To nejlepší a nejhorší na páté řadě seriálu Prison Break

To nejlepší a nejhorší na páté řadě seriálu Prison Break

7.6.2017 17:51


Po sedmi letech se na televizní obrazovky vrátil seriál Prison Break, který zase hned po devíti epizodách skončil. Co nejlepšího a naopak nejhoršího bylo na nové řadě? Jednalo se o důstojný návrat, nebo měli nechat tvůrci seriál již dávno pohřbený u ledu?


1. Nejlepší epizoda – The Prisoner's Di­lemma 

Nejlepší epizodou byla pochopitelně epizoda, ze které se utíkalo z vězení. Tudíž zde nebylo vůbec těžké vybrat díl The Prisoner's Di­lemma. Michael Scofield zde společně s Whipem a Jaem zasvěcuje do plánu útěku i radikálního vůdce Islámského státu Abu Ramala. Lincoln Burrows se mezitím snaží dostat k Michaelovi a hledá cestu do věznice. Rozhodně se jednalo o nejlepší epizodu této řady. Tenhle díl by byl i skvělým finálem páté řady.

Další kandidáti: Ogygia, Kaniel Outis, Contingency

2. Nejhorší epizoda – Wine-Dark Sea 

Michael se musí nějakým způsobem dostat do Států, a tak Lincoln kontaktuje starého dobrého Sucreho, který je bere na nákladní loď, kde pracuje Nejenže výskyt Sucreho byl v celé sezóně naprosto zbytečný a vycucaný z prstu, ale příběh na lodi měl hned několik nešvarů. Uvažování zkorumpovaného kapitána vůbec nedávalo smysl, stejně tak operativců v SEALs. Samotný útěk z paluby za pět minut dvanáct, když Poseidon vystřelí rakety ke zničení lodi, byl naprosto směšný. Takovou epizodu si tvůrci rozhodně mohli odpustit.

Další kandidáti: Phaecia, Progeny

(Lincoln měl v seriálu pár dobrých akčních scén. Foto: Fox)

3. Nejlepší vývoj postavy – Michael Scofield 

Hned na úvod musíme říci, že za devět epizod jsme se nedočkali moc výrazných charakterů. Michael byl tedy tím nejvýraznějším (alespoň v první polovině série). Zajímalo nás, jak přežil události ze čtvrté řady, jak se stal známým teroristou Kaniel Outisem. Kolem Michaela bylo především v prvních pár dílech hrozně moc záhad. Ne všechny se bohužel podařilo tvůrcům patřičně vysvětlit. Od druhé poloviny byl Scofield už starým známým Michaelem. Jen trochu bez formy.

Další kandidáti: Whip, Ja, Benjamin Miles Franklin

4. Nejhorší vývoj postavy – Fernando Sucre 

Všichni jsme si sice přáli, ať se vrátí co nejvíc herců z původního obsazení, ale možná jsme (a tvůrci s námi) nezamysleli, zda budou mít opodstatnění v novém ději vystoupit. Skvělým případem je Fernando Sucre, který se stal naprosto tuctovou postavou, bez které by se pátá řada klidně obešla. Objevil se v prvním díle, aby nám jen řekl, že pracuje na nákladní lodi a kapitán je prohnilý. Následně jsem se ho ještě dočkali právě na lodi, když Michael potřeboval pomoc. Jeho výskyt v epizodách byl až nucený, působil nepřirozeně. Možná by bylo lepší, kdyby tam vůbec nebyl.

Další kandidáti: Sara Tancredi, Šíba, Theodore Bagwell

(Whip důstojeně nahradil Sucreho v pozici kamaráda ve vězení. Foto: Fox)

5. Největší zvrat – Michael je hledaným teroristou 

Napadalo nás spoustu způsobů, jak tvůrci vysvětlí, že je Scofield stále naživu. To, že z něj ale udělají teroristu Islámského státu, asi nikdo nečekal. Prvních pár dílů bylo skutečně výborných. Kolem Michaela bylo hned několik záhad a my sami jsme chtěli vědět, zda je Scofield víc Michaelem nebo Kaniel Outisem. Bohužel se nepodařilo dotáhnout tuto zápletku do konce (především v Americe). Sedm let je sice sedm let, ale to si opravdu už nikdo v USA nepamatuje, jak vypadá Michael Scofield? Vždyť se jednalo o nejslavnějšího vězně v historii USA, lidé ho poznávali i na obyčejných benzínkách, byl několikrát v televizi. Na to tvůrci zapomněli?

Další kandidáti: Smrt Paula Kellermana, Jacob Ness je Poseidon, T-Bag má syna

6. Nejvíce promarněná příležitost – Návrat starých postav 

Příběh se především točil okolo Michaela a Lincolna, ale na obrazovce se objevily i starší postavy, které ale bohužel nedostávaly moc prostoru a jejichž výskyt byl prakticky zbytečný. Řec tu byla o Fernandu Sucreovi a nyní musíme zmínit i T-Baga. Zazářil v první epizodě, kdy se dostal na svobodu, následně ale nedostal moc prostoru a o slovo se přihlásil až v závěrečných epizodách. Bohužel něco podobného potkalo i C-Notea, který měl skvělý nástup a Lincolnovi hodně v Jemenu pomohl. Pak se ale stal naprosto zbytečnou postavou.

Další kandidáti: Islámský stát, zápletka v Americe, děj Paula Kellermana

(T-Bag moc prostoru nedostal. Foto: Fox)

7. To nejlepší na páté řadě – První polovina série 

Z návratu Prison Breaku jsme byli dost skeptiční. A vůbec jsme nemuseli. Pátá řada začala skvěle, navázala na události čtvrté řady, vše dokázala patřičně vysvětlit. Navíc přišla poměrně se zajímavou zápletkou v Jemenu a záhad okolo uvěznění Michaela. To se tvůrcům opravdu povedlo. Skoro to ale vypadá, jakoby si tvůrci dali záležet pouze na pár prvních epizodách. Kolem páté šesté epizody sérii došel dech a seriál již stagnoval, což je veliká škoda.

Další kandidáti: Kaniel Outis, vězení v Jemenu, mezinárodní zápletka

8. To nejhorší na páté řadě – Málo času na uzavření děje 

Devět epizod je zkrátka devět epizod. Furt si říkáte, že v příštím díle už tvůrci na toto budou mít čas, ale hodiny neúprostě běží, takže celá řada scén byla nedokončených, moc zrychlených. Všichni jsme se těšili na setkání Michaela a Sáry. Bohužel tato dvojice neměla skoro žádné společné scény a pokud už měla, nedokázala z diváka vymáčknout (po sedmi letech čekání) patřičné emoce. Nulový prostor také dostal Michael se svým synem a bohužel i se svým bratrem Lincolnem. I když s ním přes polovinu série utíkal z Jemenu, pořádné bratrské konverzace po tolika letech jsme se nedočkali. Nebyl na to zkrátka čas. A to je veliká škoda, protože právě interakce mezi těmito postavami nás zajímala asi nejvíc.

Další kandidáti: Absence emocí, Michaelovo tetování, někdy zvláštní děj


Jít na Prison Break | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!