Po čtyřech sériích jsme se rozloučili s povedeným pirátským dobrodružstvím, na které budeme ještě dlouho vzpomínat. Pokud stále zvažujete, zda se na seriál podívat, či jste s jeho sledováním neprozřetelně přestali během první rozjezdové řady, s rozhodováním vám možná pomůže naše recenze.
@Historic
Téma špinavých krvelačných pirátů v boji s civilizací, zasazené do historických reálií smíšených s fiktivním světem Ostrova pokladů, je samo o sobě dosti atraktivní. K tomu si přidejte syrovou akci, skvostnou práci kostymérů, silné hlavní i vedlejší postavy, které s přibývajícími díly zrají jako víno, a především nosnou příběhovou linku, jejíž zakončení už dopředu známe, a přesto nám vyrazí dech. To vše Black Sails nabízí.
Zatímco jiná televizní díla s přibývajícími řadami obvykle klesají na kvalitě, zde se naopak nastavená laťka neustále posouvá výše. Nenechte se odradit pořád spíše tuctovou první sérií, počínaje druhou se teprve rozjíždí to pravé pirátské dobrodružství. Příkladně tento vzestup ilustruje postava Johna Silvera, který se z otravného příživníka plynule promění v jednoho z nejobávanějších pirátů Nového světa a ani na okamžik vás nenapadne nic z toho zpochybňovat.
Leckomu se nyní možná protočí panenky, ale přidanou hodnotu dodává seriálu také snaha o bourání zavedených předsudků. Udělat ze své hlavní a nejpopulárnější postavy cokoli jiného než heterosexuála vyžadovalo odvahu, neboť něco takového v drtivé většině seriálů obdobného ražení neuvidíte. Stejně tak si tvůrci dali záležet na vlivu ženských představitelek i v tomto na pohled ryzím maskulinním prostředí, byť postavy jako Eleanor či Max mnohdy vzbuzovaly více opovržení než obdivu. Snad se aspoň shodneme, že Anne Bonny válela od začátku do konce.
Black Sails bylo zkrátka radost sledovat a každému jej vřele doporučuji. Slovy nejstylovějšího piráta všech dob Jacka Rackhama: „Dobrý. Je to dobrý.“
@Umpalumpa3
Když jsem se před čtyřmi lety doslechla, že stanice Starz ve spolupráci s Michaelem Bayem chystá seriál o pirátech, říkala jsem si, že to musím vidět. Moje počáteční nadšení trochu zchladila informace, že se má jednat o předehru ke známému Ostrovu pokladů. Okamžitě mi naskočila představa věčně zpitých, zarostlých neotesanců v pruhovaných kalhotách, papoušků a dřevěných noh. Nutno podotknout, že ta představa se částečně i vyplnila (až na toho papouška).
Nicméně od prvního dílu bylo jasné, že tu běží o něco jiného. Kdo čekal, že bude v každém díle brázdit průzračné vody Karibiku, plundrovat obchodní lodě a užívat si megalomanské námořní bitvy, ten bude zklamaný. Ne že by se v celých čtyřech sériích nenašly pořádné akční scény, v tom ale těžiště příběhu neleží. Všichni velmi rychle pochopí, že zlaté časy pirátství jsou dávno pryč a pokud si chtějí zachovat svou nezávislost, budou pro to muset něco udělat. Problém tkví v tom, že každý má trochu jiné představy, jak by se to mělo udělat. A v cestě jim samozřejmě taky stojí časté vzájemné antipatie a osobní zájmy. Diváka jistě překvapí, že své vzájemné spory většinou neřeší mečem, ale složitým pletichařením, které se promítá do geniálních dialogů postav. Občas si ale připadáte jako na kolotoči, protože neustále se měnící aliance a prostředky, kterými se postavy často bez úspěchu snaží dosáhnout svých cílů, se mění jak na běžícím páse. Specialista je v tomto ohledu především kapitán Flint. Od konce druhé série se ale pozice jednotlivých postav začnou vyjasňovat, zřejmě i proto, že do té doby prakticky imaginární nepřítel (Anglie) získá ve třetí sérii jasnou podobu Woodese Rogerse. A pak už následuje jedna velká jízda, která neomylně míří k tragickému (anebo ne?) konci.
Kdo by si neměl Black Sails nechat ujít? Každý, kdo má rád historii, charismatické postavy, až kýčovitě azurové moře, pořádné pikle a hudbu Beara McCrearyho. Jo, a nějaké ty souboje se šavlí a pistolemi, u sta makrel!
@KevSpa
Michael Bay produkující seriál, který je prequelem knihy Ostrov pokladů, již jsem v dětství tolik milovala? Po této informaci byla má očekávání obrovská, zvlášť když se měl role kapitána Flinta zhostit můj oblíbenec Toby Stephens. Po pár dílech bylo jasné, že právě on bude hereckým tahounem tohoto pirátského dobrodružství. Oceňuji, že tvůrci vsadili spíše na atmosféru a povedené dialogy, než aby nám servírovali jeden zvrat za druhým a zběsilou akci. Na druhou stranu právě to je v průběhu první série připravilo o netrpělivé diváky, kteří nejspíš čekali v každém díle námořní bitvu. Ovšem ti, co to po pár dílech zabalili, velmi prohloupili. První řada byla víceméně seznamovací, ale v té druhé už nám tvůrci dopřáli vskutku pekelnou jízdu. A přestože tu o napínavé události a zvraty není nouze, zůstávají tvůrci věrni svému stylu a vědí, že nejen námořními bitvami živ je divák.
Třetí série pak pokračuje v nastoleném tempu a jako bonus dostáváme dvě velice silné nové postavy, záporáka Woodese Rogerse (v podání skvělého Lukea Robertse) a Černovouse, které nás provází i během čtvrté řady. Vývoj postav je opět famózní, což se týká především Johna Silvera, který si od začátku seriálu projde největší proměnou, aby se v epickém finále třetí řady konečně zrodil legendární Dlouhý John Silver.
Závěrečná čtvrtá série v podstatě neměla slabšího místa a nabídla vše, co z tohoto seriálu dělá jeden z nejlepších ve svém žánru. Samotné finále některé zklame tím, že jsme se dočkali možná až moc velkého happy endu, ale ani ten není úplně jednoznačný. Tak jako v průběhu celého seriálu jsem ocenila, že tvůrci neměli potřebu divákům vše polopaticky dovysvětlovat a nechali na nich, jak si závěr vyloží. Bude se mi stýskat, kapitáne Flinte.
Foto: Starz
Já se začla dívat, protože po dohrání Assassin's Creed: Black Flag jsem chtěla víc z toho světa — a dostala jsem víc <3 i když teda první série moc nenadchla, koukala jsem dál, a nakonec pecka :-) Anne Bonny moje nejoblíbenější postava, následovaná asi komickým Jackem :-D
Velký dík redaktorům za web a titulky :-)
luxusní seriál
Mám několik oblíbených seriálů, které jsem viděla opakovaně, ale tohle je jednoznačně jediný, u kterého se člověk při dalších shlédnutích nezačne nudit. Naopak, to že víte, jak děj bude pokračovat dává mnoha scénám nový, daleko hlubší rozměr a vy si to užíváte ještě mnohem víc než napodruhé, napotřetí … Protože tady se vše poodhaluje pomalu a postupně, geniálně napsané postavy a dialogy, kapitán Flint bude navždycky jedna z mých nejoblíbenější postav. A poněkolikáté – díky za titulky.
Mě se i první série líbila na 100% Snad jediný seriál, jo a Vikings ještě:), kde nepřeskakuji úvodní znělku
uz mi chyba a to je len 2–3 tyzdne out :( ..
#3 petow: Spoilery!
Ctyri roky jsem cekal nez to cely odvysilaj abych to dal za 5 dni v kuse…a ted me mrzi, ze uz je konec. S redaktory v mnohem souhlasim, ocenuji, ze se serial nebal udelat z hlavniho hrdiny gaye a dat duraz na zenske postavy (i kdyz jsem doufal, ze Eleanor umre mnohem driv a Max ji bude nasledovat) a to hlavne Anne ktera je bozska. Z hercu mi vadil jenom Vane, ale asi kvuli jeho roli v The 100 :). Uvodni znelka Bear McCrearyho nema chybu. A celkove cela vyprava je hodne povedena.
#4 IvanVTenhle seriál bude hodně chybět. Každá série byla vždy lepší. Především se ale povedl casting, tolik skvěle obsazených postav jsem už dlouho neviděl, Flint, Silver, Anne Bonny, Vane a další, prakticky jediná postava z těch „hlavních“ podávala perfektní výkon, ať už jste ji měli rádi, nebo se vám naopak zprotivila během sérií viz. u mně Eleanor.
pre mna jeden z naj serialov ktory mi bude velmi chybat :( najviac ma bavilo ako kazdou seriou sla latka hore, dialogy, vyvoj postav… ahh :)