Snyder naposledy promluvil o své Justice League

Snyder naposledy promluvil o své Justice League

27.3.2019 22:16


Zack Snyder se při speciálním promítání prodloužené verze Batman v Superman rozmluvil o svých původních plánech s DCEU. Následující článek se zaměří na popsání Snyderovy původní vize a její následné změnění do kinopodoby.


Zack Snyder se k DC filmům dostal v roce 2011, kdy byl jmenován režisérem snímku Man of Steel. O pět let později oficiálně nakopl filmový vesmír DCEU střetem dvou slavných hrdinů Batman v Superman a z pozice hlavního architekta se podílel i na filmech Suicide Squad a Wonder Woman. Snyder a scenárista Chris Terrio spolu začali chystat řádně temnou verzi Justice League, která se nakonec ani nedostala před kamery a dočkala se dvou předělávek. Všechny tři verze si představíme v následujících odstavcích.

Snyder se nikdy nesnažil napodobit konkurenční MCU. Foto: Warner Bros.

Původní verze Zacka Snydera a Chrise Terria

Snyder a Terrio připravili první nástin scénáře k Justice League už na sklonku roku 2015, krátce před premiérou Batman v Superman a jejich projekt se měl od ostatních superhrdinských komiksů lišil temnějším zpracováním. To, že film nakonec nevznikl, zásadním způsobem ovlivnilo nepříliš vřelé přijetí BvS, kvůli kterému byli Snyderovi, tedy Zack a Deborah dohnáni k přepsání scénáře, na čemž začal Zack s Terriem pracovat hned po premiéře střetu slavných héroů.

Příběh původní Justice League v mnohém připomínal konečný střih a Zemi rovněž napadl Steppenwolf z Apokolipsu. Ovšem po jeho udolání jej následoval mocný Darkseid a zabil Lois Lane, kvůli čemuž znovuzrozený Superman propadl jeho vlivu a Země se proměnila v tzv. Knightmare, tedy ve scenérii, jež byla k vidění během Batmanova snění v BvS. Touto cestou by Snyder potvrdil i svou inspiraci sérií Injustice, kde rovněž Superman obrátil kvůli úmrtí Lois Lane.

Lois měl potkat smutný konec. Foto: Warner Bros.

Plánovaná dvojka pak měla sledovat nejen boje s apokolipskými Parademony a Darkseidem samotným, ale také úctyhodný plán Batmana a Cyborga dostat Flashe do minulosti, kde by rychlík mohl varovat Temného rytíře a sdělit mu, proč je Lois oním klíčem. Finální střet by v tomto případě nabídl jakousi adaptaci Final Crisis, což by rozhodně nebylo na škodu.

Final Crisis se pokoušel zfilmovat i George Miller. Foto: DC Comics

Přepsaná verze Zacka Snydera a Chrise Terria

Tato verze je známější pod názvem Snyder Cut a jedná se o trochu méně temný příběh sjednocení JL, ve kterém by tým oživil Supermana a následně se postavil proti Steppenwolfovi v bitvě někde na východě Evropy, v níž by se ale nevyskytovaly pasáže záchrany ruské rodiny.

Snyder hodlal tímto snímkem představit vedle hlavních hrdinů i důležité vedlejší postavy, proto natočil několik scén s Iris West v podání Kiersey Clemons, jež měly přiblížit Flashův vztah s významnou komiksovou postavou, a rovněž počítal s tím, že závěrečná scéna s Aquamanem nahodí udici sólovce, neboť se v ní měli vyskytovat Vulko a Mera. Zvláštní místo pak měl mezi ostatními postavami zaujímat Cyborg, jenž byl srdcem původního projektu a původní scénář tak více prozkoumával jeho vztah s otcem a ve flashbacích představil i matku Elinore.

Cyborg nyní září v Doom Patrol. Foto: DC Universe

Kinoverze Josse Whedona

Režisér Avengers Joss Whedon se k tvůrčímu týmu DC Entertainment přidal už na sklonku roku 2016 a spolu s dalšími scenáristy následně přepsal výše zmíněný „Snyder Cut“ a po svém dosazení do pozice režiséra přetočil některé zásadní scény. Henry Cavill musel téměř vše točit znovu, což vedlo studio k tomu, aby pomocí CGI odstranilo jeho knírek, kvůli čemuž vznikla obrovská kauza.

Konečná verze Justice League obsahuje spoustu přidaných scén, včetně potitulkového nastínění budoucího týmu padouchů, patrně Injustice League, ve které vystupuje Joe Manganiello jako Deathstroke. Whedon do filmu vložil i příběh ruské rodinky, kterou obléhají Parademoni, naopak zkrátil flashback popisující zničení Steppenwolfova prvního útoku i všechny odkazy na Darkseida.

Cavillův Superman patřil mezi největší zklamání Justice League. Foto: Warner Bros.

Nutno připomenout, že Whedon byl při přepisování scénáře i následném přetáčení pod obrovským tlakem šéfa WB Kevina Tsujihary, jenž stanovil, že snímek musí být maximálně dvouhodinový, jinak prý začne nudit. Vzhledem k tomu, že loňský Aquaman dokázal svižně odvyprávět příběh na stopáži 143 minut a vydělat přes miliardu dolarů, můžeme s klidem prohlásit, že Tsujiharův tah nepatřil mezi nejchytřejší.

DCEU nyní končí a podoby, jakou měl dostat pod patronátem Zacka Snydera, se už nikdy nedočkáme. Warner Bros. však nyní hodlá sázet na propracované sólovky, jež občas proloží nějakým týmovým setkáním. Příští léta ukážou, nakolik je tato strategie úspěšná.

Líbila by se vám Snyderova Justice League?


Jít na Justice League | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!