Nejnovější DC film The Flash svým způsobem zakončuje tzv. SnyderVerse, nabízí ale i pohled do minulosti a budoucnosti komiksových filmů a seriálů. Z toho důvodu je film přecpaný nejrůznějšími cameo rolemi. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější.
Superman
Henry Cavill sice oficiálně není v castu uveden a jeho cameo, které bylo dotočeno a ve kterém se měl potkat se Supergirl i s alternativním Batmanem, bylo vystřiženo, nakonec ale ve filmu přece jen zůstal. Hned v úvodu ho alespoň krátce vidíme na televizní obrazovce zachraňovat lidi před výbuchem sopky. Tím jeho role končí, dále jej Flash už pouze několikrát zmíní.
Batman
Ben Affleck před premiérou filmu prohlásil, že je ve filmu zhruba pět minut, natáčení si ale užil. A je to rozhodně vidět. Batfleck působí uklidňujícím dojmem a i když je jeho role opravdu jen trochu větší cameo, minimálně honička s Albertem Falconem (která mimochodem spolkla tak 90 % rozpočtu na CGI) rozhodně stojí za to.
Alfred Pennyworth
Společně s Batmanem si svou derniéru prožil i jeho věrný komorník Alfred v podání Jeremyho Ironse. Pennyworth tentokráte nepůsobí jen coby pomocník Temného rytíře, ale koordinuje rovnou akce celé JL. Když tedy nemůže sehnat áčkové hrdiny jako je Superman, volá do Central City Flashovi.
Alberto Falcone
V úvodní akci se objevuje již výše zmíněný Alberto Falcone, který po ukradení smrtících chemikálií hrozí zamořením Gothamu. Al měl podle všeho být součástí dříve plánované sólovky s Batfleckem, jeho role v DCEU se ale nakonec omezila jen na toto cameo. Zoufat ovšem nemusíme, protože známého gothamského mafiána uvidíme v seriálu The Penguin, kde jej ztvární Michael Zegen.
Wonder Woman
I když to Ben Affleck v rozhovorech před uvedením filmu popíral, ve výsledném cutu nakonec scéna, ve které Wonder Woman zachrání Batmana za pomoci Hestiina lasa, je. Scéna je bohužel doplněna několika špatnými pokusy o vtip na účet Temného rytíře i Šarlatového běžce, pokud se tedy má jednat o Dianinu derniéru, je její konec poměrně smutný (připočtěme i další mizerné cameo ve druhém Shazamovi). Gal Gadot ovšem nedávno, konkrétně na netflixovské akci TUDUM, uvedla, že i přes zrušení třetí sólovky Wonder Woman doufá v pokračování v roli. Možnou spolupráci s izraelskou herečkou, jež se nedávno vrátila i do Fast Sagy, nevyloučil ani James Gunn.
Nikolaj Coster-Waldau
Hvězda Game of Thrones patří mezi nejbližší přátele režiséra Muschiettiho, dokonce se objevila v hlavní roli v jeho celovečerním debutu Mama. Coster-Waldau si tak zahrál malou roli i v The Flash. Vidět jej můžeme coby muže s hot dogem, který mu vytrhne z rukou alternativní Barry poté, co získá své schopnosti.
Thomas Curry a Arthur
V alternativní časové linii, do které se Flash dostane, neexistují hrdinové Aquaman a Wonder Woman (docela paradox oproti komiksu Flashpoint). Při shánění prvního jmenovaného volá Barry do Mainu a hovoří s alternativním Thomasem Currym v podání Temuery Morrisona. Ten se zmíní, že Arthur v této linii není jeho synem, ale psem. V psím případě se jedná o narážku na člena Super-Pets jménem Aqua-Dog.
Batman & Robin
Když se Barry přiblíží ke kolizi světů, vidíme celou řadu Zemí, na kterých operují hrdinové z dřívějších DC filmů a seriálů. Na Zemi-66 se tak objevují kupříkladu Batman (Adam West) a Robin (Burt Ward). U obou jsou použity alternativní záběry.
Alternativní Supermani
Podobná situace nastala i u Supermanů. V černobílé realitě se na plátna vrací George Reeves, který Muže z oceli ztvárnil ve filmu Superman vs. the Mole Men a seriálu Adventures of Superman. Posléze se ocitáme i na Zemi-78, kde vůbec poprvé stojí bok po boku Superman (Christopher Reeve) a Supergirl (Helen Slater). Ti se měli potkat už ve snímku Supergirl z roku 1984, kterého se ovšem Reeve onehdy kvůli hádkám se studiem odmítl zúčastnit. Posmrtně se tak díky CGI (byť ne světobornému) se svou sestřenicí konečně setkal.
Další Superman
V nějakém dalším vesmíru vidíme proti blíže neurčené mimozemské bytosti bojovat i Supermana s tváří Nicolase Cage. Legendární herec měl Muže z oceli ztvárnit v roce 1997 ve snímku Superman Lives, z kterého ovšem nakonec sešlo. Podle Muschiettiho Cage své cameo natočil přímo na place, řada lidí si proto nedokáže vysvětlit, proč bylo nakonec použito úděsné CGI, které velkého fanouška komiksů, kterým Cage rozhodně je, dehonestuje. Pro držitele Oscara se každopádně jedná o druhou možnost zahrát si oblíbeného hrdinu. Poprvé se mu to povedlo v celovečerním snímku s Teen Titans GO!.
Jay Garrick
Poslední výrazné cameo, které jsme viděli při střetu světů, je Jay Garrick. Toho podle původních zpráv ztvárnil Teddy Sears, tedy představitel Zooma ze seriálu The Flash. Ten ovšem jakoukoliv účast odmítl a patrně i v jeho případě bylo použito CGI, které převedlo jeho postavu, respektive Zooma v přestrojení za Jaye Garricka na filmové plátno.
Andrés Muschietti
Vedle Costera-Waldaua o hot dog ve snímku The Flash přišel i samotný režisér Muschietti. Toho okradl primární Flash při cestě k soudnímu procesu Henryho Allena.
Návrat legendy
Dvě závěrečná camea si jen shrneme, protože jejich podrobnější popis vydá na celý článek. Po návratu do „primární časové linie“ se Barry zúčastní procesu s otcem Henrym, po kterém je starší Allen konečně zproštěn obžaloby. Nadšený Barry po vítězném procesu volá s Brucem Waynem, namísto známé tváře Bena Afflecka se ale potká s Georgem Clooneym. Zda se jedná jen o vtip nebo bude Clooney v budoucnu nějak přítomen budování DCU, je nejisté.
Aquaman
Potitulková scéna vrací do akce krále Atlantidy, který se s Barrym příšerně opije. Během rozhovoru se ale Aquaman dozví, že v každém vesmíru vypadá stejně, což Jasonu Momoovi regulérně otevírá dveře do DCU. Snímek Aquaman and the Lost Kingdom má navíc končit přímým odkazem na Superman: Legacy. Uvidíme tedy, jak se mu derniéra v DCEU/premiéra v DCU povede.
Které cameo se vám líbilo nejvíce a které vás naopak znechutilo?
Foto: Warner Bros. Discovery
#5 Stardos: Ha! Dobrá připomínka, já naposled viděl jen to, jak to on (Sears) dementoval, že je to on. Ale pokud tohle byl mladej Shipp, tak teda potěš koště! :D
Jay Garrick nebyl Teddy Sears, ale údajně omlazený John Weasley Shipp, přičemž AI vygenerovalo něco mezi Searsem a Shippem
#6 DarthRevanBen Affleck v tomto ako Batman zlyhal. Hrozný Bat-Suit a ten jeho hlas už nebol tak cool ako v BVS alebo ZSJL. Ako Bruce bol super, ale Batmanský hlas bol katastrofa. Si to nejako neužil moc.
#2 Raiden123: Derniéra jako pojem se používá zejména v divadle. Je to tzv. poslední představení, v tomto případě film. Opak premiéry.
derniéra ? co to je ? to som este nepocul.
#3 MajkyiiClooney má skutečně jen cameo, do budoucna se s ním nepočítá. Chtějí mladého herce.