Solo: Star Wars Story

Solo: Star Wars Story

2018


Mladík Han Solo byl právě vyhozen z imperiální akademie a jeho život nabírá zcela nový směr. Han se přidává k podivné posádce a k úkolu, která navždy může změnit jeho život a který ho ovlivní stylem, jaký si ještě nedokáže ani sám představit. Buďte svědky, jak mladý Han pozná svého věrného přítele Chewbaccu a ukořistí tu nejrychlejší loď v celé galaxii.

Základní informace

Režie: Ron Howard
Scénář: Jonathan Kasdan, Lawrence Kasdan
Kamera: Bradford Young
Hudba: John Powell
Hrají: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Donald Glover, Paul Bettany, Thandie Newton, Joonas Suotamo, Phoebe Waller-Bridge, Richard Dixon, Jon Favreau, Ian Kenny, Warwick Davis, Clint Howard, Lily Newmark, Anthony Daniels, Kiran Shah, Alice Hewkin, Samantha Colley, Sam Witwer a další.
Producenti: Simon Emanuel, Kathleen Kennedy, Allison Shearmur
Střih: Pietro Scalia
Scénografie: Neil Lamont
Kostýmy: David Crossman, Glyn Dillon

Oficiální synopse

Vracíme se do období mezi Epizodou III a IV a prozkoumáme život mladého Hana Sola, který pracoval pro Impérium a brzy byl vykopnut z jejich akademie. To byl pouze odrazový můstek jeho slavné kariéry a Han se rozhodl, že se stane pilotem. Poznáme, jak Han začínal jako pašerák, jak se seznámil se svým věrným Chewbaccou, drzounem Landem Calrissianem a hlavně – jak získal tu nejrychlejší loď v celé galaxii, Millenium Falcon.

Vznik

Studio Disney při prodeji práv od George Lucase moc dobře vědělo, že si nemůže vystačit pouze s epizodními filmy, ale na řadu musí přijít i určité spin-offy postav. Tím prvním byl snímek Rogue One: Star Wars Story, který se ale zaměřoval na větší škálu hrdinů. Studio chtělo, aby vznikl film, který bude pouze o jedné ikonické postavě ze světa Star Wars a nakonec po dlouhém rozmýšlení byl vybrán Han Solo.

Scénář k filmu napsal Lawrence Kasdan a jeho syn Jonathan. Lawrence Kasdan spolupracoval s Georgem Lucasem již na původní trilogii a dá se řici, že se jedná o takového experta na postavu Hana Sola, takže pokud na této planetě existuje člověk, který zná tohoto pašeráka nazpaměť, tak Kasdan je asi nejpovolanější osobou, která by měla psát scénář, což se nakonec ve finále stalo.

(Do filmu zavítala i Emilia Clarke. Foto: Disney)

Studio jako režiséry vybralo Phila Lorda a Christophera Millera, kteří se proslavili filmem Lego příběh. Jenže sotva se kamery roztočily, nastaly velké problémy. Dle neoficiálních zvěstí Lord s Millerem ignorovali Kasdanův scénář, repliky si přizpůsobovaly vlastní vizi, což se Lawrencovi vůbec nelíbilo. Ten s tím okamžitě šel za prezidentkou LucasFilmu Kathleen Kennedy, která si musela na mladé duo režisérů pořádně posvítit.

Jenže to nebyly jediné problémy na natáčení. Phil Lord a Christopher Miller byli doposud zvyklí točit pouze komedie a s vysokorozpočtovým filmem neměli tak velké zkušenosti. Údajně nedokázali využít veškerou technologii studia, kterou měli k dispozici. Po dlouhých tahanicích nakonec bylo rozhodnuto, že Phil Lord a Christopher Miller končí jako režiséři filmu.

Ihned byla nalezena náhrada a snímku se zhostil oscarový režisér Ron Howard, dlouholetý přítel George Lucase, který měl třeba již režírovat Epizodu I, ale nakonec kvůli velkému tlaku nabídku odmítl. Ron Howard se okamžitě dal do práce a film čekaly obrovské přetáčky. Hovořilo se také o tom, že studio bylo s Howardem tak spokojeno, že mu dalo extra čas na víc, aby přetočil většinu scén Phila Lorda a Christophera Millera.

(Ve filmu potkáme celou řadu známých postav. Foto: Disney)

Bohužel ne všichni herci, kteří točili s duem režisérů, si mohli najít čas na obsáhlé přetáčky, a tak jsme se bohužel dočkali i menších (či větších?) přeobsazení. Michael K. Williams byl z filmu úplně vystřihnut a jeho role padla zkušenému Paulu Bettanymu. Alden Ehrenreich, který ztvárňuje mladého Sola, dostal kouče, aby se nejslavnějšího pašeráka naučil dobře hrát.

Bohužel veškeré problémy, které projekt potkaly, poměrně dost znervózněli fanoušky, kteří přestávali projektu věřit. Ron Howard a zbytek herců se snažili všechny uklidnit, že vše je v naprostém pořádku. Pracovalo se sice až těsně do začátku premiéry, ale dle testovacího publika snímek obstál a diváci se tak nemají čeho bát. Ostatně tak hovořily i první nadšené recenze ze zámoří.

O hudbu k filmu se postaral John Powell, ale ústřední molodii k Hanu Solovi složil ostřílený John Williams. Alden Ehrenreich má celkem podepsanou smlouvu na tři filmy a Ron Howard prohlásil, že vše záleží na úspěchu prvního filmu. Pokud se divákům bude snímek skutečně líbit, je klidně možné, že v dalších letech se dočkáme několika pokračování s touto skvělou a zábavnou postavou.

Trailer a galerie


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře