuje nás na závěrečný akt, kde nás čeká výborný zvrat. Jelikož jde o opravdu první film, který výrazně vybočuje od všech ostatních, tak tentokrát si snímek zaslouží plné hodnocení. Takových filmů bychom chtěli vidět více. Film si totiž lehce zamilují i ne pravidelní diváci MCU. A o tady přeci i šlo.

Hodnocení: 100%


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!