Máme za sebou třetí sezónu a všichni si už určitě udělali čas, aby zbylé epizody dohnali. Proto vám přinášíme recenzi celé série. Povedlo se dobře navázat na předchozí dvě? A jak si seriál vede oproti ostatním komiksovým seriálům na stanici CW? Vše potřebné se dozvíte v článku.
Třetí řada se rozběhla velice povedeně. Hlavní hrdinka Kara Danvers začala sama o sobě pochybovat, celý svět se jí obrátil naruby, když ztratila svou lásku Mon-Ela a všem okolo se naopak dařilo. Alex mezitím řešila své trable ve vztahu s Maggie a J'onn nalezl svého dlouho ztraceného otce. Zpočátku se tedy zdálo, že snad každá postava v seriálu má svůj vlastní příběh.
Dokonce jsme vůbec poprvé hned v úvodní epizodě poznali padoucha celé řady, což je velká změna oproti předchozím sezónám, kde se nám představil většinou až okolo podzimního finále. Navíc strategie, že Samanthu Arias poznáme jako hodnou a křehkou milující matku, která se postupně promění v hrozivou Reign, byla dobrý tah, jak si zápornou postavu hned v úvodních epizodách značně oblíbit.
Dokonce jsme se v průběhu řady dočkali i velice originálních a nevšedních epizod, na které nejsme u Supergirl až tak zvyklí. Například epizoda Midvale mapovala dětství Kary a Alex, navíc jejich vztah procházel velice krušným obdobím, o kterém se stálo za to zmínit. Podobného a velice originálního dílu jsme se dočkali třeba s Martianem Manhunterem, když jsme se s ním vypravili na Mars.
(Samantha je prvním záporákem, který přežil události finále. Foto: CW)
Sezóna pokračovala skvěle se zápletkou okolo Mon-Ela s jeho návratem na Zem do naší doby. I jeho dva společníci (Imra Ardeen Querl Dox) byli poměrně zajímaví a dokázali v divákovi vzbudit patřičnou zvědavost. Napětí mezi Karou a Mon-Elem se dalo krájet a jejich společné scény byly opět tím nejlepším na celém seriálu.
To ovšem platilo do nějakého desátého jedenáctého dílu, od té doby seriál prošel výraznou změnou. Epizodní záporáci byli velice nudní, většina hlavních postav byla zcela upozaděna (James Olsen, Martian Manhunter, Winn Schott a další) a seriál se točil pouze okolo Mon-Ela a Kary, kdy to chvilku vypadalo, že pár bude spolu, posléze zase ne. Neustálé otáčení a měnění názorů začalo být poměrně nudné a korunu tomu dodaly závěrečné epizody, kdy nejdříve Mon-El Kaře vyzná lásku, aby jí v další epizodě řekl, že vlastně jeho místo je někde jinde.
Najednou to vypadalo, jako by tvůrci nevěděli, co si s postavami počít. Alex se motala v kruhu, Martian Manhunter přešlapoval na místě, Olsenovi radši museli přidat společné scény s Lenou Luthor, jinak by se snad v seriálu vůbec neobjevoval. I digitální efekty a celkově CGI v závěru řady byly z tvůrčího hlediska zcela nezvládnuté a z pozice diváka skoro nekoukatelné. Nedodělané a zcela špatně provedené triky nás bohužel provázely skoro v každé epizodě. Znovu tu platí zlaté pravidlo – pokud tvůrci nemají peníze na CGI Argo, ať ho radši nedělají.
(Mon-Ela už příští rok vídat nebudeme. Foto: CW)
Zápletka s Reign už taktéž nebyla zajímavá. Po skvělém představení této záporné postavy se z Reign stal tuctový padouch. Je vidět, že tvůrcům znovu neprospělo třiadvacet epizod. Kdyby byl seriál o polovinu kratší, rozhodně by to prospělo příběhu a vlastně i kvalitě celého seriálu. Ani bojové kreace za moc nestály, byly provedené bez nápadu, kdy se postavy motaly sem a tam. Většinou vlastně bylo lepší, když si postavy pouze povídaly. Bojové scény opravdu nebyly silnou stránkou v druhé polovině řady.
Celkově se závěr sezóny prakticky vůbec nepovedl. Vracet do seriálu mrtvé postavy (M'yrnn J'onzz a Alura Zor-El) jen z toho důvodu, aby se jich tvůrci mohli v závěru řady zase zbavit, je naprosto nesmyslným a špatným tahem. Ty lepší vedlejší postavy prostor nedostávaly (Leslie Willis), ty horší naopak ano (Thomas Coville). A dá se říci, že takto je to i s hlavními charaktery celé show.
Začátek třetí řady měl velice dobrý náběh na vůbec nejlepší sérii, ale po desáté epizodě se vše zlomilo a show šla neskutečně dolů. Když ovšem budeme porovnávat s ostatními CW seriály, Supergirl si i tak drží nějakou úroveň. V souboji s Flashem či Arrowem nijak zásadně nezaostává. Pokud budeme porovnávat čistě třetí řady všech komiksových CW seriálů, tak zde je Supergirl dost možná jednookým králem mezi slepými. Na třetí řadu Arrowa a Flashe jsme radši už zapomněli. Porovnávat s Legends of Tomorrow není až tolik na místě, protože tato show si dělá legraci sama ze sebe i v průběhu vysílání.
Co by seriál musel změnit, aby se stal lepším? Rozhodně ubrat na počtu epizod, pečlivě si rozvrhnout rozpočet, protože se nám zdálo, že na začátku řady byly digitální triky na mnohem lepší úrovni. Tvůrci by se měli soustředit na celistvý příběh, nevěnovat postavám čas jen na začátku řady, ale spíše v celém průběhu sezóny. Seriál by se neměl bát riskovat a zakomponovat do děje nové a silné postavy, většina těch starých nemá již co nabídnout, a vlastně i proto odchází samotní herci, kteří hledají důvody někde jinde.
Hodnocení: 60%
A jak hodnotíte třetí řadu vy?
#8 God of war: to se už ale stalo, víš? Podívej se znova na poslední epizodu.
Mohli ale třeba více využívat i Psi klidně, ne jen na 1 epizodu.
Hlavně že psali že Mon Ela už ve čtvrté řadě neuvidíme když je ale napsaný že se Kara kvůli jeho smrti a její matce vrátí v čase. Tak tohle mi teda vysvětlete! Udělali z toho Buřt guláš!
#10 anttyTa druhá polovina řady byla fakt slabá. Efekty byly vážně mizerné, vztah Kara a Mon-El jsem vážně nepochopil, když věděli, že herec skončí tak proč na Argo řekne Kaře jak ji miluje a v další epizodě musím být jinde a nazdar. Olsen by tam vůbec nemusel být. Mě třeba Jonn a jeho otec bavili, ale Ruby a Alex moc ne. A doufám, že moc nebudou cpát do seriálů problémy jako smrtící zbraně a tak. Arrowa ani Flashe nesleduji tak nemůžu porovnávat. Co bych vyzdvihnul, tak crossover, který byl tentokrát fajn. Ale doufám, že 4. série bude lepší než konec této. Hlavně ty efekty byly fakt do očí bijící.
Tak za mňa oveľa menej, tak 30% a oproti 3. sérií Arrowa a Flasha to bol len slabý odvar. A to ešte neporovnávam s LoT. To by skončilo katastrofálne pre Supergirl
#3 SmetyCZ: Však tuhle větu maji nachystanou i na příští rok, až bude recenze 4. řady Supergirl :D :D
Ruby a Alex mi nevadili, ale Lena a James a John a jeho otec ble. Namísto Leny a Jamese bych uvítal Karamel. James měl vypadnout ze seriálu.
Na třetí řadu Arrowa a Flashe jsme radši už zapomněli.
Když si vzpomenu na 4. řadu Arrowa, tak mi jeho 3. řada přijde jako vrcholné dílo!
#5 Baltik„Na třetí řadu Arrowa a Flashe jsme radši už zapomněli.“ (y)(y)(y)
3 série nabídla mnoho vedlejších dějových zápletek. Ovšem často nezajímavých a hlavně se tam řešili vztahy a kecání o morálce. Souboje o těch radši nemluvím. Zvlášť, když spolu bojuje tým hrdinů. Jeden je hned omráčený a druhý po celou dobu souboje drží sloup zatímco Kara se vykecává se záporákem a přesvědčuje ho ať přestane. Když pak záporák uteče jeden se probere a druhý vrátí sloup zázračně na místo. Hlavní padouch Reign nastoupila skvěle a hned na začátku Supergirl nakopala zadek, ale jak to u Arrowverse bývá z drsného záporáka na začátku se postupem času stane slaboch, kterému docházejí síly a po svém odhalení ztratí své kouzlo. Vyjímkou je snad jen Prometheus ze seriálu Arrow. Navíc morálka hrdinů je taková pochybná. Vzpomeňte si, jak nečestně se hrdinové zbavili Morgana Edge, který na sebe musel vzít něco co proveldla Lilian Luthor a Guardian z něj málem vymlátil duši. Arrow a Flash vyhráli své soudy podvodem a moto hrdinů já nezabíjím, je sice fajn, ale k ničemu když na konci padouch stejně většinou umře. Často rukou hrdinů. Kara oddělila Reign od Samanthy a pak ji nemilosrdně zabila takže asi tak. Poradil bych Arrowverse ať zkrátí počty epizod ze 23 na 15. Utvoří celistvější příběh s minimum výplňkových epizod. Udělá realističtější souboje. Zajímavější epizodní záporáky a uberou na romantických sračkách, kterých je tam až přehnaně mnoho. Dávejte prostor vedlejším postavám ať se s nimi více seznámíme a dělejte více epizod jen z pohledu záporáků. V centru dění nemusí být jen hlavní hrdina, nebo jedna postava. 3 sérii Supergirl dávám 50%.