Jak je to s kvalitou seriálu těsně před branami finále?

Jak je to s kvalitou seriálu těsně před branami finále?

26.9.2020 17:56


Do konce sedmé a zároveň závěrečné řady zbývají pouze dva díly. Na poslední řadu jsou zatím velice rozporuplné názory, nicméně právě ta druhá polovina řady nás spíše utvrzuje v tom, že seriálu skutečně dochází dech a snad se jen čeká na prudký čelní náraz, před kterým není úniku.


Hned úvod sedmé řady byl zvláštní, a když jsme se po třech epizodách ohlíželi za novou sezónou, již tenkrát jsme ji pořádně zkritizovali. Nicméně seriál se následně zvedl, když začal prozkoumávat velice zajímavou Anomálii, cestování skrze kameny Anomálie apod. V tu dobu jsme tedy museli tvůrce pochválit, když to vypadalo, že mají vše pečlivě promyšlené před velkým finále.

Jenže když se vysvětlily všechny tyto záhady a my je pochopili, zbyla nám tu už jen jedna poslední zápletka. A ta je jaká? Je nutné, aby někdo s čipem (Plamenem) složil poslední zkoušku pro lidstvo a vyhrál válku proti neviditelnému nepříteli, což bude zároveň i poslední válka, kterou lidstvo kdy povede. Když si tuto větu přečtete ještě jednou (či několikrát), musíte asi uznat, jak směšně a zvláštně celá zápletka sedmé řady zní.


Zpočátku, když se tato slova začala v seriálu objevovat, jsme ale pořádně nevěděli, co si pod daným termínem představit. Mohli jsme tedy očekávat nějaký promyšlenější tah tvůrců, který se časem vysvětlí a dostane jasnější obrysy. Se stále se blížícím koncem seriálu ale zjišťujeme, že ona fráze je přímo doslovná a stále nicneříkající. Zbývají dva díly, neviditelný nepřítel stále přetrvává a my si nedokážeme představit, jak toto může smysluplně skončit.

(Vynucený románek dvou nezajímavých postav, aby vůbec měly v seriálu ještě co říci. Foto: CW)

Máme tu sice Billa Cadogana, velice zvláštní postavu, kterou nelze až tak považovat za zápornou. Sice se nás tvůrci snaží přesvědčit, že tuto postavu mají pro závěrečnou sezónu vymyšlenou už dlouho, ale někdy to nestačí. V seriálu jsme měli celou řadu lepších a ambicióznějších záporáků, kteří stáli za to. Bill Cadogan to rozhodně není. Pak zbývá ještě Sheidheda, který první polovinu sedmé řady manipuloval snad všemi v Sanctu. Jenže všichni jsme čekali na to, kdy se konečně utrhne ze řetězu.

Nastalo to? Samozřejmě že ne. Pokud někoho zmasakroval, tak pouze bezejmenné postavy ve scéně, před kterou nám tvůrci doslova zavřeli dveře. Následně jsme se dočkali velice ubohého souboje mezi Sheidhedou a Indrou, kde bylo jasně cítit, že jinak skvělý a charismatický JR Bourne nemůže stačit na akční scény, tudíž je jako záporák sedmé řady naprosto (fyzicky) nedostačující.

Navíc Sheidheda zatím pouze hloupě kecá, ale málo činí. Indra je bezesporu skvělou postavu, ale je nutné ji udržovat naživu do konce seriálu? Nebyl by Sheidhedův odkaz a následně strach z něj větší, kdyby Indru zabil v souboji? Nebo dokonce i Madi, aby Clarke dostala zase nějakou větší motivaci k boji? Nic z toho se ale nestalo. Sice jsme se v posledních dvou epizodách dočkali nějakých úmrtí, ale spíše jde o takový zoufalý čin tvůrců, kdy se chtěli zbavit nudných herců, kteří již nechtějí v seriálu hrát.

(Niylah byla vždy vedlejší postavou bez většího příběhu, nyní se k ní přidalo prakticky celé herecké obsazení. Foto: CW)

Záporáci a příběh nejsou ovšem jediným problémem sedmé řady. V poslední sérii a zvlášť v posledních dílech se prakticky nic neděje. Skoro to i vypadá, že se čeká na finále, kdy tvůrci buď doufají, že to prudce zrychlené auto zkrotí a stočí do zatáčky, nebo nás čeká jedna z největších seriálových blamáží za posledních pár let, kdy se dočkáme naprosto katastrofálního čelního nárazu.

Seriál už ani není o postavách. Elizu Taylor a Boba Morleyho hraní v seriálu zřejmě již nebaví a na jejich výkonech je to vidět. Zbyla nám obtloustlá Octavia Blake, které už také došel dech. Raven Reyes je pouze dobře placeným komparsem, kdyby tam tato postava nebyla celou řadu, asi by si toho nikoho nevšiml. Stejně to platí pro Nathana Millera, Niylah, Erica Jacksona, Jordana Greena a další. Vždyť tyto postavy jen někde postávají se zbraní a to je vše.

Seriál se bohužel dostal do mrtvého bodu, kdy prakticky tvůrci nemají co vyprávět. Příběh je nejslabší za celou jeho historii, záporáci ubozí a většina hlavních postav ztrácí na významu. Již dlouho jsme avizovali, že seriál má problém v tom, že v posledních třech řadách nepředstavoval zajímavé nové postavy, protože je vždy otázkou času, než těm hlavním dojde dech. A to, co seriál zasel, nyní sklízí. A s blížícím se koncem může být ještě hůř.

Co zatím říkáte na posledních pár dílů sedmé řady a obecně celou sezónu? Poznáváte vůbec ještě tento seriál, nebo si myslíte, že si udržuje kvalitu posledních řad?


Jít na The 100 | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!